Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rhys Ifans: Svérázný podivín, který se svým rolím až příliš podobá

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

10. 7. 2012

Filmoví fanoušci ho znají díky roli pološíleného Spikea ve snímku Notting Hill. Kvůli postavě se dokonce ani nemyl a nečesal, takový blázen je Rhys Ifans.

FOTO: Rhys Ifans

V každé bláznivé roli herec zkrátka exceluje. Zdroj: distributor filmu

Rhys Ifans se narodil 22. července 1967 v malém městečku Haverfordwest ve Walesu. Vyrůstal se svým bratrem Llyrem, který je dnes rovněž hercem, v rodině dvou učitelů, kde se hovořilo velšsky. Tento jazyk rovněž dodnes ovládá. Už odmala se věnoval amatérskému divadlu, a přestože jeho rodiče měli k herecké profesi daleko, v jeho cíli ho podporovali. Jeho samotného k povolání herce údajně vedl fakt, že herečky bývaly povolnější než běžné Velšanky.

Ve svých osmnácti letech se Rhys přestěhoval do Londýna, aby tam mohl herectví studovat. Jeho sen se pomalu začínal naplňovat, metropoli si navíc zamiloval a žije tam dodnes. „Přestěhuju se zpátky do Walesu, až a pokud budu mít děti. Chci, aby mluvily velšsky. Ale miluju Londýn, je to mé nejoblíbenější město na světě. Protože to není Anglie, je to Londýn!“  tvrdí se zápalem.

Slávu mu zajistila romantická komedie

Studia ukončil v roce 1997 a ve stejném roce se také objevil ve svém prvním filmu, kde si zahrál po boku svého bratra. Černobílá komedie Twin Town však příliš velký úspěch nesklidila. Slávu si Rhys vydobyl až o dva roky později rolí v romantickém snímku Notting Hill.

[youtube_660]ApzPnkrTI4c[/youtube_660]

Kvůli postavě Spikea, bláznivého spolubydlícího Hugha Granta, která je i ve vedlejší roli nepřehlédnutelná, se dokonce přestal mýt, holit i česat. Další pracovní nabídky na sebe pak nenechaly dlouho čekat.

Nevěnoval se ovšem pouze herectví, zlákal ho i svět hudební. Nějakou dobu zpíval se skupinou Super Furry Animals, než však kapela dosáhla větších úspěchů, opustil ji. Později se alespoň objevil ve videoklipech kapel Oasis, Catatonia a Stereophonics. Záliba v hudbě mu však také přinesla také negativní popularitu, to když byl médii označen za fanouška waleské nacionalistické militantní kapely Meibion Glyndwr.

Kontroverzní pověst mu však nevadí, dá se říci, že si v ní libuje. Jak jinak si vysvětlit, že na otázku, proč je pedofilie tak populární, odpověděl po krátkém zamyšlení: „Protože děti jsou tak sexy.“

FOTO: Rhys Ifans a David Thewlis

S hercem Davidem Thewlisem, kterému přebral partnerku, se setkal ve snímku Mr. Nice i v Harry Potterovi.

I přes své podivínství ale Rhys okouzluje krásné herečky. Nějakou dobu byl zasnoubený se Sienou Miller, která ho však nakonec ještě před svatbou opustila, útěchu pak nalezl v náručí půvabné Anny Friel.

O svém soukromí však hovoří nerad a pokud se ho novináři při interview začnou vyptávat na osobní život, rozhovor ukončuje. „Pracuju s vervou a pařím s vervou. Když jdu do práce, vím, co dělám, a dělám to nejlíp, jak umím. To samé platí, když jdu na party. Opravdu nevím, proč to každého tak zajímá, když se většina populace chová úplně stejně,“ říká.

Ujetý čaroděj v Harrym Potterovi

S rostoucí slávou je pro něj však čím dál těžší si svůj soukromý život hlídat. V roce 2005 získal prestižní cenu BAFTA za ztvárnění televizního komika Petera Cooka v televizním filmu Not only but always a byl také nominován na cenu Emmy. Kromě tohoto ocenění obdržel čestné členství na vysoké škole Bangor University v Severním Walesu za své služby filmovému průmyslu.

FOTO: Rhys Ifans ve snímku Harry Potter a Relikvie smrti

Role Xenofilia Láskoráda ve snímku Harry Potter a Relikvie smrti mu sedla.

Běžnému divákovi se navíc představil v první části posledního dílu Harryho Pottera v roli Xenofilia Láskoráda a dokázal tak, že role podivínů mu vážně sednou ze všech nejvíce. Poslední dobou se však snaží zaměřit i na ty serióznější. „Čím jsem starší, tím jsem jako herec míň shovívavý a víc se do rolí emocionálně nořím,“ tvrdí o sobě. S vážnou tváří ho můžete vidět například ve snímcíchMr. Nice či Anonym.

S přibývajícím věkem také ustupuje jeho egoismus a jako mnohé hvězdy rovněž přispěl na dobročinné účely. Finančně podpořil rozvoj divadla ve svém rodném městě. Rád také vzpomíná na své seznámení s hereckým světem, které prožil právě tam. „Potkával jsem tam herce, kteří odcházeli a přicházeli do severního Walesu. Poprvé jsem si uvědomil, že existuje svět mimo ten, co znám. A hned jsem chtěl s tím cirkusem utéct,“ vzpomíná s nostalgií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rhys Ifans: Svérázný podivín, který se svým rolím až příliš podobá