Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Reskata je připravená ke startu

Petra Červená

Petra Červená

9. 10. 2009

reskata-nahravaci-studioByť Reskata vznikla teprve v roce 2005, stihla vyhrát finále soutěže Siba Music Chance, natočit videoklip, se kterým se probojovala do finále soutěže VÝTAH 2006 na Tv Óčko, vydala první EP Another Place, kde hostoval i slavný funky-jazzový kytarista Hiram Bullock a k tomu s nemalými úspěchy koncertovali v Čechách, Londýně, Bournemouthu a Bruselu a šíří tak živelnou energii své elektro rockové partičky.

Zdroj: archív

Zdroj: archív

Počátky Reskaty spadají do roku 2004, kdy se Blanka Maderová (kytara, klávesy, vokály) potkává s baskytaristkou Markétou (Slomi) Slomkovou a houslistkou Lucií Čecháčkovou. První sestava je etno-rockově experimentální. O rok později se připojuje Karolína Hudcová (elektronické housle), Markéta Hořejší (bicí) a Hana Vaníková (zpěv).

V roce 2006 si začíná Reskata vydobývat své postavení na hudebním poli. Úspěchy sklízí v Praze v Malostranské Besedě a dalších klubech, v jižních Čechách a okolí. V polovině roku kapelu opouští zpěvačka Hanka Vaníková a s ní i hard rockový nádech. Krátce Reskatou prosviští zpěvačka Katka Nachtigallová a přináší soul-funkový závan. Při touze najít svůj energický zvuk přichází na začátku roku 2007 zpěvačka Alžběta Kindlmanová a klavíristka Zuzana Dubnová, která obsazuje místo po odchodu těhotné Karolíny Hudcové. Přemety v sestavě kapely, stejně tak jako v hledání dokonalého zvuku nejsou však ještě zdaleka u konce.

Zdroj: archív

Zdroj: archív

Závěrem roku 2007 se sice hudební směr ustáluje v elektro rockové podobě, ale v kapele se opět mění obsazení. Přichází Eliška Faicová (zpěv) a bubenice Kristýna Slomková (sestra baskytaristky Markéty). V této sestavě je ještě televizní diváci mohou zahlédnout v pořadu Noc s Andělem (březen 2008). Záznam všech odehraných písní je k vidění na YouTube. Od letošního ledna došlo k (prozatím) poslední změně v sestavě, kdy odchází Kristýna a nahrazuje ji Viktor Schrámek, který podle slov Blanky zapadl výborně, stylem, hraním, nasazením i povahově. Konec výhradně dívčí kapely, ale kdo ví, třeba právě teď, v této sestavě, dojde k raketovému útoku na příčky hudebních hitparád.

Jejich hudba si pozornost rozhodně zaslouží. K původnímu obsazení Blanka říká: „Čistě dívčí kapela nebyla na začátku záměr, spíš se to takhle seběhlo a spojená ženská energie se nám zalíbila… a je to tak i nadále.“ I přes časté koncertování se všichni v kapele hraním bohužel neuživí. K tomu Blanka podotýká: „Já učím na univerzitě (FF UK) kulturní studia, literaturu a českou uměleckou scénu, Markéta bude teď učit na gymnáziu, Eliška je produkční v grafické firmě a Viktor se hraním z nás živí asi nejvíc, ale i on to doplňuje dalšími činnostmi.“

Zdroj: archív

Zdroj: archív

V nejbližší době se můžete těšit na chystané CD (respektive EP), ale hlavní touhou všech členů Reskaty zůstává koncertování. O texty a hudbu se z velké části stará Blanka Maderová. I z pomalých skladeb je cítit závan energie, za což do jisté míry může zpěvačka Eliška, která svým nezaměnitelným hlasem vdechne textům život. Za zmínku určitě stojí skladba Moment, kde zpočátku klidnější hudební vody rozčeří zpěvačka svým hlasem, temným, chraplavým i něžným, polohy hlasu střídá stejně rychle jako nabírá na síle Moment. Píseň Honey je podle mě kvalitní vizitkou jejich elektro rockového směru. I když je Blanka přesvědčená, že se s příchodem bubeníka Viktora jejich zvuk nijak výrazně nezměnil, řekla bych, že jejich skladby nyní dostaly ten správně pálivý říz a vzaly rychlý spád.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reskata je připravená ke startu