Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Režisér dramatu Cigán: Fakta o Romech jsou vždy povrchní

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

13. 7. 2011

!Exkluzivní rozhovor!Slovenské drama Cigán si z letošního ročníku MFF Karlovy Vary odneslo Zvláštní cenu poroty. Režisér tohoto ambiciózního snímku Martin Šulík nám na slavnostním uvedení filmu odpověděl na několik otázek. Za Topzine.cz se ptali Pavlína Nouzová a Oldřich Mánert.

Vpravo režisér filmu Cigán Martin Šulík, Zdroj: kviff.com

Proč jste si pro svůj nejnovější film zvolil zrovna toto téma? Máte k němu nějaký osobnější vztah?

K tématu nemám nějaký specifický vztah, jednoduše jsme v určitou chvíli zjistili, že každý večer máte možnost sledovat Romy v Televizních novinách, a v souvislosti s tím jsme si uvědomili, jak málo toho o nich ve skutečnosti víme. Informace o nich jsou ve většině případů strašně povrchní. Rozhodli jsme se tedy se scenáristou Markem Leščákem, že navštívíme všechny romské osady na Slovensku. Začali jsme se bavit s tamějšími lidmi a z jejich příběhů jsme pak sestavili scénář pro náš film.

Proč jste se rozhodli pro klasický hraný film a nezvolili jste například dokumentární formu?

Hraný film jsme zvolili zejména z toho důvodu, že v něm můžeme zachytit určité věci, které v dokumentu být nemohou. Například jsme mohli nahlížet na konkrétní příběh přímo očima hlavního hrdiny nebo jsme také jiným způsobem předkládali fakta a informace. Jednoduše řečeno se nám toto téma zdálo zajímavější ve formě hraného filmu.

Jak se vám spolupracovalo s neherci? Museli se striktně držet scénáře, nebo měli určitou volnost a vycházeli ze svých osobních zkušeností?

Při natáčení jsme vycházeli zejména z hotového scénáře, repliky byly napsané a následně přeložené do romštiny. Zápletka filmu je navíc založená na skutečných příbězích a událostech. I neherci nakonec potvrdili, že jim tato metoda vyhovuje nejvíce.

Téma zabývající se romskou problematikou je jistě natolik obsáhlé, že ho nelze zpracovat pouze v jednom celovečerním filmu. Neplánujete se k němu v budoucnu vrátit například v dokumentární formě?

Dokumentárních filmů se v současné době točí na Slovensku strašně moc. Můj bratr Marek Šulík natočil dokument o romských hudebnících, který se jmenuje Písničky a cigarety, a v současnosti připravuje další dokument s romskou tematikou. Romové se v dokumentárních filmech objevují často, zajímavé ale je, že ve filmech hraných je můžeme vidět pouze sporadicky. Když už se hraný film s Romy v hlavních rolích objeví, málokdy je uslyšíte mluvit romštinou, což byl také jeden z důvodů, proč jsme my zvolili hranou formu pro náš film.

Jak hodnotí film Cigán recenzentka Topzine.cz? Čtěte naši recenzi

Bratři v saku?, Zdroj: distributor filmu

Bylo pro štáb natáčení problematické právě z důvodů použití romštiny?

Nebylo. Měli jsme tlumočnici, ale všichni herci ovládají také slovenštinu, takže jsme si rozuměli bez problémů. Když jsme na tomto filmu začali pracovat, všichni nám tvrdili, že s Romy bude spousta problémů. Nakonec byly se všemi problémy, jen s Romy žádné. Byly problémy s počasím, technikou, s organizací, ale Romové se filmu věnovali vždy 24 hodin denně, už jen z toho důvodu, že mnoho z nich je nezaměstnaných.

Spolupracovali jste také s odborníky na dané téma?

Spolupracovali jsme pouze s etnografkou Janou Velišovou, ale jinak jsme se s dalšími odborníky nesetkávali. Komunikovali jsme přímo s lidmi v jednotlivých vesnicích.

Jaký film se vám na letošním ročníku MFF Karlovy Vary líbil nejvíce?

Ve Varech jsem pouze na slavnostní uvedení našeho filmu, hned po něm se vracím zpět do Bratislavy. Viděl jsem tak pouze jediný film Evžen mezi námi. Na ten jsem zašel hlavně z nostalgie, protože si ho pamatuji již z jeho prvního uvedení do kin v roce 1981.

Cigán

Drama
Slovensko, 2011, 107 min

Režie: Martin Šulík
Hrají: Ján Mižigár, Miroslav Gulyas, Attila Mokos, Miroslava Jarábeková, Ivan Mirga, Martin Hangurbadžo, Jakub Čonka, Matej Čonka, Martina Kotlárová, Patrik Badžo, Marie Oláhová, Zoltán Gabčo, Rebeka Poláková, Lukáš Puchovský, Anton Šulík, Andrej Kováč, Pavol Korec, Cyril Mirga

Premiéra v ČR: 7. července 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Režisér dramatu Cigán: Fakta o Romech jsou vždy povrchní