Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Režisér Roman Polanski je volný, nikoho prý neznásilnil

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

14. 7. 2010

Švýcarské úřady propustily Romana Polanského na svobodu, zároveň ho odmítají vydat do USA. V roce 1977 měl režisér pohlavní styk s teprve 13letou dívkou, což je v Americe klasifikováno jako znásilnění. Švýcarsko to ale vidí jinak.

Roman Polanski, Zdroj: ovationtv.com

Polanski sice sex s nezletilou přiznává, v roce 1978 ale ihned uprchl do zahraničí. Většinu času žil ve Francii. Od pondělního poledne je ovšem režisér svobodným člověkem. USA totiž nemohou Švýcarsku rozkázat, aby jim režiséra vydalo.

Tvůrce oscarových snímků Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť nebo Pianista byl obviněn ze zneužití třináctileté dívky během modelingového focení. Prý ji opil šampaňským, nadrogoval a následně znásilnil. Loni v září byl zatčen ve Švýcarsku a doteď držen v domácím vězení ve své luxusní chatě ve Gstaadu.

Celý Polanskiho případ byl problematický také proto, že režisér je považován za kulturní ikonu Francie a Polska, jejichž je oficiálně občanem. Navíc jako jeden z mála přežil holocaust a jeho ženu zavraždil antisemitský psychopat.

S výsledkem případu jsou všichni (snad kromě Spojených států) spokojeni. Například francouzský ministr kultury, který Polanského kauzu označil za „předhození lvům“, vyjádřil radost nad osvobozením režiséra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Režisér Roman Polanski je volný, nikoho prý neznásilnil