Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Rheinfall ve Švýcarsku. Navštivte nejmohutnější evropské vodopády

Redakce

Redakce

5. 6. 2011

Švýcarsko nabízí více než jen úžasné přírodní scenérie Alp. Proslulým a navštěvovaným přírodním útvarem země hodinek a čokolády jsou také vodopády uhnízděné na majestátní řece Rýn mezi Bodamským jezerem a Basilejí.

FOTO: Vodopády Rheinfall

Vodopády Rheinfall z ptačí perspektivy, Zdroj: youtube.com

Vodopády leží mezi městečky Neuhausen am Rheinfall a Laufen-Uhwiesen v severní části země, na hranicích dvou kantonů Schaffhausen a Zürich. Vodopády na řece Rýnu jsou místními nazývány Rheinfall. Ačkoliv se svou výškou řadí až na druhé místo za islandský vodopád Dettifoss, svým průměrným průtokem 600 kubických metrů vody za sekundu, která se kaskádovitě řítí dolů mezi skalami z výšky 23 metrů, zaujímají místo velikána nemajícího na evropském kontinentě konkurenci.

Podivuhodná krása je velmi dobře přístupná široké veřejnosti. Obě městečka jsou s Zürichem, vzdáleným přibližně 50 km, poměrně frekventovaně spojena autobusovou či vlakovou dopravou. Pokud přijedete autem, všudypřítomné směrové tabule vás vždy spolehlivě navedou k jednomu z parkovišť, která jsou vzdálena již jen malý kousek od cíle.

Otevírací doba

duben a říjen – 11:00 – 17:00

květen a září – 10:00 – 18:00

červen – srpen – 9:30 – 18:30

Vodopády na dosah ruky

FOTO: Hrad Laufen

Hrad Laufen nad vodopády, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Po zaplacení vstupného u parkoviště ve výši cca 150 korun se již můžete vydat vstříc nezapomenutelnému zážitku. Bránou vstoupíte do areálu hradu Laufen, který se  hrdě vypíná nad levým břehem řeky.  Z nádvoří hradu s více než tisíciletou historií, který dnes slouží jako mládežnická ubytovna, máte celý protější břeh jako na dlani.

Abyste však viděli vodopády, musíte sestoupat po kaskádě několika teras ještě o trochu níže. Je zde několik vyhlídek a z té nejníže položené máte proudící masu vody opravdu na dosah ruky.

Dalším místem, ze kterého se můžete pokochat pohledem na tuto ohromující hříčku přírody, je kousek nad vodopádem řeku překlenující železniční most. Ze stezky pro pěší lemující koleje můžete vidět masu vody přepadající přes hranu vodopádu a slyšet, jak s ohlušujícím burácením dopadá do zpěněné vody bazénu hlubokého 13 metrů.

FOTO: Vodopády Rheinfall

Vodopády Rheinfall z nejvyšší terasy u hradu Laufen, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Po krátké procházce se dostanete k zámečku Wörth, který leží na pravém břehu. Zde se ocitnete přímo tváří v tvář mocnému živlu. Pokud máte odvahu a netrpíte mořskou nemocí, můžete se vydat od června do srpna na malou okružní plavbu lodí. Ve stejných měsících je pak pro zahraniční turisty v ceně cca 200 korun připravena velká okružní plavba lodí s audioprůvodcem v několika jazycích.

Až na vrchol k třepotající se vlajce

FOTO: Vodopády Rheinfall

Vrcholek skaliska se švýcarskou vlajkou

Od dubna do října vás za poplatek zhruba 150 korun loď zaveze přímo ke skalnatému ostrůvku uprostřed vodopádů. Po schůdcích a pod sprškou chladné vody vystoupáte až na vrcholek skaliska k hrdě vztyčené švýcarské vlajce. A právě zde má člověk možnost uvědomit si, jak je příroda mocná a člověk vůči ní velmi malý a naprosto bezbranný.

Vodopády je možné navštívit také v noci. Po setmění jsou osvětleny reflektory skrytými mezi stromy a návštěvník si může vychutnat nádhernou hru světel a stínů.

Úchvatná podívaná se vám může naskytnout především 1. srpna, v den ustavení Švýcarské konfederace. V tento významný den vodopády každoročně ozáří velkolepý ohňostroj.

Základní údaje o vodopádu

  • šířka: 150 m
  • výška: 23 m
  • hloubka bazénu: 13 m
  • stáří: 14 000 – 17 000 let
  • průměrný průtok v létě: 600 m³/s
  • průměrný průtok v zimě: 250 m³/s

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rheinfall ve Švýcarsku. Navštivte nejmohutnější evropské vodopády