Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Režisér Petr Nikolaev o filmu Lidice: Do scénáře jsem mnoho nezasahoval

Nikola Němcová

Nikola Němcová

22. 8. 2010

!Exkluzivně! Petr Nikolaev přebral režii filmu Lidice po nemocné Alici Nellis. Na symbolické první klapce se nám svěřil s tím, jaké změny udělal ve scénáři. Neopomenul komentovat místa, kde se válečné drama z období druhé světové války bude natáčet.

První klapka filmu Lidice, Zdroj: Vojta Herout, Topzine.cz

Jak dlouho budete natáčet?

Budeme točit celkem 49 natáčecích dnů. Je to rozvržené do dvou etap. Teď budeme točit 43 dnů, tedy někdy do konce září. Ta první etapa se váže k jaru, létu a potom někdy v listopadu natočíme motivy se žlutými listy a potom potřebujeme několik motivů zimních, tedy sníh, klasickou bílou zimu.

>>> Fotografie a reportáž ze zahájení natáčení filmu Lidice najdete tady <<<

Kde všude budete točit?

Budeme točit v jedné vesnici u Štětí, která je mimořádně podobná Lidicím. Je podobná především svým kostelem. Je tam  velmi krásný statek, který je podobný Horákovu statku, kde se právě odehrávaly popravy. Budeme točit i přímo na místě lidického památníku, v kladenském gymnáziu a teď na přeskáčku v bývalé věznici tady v Mladé Boleslavi.

Karel Roden a Jan Budař, Zdroj: Vojta Herout, Topzine.cz

Zmínil jste jeden statek, na kterém se bude natáčet. Byla tam hrozba, že to chtěli začít rekonstruovat. Je to tak?

Víte, s tímto se setkáváme na každém kroku. To, co se dneska lidem zdá staré nebo ošklivé, tak pro filmaře to má nedozírnou cenu. Například tohle vězení v Mladé Boleslavi je geniální, protože tady je to dobové a silné, podobný problém jsme měli s kinem v Roudnici, kde jsme chtěli natočit dobové filmové představení. Přišli mi fotografie od lokační, což je člověk, který shání pro nás motivy a dělá  fotky, a já když jsem ty fotografie viděl, tak jsem byl z toho úplně zaskočený, jak je to dokonalé,  jak to odpovídá přesně naší představě. Za dva dny nato jsme tam jeli,otevřeli jsme dveře a uvnitř byli dělníci a už začali vše předělávat, tak jsme je od toho začali rvát a nakonec se nám podařilo se s nimi domluvit a počkají s rekonstrukcí do té doby, než to tam dotočíme.

Kde celý filmový příběh začíná? Je to zde v mladoboleslavské věznici?

Ne, filmový příběh začíná vlastně na Lidické pláni. To znamená, že je to takový ten klasický postup, kdy film  začíná a končí na stejném místě. V tomto případě na symbolickém místě  lidické tragédie.

Karel Roden a Jan Budař, Zdroj: Vojta Herout, Topzine.cz

Udělal jste nějaké změny ve scénáři?

Do scénáře jsem mnoho nezasahoval. Moje změny jsou tak pětiprocentní. Měl jsem třeba trochu jiný názor na obsazení jedné až dvou rolí.

Kdy půjde film do kin?

Premiéra filmu je naplánovaná na 9. června 2011. Tedy na den výročí lidické tragédie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Režisér Petr Nikolaev o filmu Lidice: Do scénáře jsem mnoho nezasahoval