Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Reportáž z PragoFFestu 2010: Druhý ročník obnoveného conu byl větší a lepší

Jan Nohovec

Jan Nohovec

9. 2. 2011

Letos se druhým rokem organizace největšího pražského setkání fanoušků fantastiky zhostil Václav Pravda a jeho tým, který tradičně pořádá Festivaly fantazie v Chotěboři. Pragocon, či nově PragoFFest, se tak podle množství programu zařadil na druhou příčku ve velikosti domácích festivalů fantastiky.

PragoFFest 2011: PC herna DragonAge

Počítačové herně vévodili draci Dragon AgeZdroj: archiv organizátorů

Pokud se dají Pravdovy Festivaly fantazie, do jejichž řady se Pragocon (či PragoFFest, chcete-li) letos definitivně zapojil, něčím krátce a výstižně charakterizovat, pak je to nedostatek času. Ať už mluvíme o tom, že organizátoři by chtěli mít všechnu přípravu raději už za sebou, nebo o tom, že návštěvníci v jednom kuse nestíhají skloubit přednášky, besedy, soutěže a posezení s kamarády, nebo o tom, že každý po skončení akce lamentuje, jak to bylo zase krátké a že by si to klidně zažil znova. Ostatně tak to bývá s každým návratem do reality, nebo ne?

Program, který pobaví – to je základ

Ať už to bylo osobním zážitkem, nebo celkovou atmosférou, letošní ročník byl o stupínek lepší než ten loňský. Organizátorský tým se zabydlel v prostorách, které mu před rokem ještě příliš neseděly; kombinace lákavého programu, propagace a především umístění přímo v hlavním městě pomohla PragoFFestu přilákat návštěvníky, jejichž číslo se vyšplhalo nad 700 návštěvníků, což z conu učinilo druhý největší fantastický festival v zemi, nejen co se týče velikosti programu, ale také co do počtu návštěvníků. Kladný výsledek byl vidět i v praxi na chodbách Modré školy na Hájích, kde se akce konala – pokud se vloni daly označit za poloprázdné, letos se jimi permanentně pohybovalo nezanedbatelné množství lidí. Za zmínku stojí i skupiny dětských návštěvníků, které přilákal s největší pravděpodobností GameFFest, herní součást PragoFFestu.

Ta se konala ve velké herně v přízemí Modré školy, kam si mohli návštěvníci koupit levnější vstupné, pokud nechtěli navštívit první a druhé patro s přednáškovými místnostmi. Množství herních konzolí a deskových her volně k zapůjčení slavilo společně s  hudebními a tanečními hrami úspěch i tentokrát, vždyť v sálu seděli účastníci od brzkých dopoledních hodin až do druhé ranní, kdy se hala zavírala. V rámci programu proběhlo také množství turnajů – ve hrách Dominion, Carcassone, Dračí srdce, Rockband nebo Grand Turismo 5. Velkou hernu doplňovaly místnosti LARPů a wargamingu (figurky), stejně jako předváděčky nebo přednášky o hrách 20. století, Dragon Age 2 či Dead Space 2.

PragoFFest 2011: Cosplay

Přestože neproběhla žádná oficiální soutěž v kostýmech, objevilo se jich hned několik Zdroj: archiv organizátorů

Nicméně ani ta skutečná conová část PragoFFestu nezůstala pozadu. Tradiční linie, které mohli účastníci znát z Festivalů fantazie, připravily pro zájemce bohatý program, který sice místy kopíroval pořady z předchozích akcí, v mnoha případech jej však notně aktualizoval a přidával nové přednášky. Organizátoři se jako obvykle úspěšně snažili poskytnout zábavu všem skupinám fanoušků, takže kromě již zmiňovaných herních přednášek se program věnoval těm nejslavnějším fantasy a science fiction fenoménům (Star Trek, Star Wars, Harry Potter, Doctor Who, Battlestar Galactica). Bohužel, chyběla linie Hvězdné brány, ty ostatní ji však plně nahradily. Kromě jednotlivých kousků se však vyskytly i všezahrnující linie věnované knihám a komiksu (literární linie časopisu Pevnost), seriálům (Seriescon), filmové a seriálové hudbě (Soundtracking), anime a Japonsku (J-fashion, Nippon Con) nebo upírům a jejich mutacím (Vampcon). Klasický program doplňovaly i vědecký Futurecon o současných a budoucích technologiích, pohybový MoveCon, Manifest fantastiky zaměřený na subkulturu fanoušků a trefně pojmenovaná Fantasy & History.

Být fanouškem na conu není těžké

Přestože se na větších akcích těžko udržuje přátelská nálada, kterou jsou české cony na rozdíl od mnoha jiných akcí pověstné, na PragoFFestu dýchala z každých dveří. Letos navíc organizátoři podstatně vylepšili kapacitu školy co do míst, kde se dalo sednout a poklábosit s přáteli, kterých se na Festivalech fantazie vyskytuje vždy hojné množství. K zlosti obyčejného fana, který se rád zajímá o větší počet programových linií, se kamarádi objevují zpravidla vždy, když už se dotyčnému kryjí dva pořady a opravdu si nestíhá se známým, kterého vídá jen jednou dvakrát ročně, popovídat. Pokud je člověk nováček, který vyrazil na PragoFFest sám, tato situace mu samozřejmě odpadá, nicméně ani tak se nemusí bát, že by mu bylo smutno. Pokud se tváří alespoň trochu přátelsky, vždy se najde někdo, s kým se dá dát do řeči.

PragoFFest 2011: Wargaming

Figurky ve válce - tak vypadá wargaming Zdroj: archiv organizátorů

Když ale člověk není nováčkem, nýbrž opravdovým fanouškem fantastických žánrů, seriálů a her, a splňuje si své fanovské povinnosti – vlastnit placky, plakáty, merchandising nebo obyčejné knížky svých oblíbenců – PragoFFest mu také vyšel vstříc. Kromě knihkupectví Daemon vyrostly ve středobodu festivalu také stánky Sběratelského ráje, Fan Base a Button Factory, tedy firem, které prodávají všechny věci, jež si fanové doma tak rádi vystavují na poličky. Kromě tradiční koupě se předměty daly sehnat i lepší cestou – výhrou ve festivalové tombole nebo v soutěžních pořadech jednotlivých linií.

PragoFFest 2011: Cosplay hromadná

Když se sejde víc kostýmů pohromadě, začne to vypadat jako na jiné planetě Zdroj: archiv organizátorů

Stejně jako u programu Festivalů fantazie se návštěvník mohl na PragoFFestu 2011 zabavit od rána do večera. Pokud neseděl s přáteli u baru nebo v čajovně, mohl si vždy zajít na zajímavé pořady od osvědčených přednášejících z řad fanoušků (autor by tímto chtěl poděkovat za pořady moviemu, Tess, petroviSF nebo Portymu) i celebrit domácí fantastické scény (Františka Vrbenská, Petra Neomillnerová, Adam Andres, Otomar Dvořák, Míla Linc, Leoš Kyša, Vlado Ríša a řada dalších). Mezery mezi pořady a dlouhé večery se daly vyplnit návštěvou herny nebo jídlem, které šlo často stranou v případech, kdy se krylo hned několik programů a kdy člověk z přednáškových místností nevystrčil nos několik hodin v kuse. PragoFFest 2011 stál za to.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž z PragoFFestu 2010: Druhý ročník obnoveného conu byl větší a lepší