Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Režisér snímku Slumming zemřel při natáčení v Africe

Anna Bílá

Anna Bílá

25. 4. 2014

Uznávaný rakouský režisér Michael Glawogger, autor snímků Slumming a Sladký život kurev, zemřel ve věku 54 let při natáčení v Libérii na malárii.

FOTO: Michael Glawogger

Michael Glawogger. Zdroj: Berlinale

Glawogger v Africe sbíral materiál pro nový projekt. „S hrůzou a zděšením jsme obdrželi zprávu o náhlé smrti Michaela Glawoggera,“ oznámilo ve středu sdružení Film and Music Austria.

„Glawogger byl jednou z prominentních osob a dokumentaristů, kteří kdy z Rakouska vyšli,“ napsal rakouský producent Danny Krausz (Sluneční jas).

Většina jeho práce, zejména dokumenty, se zaměřovaly na dopad modernizace a globalizace na pracující chudé v rozvojových zemích. V roce 1998 se ve snímku Megacities díval na vrtkavé životy těch, kteří pracují na hraně ve čtyřech různých městech: Mumbai, New Yorku, Moskvě a Mexico City.

V dokumentu Dělníkova smrt z roku 2005 se zaměřil na rozsah toho, co všechno lidé ve špatných ekonomických poměrech dělají pro živobytí – včetně Indonésanů, kteří sbírají síru z aktivních sopek, a Nigerijců, kteří pracují jako řezníci na jatkách pod širým nebem. Film z roku 2011 Sladký život kurev poté sledoval nejstarší profesi světa a podal portréty pracujících dívek z Thajska, Bangladéše a Mexika.

Režisérovým posledním počinem byl 3D dokument Cathedrals of Culture, na kterém pracoval společně s Robertem Redfordem a Wimem Wendersem. Ve své části zkoumal život a historii Ruské národní knihovny. Dokument měl premiéru v únoru na Berlínském mezinárodním filmovém festivale.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Režisér snímku Slumming zemřel při natáčení v Africe