Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Revoluce v cestování. První úspěšná teleportace člověka

Tomáš Miška

Tomáš Miška

1. 4. 2011

Teleportace hmotných předmětů byla doposud jen vizí ze sci-fi filmů. Dnešním dnem se přepisuje historie. Byl uskutečněn první přesun lidské bytosti v prostoru.

FOTO: Teleportace člověka je již možná, zatím pouze na krátkou vzdálenost

Teleportace člověka je již možná, zatím pouze na krátkou vzdálenost, Zdroj: sxc.hu

Jsou dávno pryč ty doby dlouhých hodin strávených v nepříjemném vedru všemožných vlaků a autobusů světa. Představte si pohodlnost přesunu vašich krásných a dokonalých kvantových informací na obrovskou vzdálenost bez závislosti na čase.

Loučíme se s dobou neohrožených řidičů kamionu brázdících svět, stopařů vztyčujících svůj palec vysoko k nebi. Vědcům z SSG California Institute of Technology, úzce spolupracující s NASA, se podařilo přenést na více než půlmetrovou vzdálenost lidskou bytost. Rozložením tělesné schránky na mikroskopické částice a přenesením kvantových informací provedli první úspěšnou teleportaci. Pro pokus a do historie vědy se zapsal místní student kvantové fyziky Albert Podolsky.

„Víte, já byl v umělém spánku, necítil jsem žádný nepříjemný pocit. Podle mých kolegů, kteří byli u pokusu, se prý kolem mě začala v době pokusu kumulovat narůžovělá mlha,“ sděluje své pocity Podolsky.

Pouhého půl metru, to však je dostatečný posun pro lidstvo. Snaha oskenovat jedinečnou a dokonalou osobnost je vlastně převod dat a informací z reálné podoby do digitální. Virtuální kopie se uchovává v soustavě jedniček a nul na záložním disku. Můžeme však natolik důvěřovat technologiím, abychom jim mohli svěřit všechno, co máme?

Má to ale háček, který vás bude stát život

FOTO: Přenos mikročástic v prostoru

Přenos mikročástic v prostoru

Poté, co v roce 2002 australští vědci úspěšně přemístili fotonový paprsek, se podařilo přemístit prostorem samičku laboratorní krysy. Dnes už je to člověk.  Vyvstává však filozofický problém kontinuity existence. Faktem a krajním rozhořčením je, že teleportovaná osoba vlastně v místě přesunu zemře, a v cílovém bodě bude sestavena pouze identická replika.

„Dalo by se to přirovnat k faxu, ze kterého v tom nejlepším případě vyleze naprosto stejný obrázek jako ten, který byl odeslán, avšak nejde o stejný papír ani barvu,“ vysvětluje nezasvěceným profesor Polzik.

Přijde čas, kdy sami budeme cestovat prostorem?

Vážení přátelé, jistě přijde. Možná budete chtít navíc cestovat časem a vrátit se do doby, kdy jste začínali číst tento článek. Je totiž jasné, že pro veřejnost bude teleportace přístupná zřejmě nejdříve zase za rok, v dnešní den. Na apríla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Revoluce v cestování. První úspěšná teleportace člověka