Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Richard Dean Anderson: MacGyver nejprve cvičil delfíny

Redakce

Redakce

1. 12. 2009

MacGyver – ze šroubku a matičky byl schopen sestavit lokomotivu; Jack O’Neill – tisíce fanoušků StarGate plakalo, když odcházel ze seriálu; Richard Dean Anderson – herec, zpěvák, milovník umění a sportů, co jezdí na Harley Davidson. 

Jeho životní role - MacGyver, Zdroj: distributor seriálu

Richard se narodil roku 1950 a jako správný rodák z Minessoty se chtěl stát hokejistou. Naneštěstí si však v 16ti letech během tří týdnů zlomil obě ruce a jeho vysněná sportovní kariéra tím skončila. Rok nato ujel na kole přes 9000 km napříč Kanadou a Alijaškou a sportu se věnuje dodnes. Lásku k umění zdědil po matce, malířce a sochařce, i po otci, učiteli dramatu a humanitních vět. Studoval drama v San Francisku, pak se usadil v Los Angeles, kde zprvu vystupoval jako mim.

K režii se poprvé dostal při pořádání show s delfíny a velrybami v kalifornském Marinelandu. Po několika divadelních angažmá se o něm svět dozvěděl díky v té době populárního seriálu General Hospital, v němž se objevoval po dobu celých pěti let. Kromě četných epizodních rolích v jiných seriálech si zahrál i v Seven Brides for Seven Brothers (1982) a Emerald Point N.A.S. (1983).

V roce 1985 si jej společnost ABC pozvala na casting, kde měl přečíst jemu neznámý text. Richard se jich kvůli své krátkozrakosti zeptal, zda si může vzít na čtení brýle. A tahle maličkost přesvědčila producenty, že před nimi stojí člověk, kterého bude dalších 7 let na televizních obrazovkách sledovat celý svět. A tak se zrodil MacGyver.

Na filmovém plátně debutoval hlavní rolí ve filmu Obyčejní hrdinové z roku 1986 režiséra Petera H. Coopera, který pojednával o vietnamské válce. Dále byl k vidění ve filmech jako Očima vraha (1992) nebo Zrada a pomsta (1994). Brzy poté se však vrátil do světa seriálů a ve vlastní produkci natočil pokračování jeho zatím nejúspěšnější role MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy (1993) a MacGyver: Cesta do zkázy (1994).

Richard Dean Anderson

Nezapomenutelný Jack O'Neill

Po hereckém úspěchu v Pandořině skřínce (1996), kdy jeho popularita opět stoupla, se dohodl se společnosí MGM/UA na natáčení nového sci-fi seriálu. A začal vznikat další kultovní seriál, který se honosí Richardovou tváří – Hvězdná brána. Stargate vychází ze stojnojmenného filmu z roku 1994.  Svou hereckou všestranost opět projevil v roli vedoucího týmu SG-1 Jacku O’Neillovi.  Richard prohlásil, že jeho sny se splnily, když si v roce 2006 zahrál v jedné episodě Simpsonů, kde Selma a Patty unesou MacGyvera z Hollywoodu.  V současné době se Richard podílí na natáčení dalšího volného pokračování Hvězdné brány – Stargate Universe, je svobodný a miluje psy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Richard Dean Anderson: MacGyver nejprve cvičil delfíny