Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Retro spotřebiče zaplavily ruzyňské letiště. Fotky uvnitř!

Samcová Jana

Samcová Jana

3. 2. 2010

Muzeum spotřebičůMinulý týden se v odletové hale Terminálu 2 ruzyňského letiště otevřely brány retrospektivní výstavy historické elektroniky. Přijďte si zavzpomínat, co kdysi jitřilo vaše smysly a plazmová televize nebo mobilní telefon byly pro vás jen vzdálenou sci-fi.

Muzeum spotřebičů, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Muzeum spotřebičů, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Jakmile vaše kroky vstoupí na půdu odletové haly, přivítá vás několikametrová socha Šrotozemšťana sestavená z desítek žehliček, klávesnic, myší, telefonů, či rychlovarných konvic. Nekonvenční skulptura dává předznamenat, co vás na příštích několika čtverečních metrech čeká za poklady. A termín poklady vskutku není nadsazený. Mnohé ze spotřebičů jsou dnes už opravdovou raritou a jejich cena šplhá do pomalu závratných výšin. Seznamte se s historií elektrozařízení, jejich vývojem a událostmi, které se k jejich vzniku váží. Na výběr je z telefonů, počítačů, rádií, televizí, magnetofonů, gramofonů i přenosných přehrávačů.  Součástí výstavy je i seznámení s recyklací.

Impulsem k realizaci Muzea spotřebičů byla soutěž O nejstarší sebraný elektrospotřebič, jejímž cílem bylo nashromáždit spotřebiče, které se zaměstnancům sběrných dvorů zdály historicky cenné. Od recyklace se podařila uchránit stovka přístrojů, mezi nimiž nechyběly opravdové skvosty. A odtud byl už jen krůček k uspořádání unikátní prezentace, kterou najdeme na letišti Ruzyně.

Mikrofon, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Mikrofon, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Výstava Muzeum spotřebičů není jen poučná, ale především zábavná. Její interaktivita spočívá v tom, že si některé exponáty můžete osobně vyzkoušet. Třeba si zahrát jednu z prvních počítačových her Pacman, podívat se na úplně první televizní vysílání v podání Jaroslava Marvana, nebo si poslechnout rozhlasovou nahrávku komentující vpád sovětských vojsk do Čech v srpnu roku 1968. Veškeré historické předměty jsou doplněné informacemi o době, v níž vznikaly. Například když se v roce 1982 rodily první prototypy počítače, vydal Michael Jackson desku Thriller – nejprodávanější album všech dob. Přestože výstava není informačně vyčerpávající, jejím smyslem je zejména připomenout návštěvníkům, co bylo kdysi součástí jejich životů a zpříjemnit jim den.

Muzeum spotřebičů

Letiště Praha – Ruzyně, Terminál 2, odletová hala

26. ledna až 5. dubna 2010

Vstup zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Retro spotřebiče zaplavily ruzyňské letiště. Fotky uvnitř!