Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Richard Curtis: Král romantických komedií, mistr britského humoru, nebo snad obojí?

Petra Duhajská

Petra Duhajská

1. 6. 2010

Ani se nechce věřit, že mohl jeden člověk napsat scénáře k tolika dobrým seriálům a komediím. Černá zmije, Mr. Bean, Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill, Láska nebeská… Bez Richarda Curtise by zkrátka ubylo hned několik vánočních televizních klasik.

Richard Curtis při natáčení Pirátů na vlnách, Zdroj: distributor filmu

Síla týmové práce

Richard Whalley Anthony Curtis je sice jednou z ikon britského filmu, ale narodil se 8. listopadu 1958 ve Wellingtonu na Novém Zélandu a dětství strávil v různých zemích včetně Švédska nebo Filipín. Od jedenácti ale žil s rodinou ve Velké Británii a nic nebránilo tomu, aby se mohly začít přepisovat dějiny anglické kinematografie.

Curtis během své dnes již třicetileté kariéry našel mnoho stálých spolupracovníků: mezi herci např. Rowana Atkinsona, Emmu Thompsonovou a Hugha Granta, dále scénáristu Bena Eltona, skladatele Howarda Goodalla nebo producenta Tima Bevana. Sám by ale vydal za celý tým lidí. Jeho hlavní profesí je sice stále psaní filmových a televizních scénářů, věnuje se ale úspěšně také režii, skládání hudby, produkci v různých uměleckých odvětvích i hraní.

Od hudební parodie k Mr. Beanovi

Jeho první dílo vzniklo roku 1980. Ve spolupráci s Philipem Popem vytvořil singl Meaningless Songs (In Very High Voices) – tedy česky Nesmyslná píseň zpívaná velmi vysokými hlasy – pro kapelu Hee Bee Gee Bees, která parodovala kdekoho od Paula McCartneyho až po Franka Sinatru. Brzy začal pravidelně tvořit pro televizi. Psal například písně pro show Not The Nine O’Clock News a scénáře k prvním skečům s Rowanem Atkinsonem, s nímž se seznámil při studiích anglické literatury a jazyka na Oxfordu.

V online hlasování o nejlepší britský sitcom, které se uskutečnilo roku 2004, se na druhém  a třetím místě (za Only Fools And Horses) umístily Černá zmije a The Vicar Of Dibley, a Richard Curtis tak byl jediným autorem, který byl v žebříčku zastoupen dvakrát. Na čtyřech sériích Černé zmije spolupracoval s Atkinsonem a později s Benem Eltonem, a to v letech 1983 až 1989. Následoval další úspěšný komediální seriál – Mr. Bean.

Recept na úspěch – láska a humor

Největších úspěchů ale dosáhl Curtis ve filmu. V roce 1994 vznikla podle jeho originálního scénáře romantická komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb. Finanční podporu zajistila společnost Working Titles, která se od té doby stala Curtisovým uměleckým domovem. Z nízkorozpočtového snímku se stal vůbec nejvýdělečnější britský film. Dočkal se dokonce dvou oscarových nominací, i když neproměněných (Curtis prohrál s Tarantinovým scénářem k Pulp Fiction a cenu za nejlepší film získal Forrest Gump).

Z jednoho úspěchu nakonec Curtis udělal celou sérii – v roce 1999 přišla další romantická komedie, Notting Hill v režii Rogera Mitchella, a překonala pět let starý rekordní zisk. Po spolupráci na scénáři k Deníku Bridget Jonesové se Curtis konečně odhodlal i k režii. A výsledek byl jak jinak než povedený. Láska nebeská s hvězdným obsazením se připojila k těm nejoblíbenějším romantickým komediím moderní kinematografie.

Láska nebeská, Zdroj: distributor filmu

Sdílená radost, dvojnásobná radost

Za svou kariéru už Richard Curtis získal spoustu ocenění, včetně několika cen BAFTA. Jeho poslední film Piráti na vlnách byl sice ve Velké Británii po finanční i kritické stránce zklamáním, ale například u nás se dočkali vesměs příznivých recenzí.

Curtis ale není jen filmařem. S manželkou Emmou Freudovou vychovává čtyři děti. A vydatně se také podílí na různých dobročinných akcích: spoluzakládal organizace Comic Relief a Make Poverty History, pomáhal Bobu Geldofovi s přípravou koncertů Live 8, několikrát se kvůli kampaním vypravil do Afriky. Dokazuje tak, že není jen naivním snílkem, který točí nenáročné komedie o lásce, ale člověkem, který láskou k lidem opravdu žije.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Richard Curtis: Král romantických komedií, mistr britského humoru, nebo snad obojí?