Menu
TOPZINE.cz
Módní trendy

Retro oblečení vládne světu

Redakce

Redakce

3. 11. 2010

FOTO: Retro módaMódní návrháři se už neobtěžují s vymýšlením nových šik barev, trendy střihů a módních hitů. Udělali to za ně jiní už dávno. Stačí jim inspirovat se minulostí. Ke starému přidat nové a je tu retro!

FOTO: Retro móda

Retro móda, Zdroj: New Yorker

Retro je tak trochu kouzelné slovíčko, něco jako zaklínací formulka. Posledních pár let ho vídáme všude. Retro design, retro sukně, retro nádobí. Všude, kde si vzpomenete, tam ho najdete. Občas sice propagátoři retra lehce mystifikují, ale to hold patří k reklamě a trendu.

Podle výkladového slovníku je retro obecné označení pro něco zaniklého, minulého, bývalého, označení určitého časového úseku v minulosti, nejvíce je však toto slovo spojeno s 50. a 60. léty 20. st.

FOTO: Retro móda

Retro móda, Zdroj: New Yorker

Ale konec odborného výkladu a zpět k módnímu světu. Paradoxem je, že vlastně skoro vše, co najdeme v obchodech, je retro. Něco víc, něco míň. Puntíkované halenky, zvýšené pasy, podkolenky nejsou výmysly nové doby. To je klasika právě z šedesátek. Jen se na ně na chvíli zapomnělo, nosily se legíny, pak šusťáky a světe div se – jsou zpět!

Rudé rtěnky, hladké vlasy, bílá pleť jako vystřižené z filmu pro pamětníky s rokem výroby kolem 1920. A co třeba šaty nad kolena s rozšířenou sukní a výrazným páskem, lodičky a propínací svetříky? Nespletete se – správná odpověď zní padesátky.

FOTO: Retro móda

Retro móda, Zdroj: Ann Christine

V 70. letech byl na výsluní satén. Šaty a halenky splývající kolem těla. A samozřejmě nepřehlédnutelný make-up, lesklé rty a hodně tvářenky. Do vlasů výrazná spona nebo alespoň hodně hustá ofina.

80. a 90. léta nejlíp odkoukáte z fotek z mládí vaší maminky. Ale pozor, ačkoliv to bylo a třeba i je módní, mrkváče a vlasy na trvalou už nejsou to pravé ořechové.

FOTO: Retro kabátek a svetr

Retro kabátek a svetr, Zdroj: New Yorker

A dostáváme se k dalšímu problému. Ačkoliv je módní skoro vše, co bylo, a taky skoro všechno vypadá jako tenkrát, není to tak. V halence s fiží, kterou jste nedávno, pod tlakem módního průmyslu, koupili v módním řetězci, budete za hvězdu. Jakmile halenku s fiží, byť skoro stejnou, ukradnete babičce ze skříně, budete zoufale out.

A také ne každé postavě retro lichotí. Jasně, i tenkrát měly slečny pár kilo navíc, ale ony neměly na výběr, jaký střih sukně a jaký materiál si vyberou. Oblečení bylo unifikované. Jako kdyby někdo řekl: „Teď nosíme tohle“, a tak to bylo.

FOTO: Retro oblečení

Retro oblečení, Zdroj: New Yorker

To už naštěstí zažívat nemusíme, i když nároky na skvělý vzhled se stále zvyšují. Tak jen zdravě, nebo s kamarádkou, zvažte, co si dovolit můžete a co už je moc.

A pokud by sukně do pasu a legíny nebyly zrovna volba pro vás, můžete si pořídit aspoň něco z retro doplňků. Začíná to u kabelek (i síťových tašek na nákup) přes masivní plastové šperky až po retro brýle.

FOTO: Retro doplňky

Retro doplňky, Zdroj: New Yorker

Bohužel nový módní trend je být absolutně retro a nehledět na nic a na nikoho. Je hezké, že i v našich zapadlých končinách se někteří nebojí odvázat, ale co je moc, to je příliš.

A určitě to znáte a stejně jako já si v duchu říkáte: „Kéž by žádné retro neexistovalo a chodili bychom v supermódním a každým dnem se měnícím outfitu… a nebo radši v kožešině.“ Sny nechte stranou a držte se nohama na zemi. V retro stylu to platí dvakrát tolik.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Retro oblečení vládne světu