Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Resident Evil: Afterlife na DVD: Se zombíky na mušce jde logika stranou

Jiří Hannich

Jiří Hannich

3. 3. 2011

Zpátky ke kořenům? U zrodu filmového ztvárnění populární videohry Resident Evil stáli manželé Paul W. S. Anderson a Milla Jovovich. Anderson si následně odskočil k jiným projektům, aby po osmi letech se svou chotí spolupracoval na Resident Evil: Afterlife. Jenomže s těmi kořeny to nebude tak horké. Hororová atmosféra se vytratila, režisér Anderson tentokrát vsadil vše na jednu kartu – akční nářez za pomoci speciálních efektů.

Film

Svět je zamořen zákeřným virem, který byl vyvinut v laboratořích bezohledné nadnárodní korporace Umbrella a proměnil většinu populace na krvelačné zombíky. Bývalá členka elitního komanda Alice se však stále pokouší vyhledat poslední přeživší a odvést je do bezpečí. V Tokiu se vkrade do místní pobočky nenáviděné organizace Umbrella, aby se zde utkala s jejím hlavounem Albertem Weskerem. Podaří se jí sice vyhodit celou budovu do povětří, Wesker však unikne a k tomu zbaví Alice jejích zvláštních schopností.

Po krátkém intermezzu na Aljašce Alice odletí do Los Angeles. Z města andělů se stalo město nemrtvých, přesto Alice narazí na skupinku zdravých lidí, kteří jsou uvězněni v jednom z mrakodrapů obklopeném tisícovkami zombies. Noví parťáci upínají svou naději k veliké nákladní lodi na břehu moře, z níž je vysílán signál o poskytnutí pomoci. Zbývá jen jediné: vyzrát na zombíky a najít co možná nejbezpečnější cestu k místu, jež představuje zřejmě poslední možnost, jak si zachránit krk. Umbrella v čele s Albertem Weskerem má však prsty všude, a tak není vyloučeno, že nenachystá na Alice léčku.

FOTO:scéna z Resident Evil:Afterlife

Naval pláštěnku, šmejde!

Právě této části filmu by hodně pomohlo zajímavější vykreslení charakteru postav, stejně jako jejich lepší herecké ztvárnění. Milla Jovovich si to své odehraje, o tom zkrátka není pochyb, zato představitelé vedlejších rolí se bohužel vyhýbají jakýmkoli emocím, přestože by jejich vyjádření v některých situacích bylo na místě (to platí hlavně pro Wentwortha Millera a Ali Larter ve scéně opětovného shledání sourozenců). Jako by si herci řekli, že jejich postavy jsou natolik ploché a vyčpělé, že ani nemá cenu se jimi po herecké stránce více zabývat, vetknout jim vlastní výraz, podat je osobitým způsobem. Je totiž pravda, že výraznější parametry, kromě hlavní hrdinky Alice, má už jen figura záporáka Weskera v podání Shawna Robertse, která je ale zároveň natolik prvoplánově superdrsná, až se stává směšnou karikaturou sebe sama.

Jako nenáročná zábava slouží Resident Evil: Afterlife dobře, více po něm ale nemůžeme chtít. Dějová linka vůbec negraduje, postavy se v podstatě plouží odnikud nikam, akční scény jsou plné klišé. Režisér Anderson sprostě vykradl efektní momenty z jiných sci-fi snímků, takže o nějakém originálním zpracování či posunutí žánru na novou úroveň nemůže být ani řeč. Pro fanoušky videoherní a filmové série Resident Evil je tento snímek takřka povinností a nad všemi výše zmíněnými nedostatky rádi mávnou rukou. Ti ostatní by raději měli sáhnout třeba po Serenity nebo některém z filmů série X-Men.

DVD

Bonusů zde není málo: celý film si lze pustit s doprovodným komentářem režiséra a producentů, rovněž jsou k dispozici dva dokumenty mapující průběh natáčení, upoutávka na další díl Resident Evil: Damnation a několik trailerů. V tomto ohledu si tedy divák přijde na své.

Resident Evil: Afterlife

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA / Velká Británie / Německo

Režie: Paul W. S. Anderson
Hrají: Milla Jovovich, Wentworth Miller, Ali Larter aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, anglické aj.
Bonusy: komentáře tvůrců, Band of Survivors: Casting Afterlife, Fighting Back: The Action of Afterlife, trailery, upoutávka na Resident Evil: Damnation

Hodnocení filmu: 1*

Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Resident Evil: Afterlife na DVD: Se zombíky na mušce jde logika stranou