Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Reportáž z festivalu Mental POWER 2010

Markéta Davidová

Markéta Davidová

11. 6. 2010

Originální, originální, originální. Tato slova několikrát zazněla na festivalu Mental POWER 2010 z úst moderátora Martina Zbrožka. Festival jsem navštívila poslední den v sobotu, a kromě papírové buřinky a plného žaludku jsem si odnesla spoustu dojmů, které si nenechám pro sebe.

Zdroj: archív

Mental Power Prague Film Festival je mezinárodní filmový festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením, jehož pořadatelem a organizátorem je občanské sdružení Hendaver. Festival uvádí hrané filmy, ve kterých hrají výhradně lidé s mentálním a kombinovaným postižením. Filmy vznikají v chráněných dílnách.

Festival se konal v prostorách divadla Palace na Václavském náměstí v Praze. Motto letošního festivalu bylo: každý může být Chaplinem (papírovou buřinku dostal každý návštěvník hned u vchodu). Festival začal trochu se zpožděním, protože se musela stihnout tradiční promenáda na červeném koberci, kde se za doprovodu hudby a potlesku návštěvníků představila porota (Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Jan Hřebejk, Petr Vachler, Michal Horáček, Tomáš Ján) a samozřejmě hlavní hvězdy festivalu (ne)herci a tvůrci s postižením.

Buřinky - symbol letošního festivalu

Originální festival

Večer moderoval Martin Zbrožek, který hned na úvod zdůraznil, že se jedná o originální festival, který nemá u nás ani v zahraničí obdoby. Měl pravdu, originální byl festival z několika důvodů:

Diváci v sále (většinou herci a tvůrci filmů) často svými poznámkami vstupovali do vystoupení Martina Zbrožka a ostatních. Nikomu to nevadilo a díky tomu se v sále vytvořila příjemná, rodinná atmosféra. Originální byli herci a tvůrci, kteří přicházeli na jeviště. Jeden z nich dokázal publiku, že zvládne imitovat herce Louise de Funése, Jiřího Sováka a dokonce i prezidenta Václava Klause. Prý by dokázal imitovat víc osobností, ale na to byl čas a prostor až v zákulisí.

Nikdy dřív  jsem se na žádném festivalu nesetkala s tak upřímnou radostí z výhry jako měli herci a tvůrci na Mental power. Pro mne osobně byl emocionální vrchol večera proslov držitelky ceny za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. „Hurá, hurá, hurá, já vyhrála!!!“ Křičela a mávala rukama na všechny strany. Uvedu další příklad upřímného poděkování: „Moc vám všem děkujeme! Už natáčíme další film, ale neřekneme vám o čem bude.“ Hezky to vystihla porotkyně Eva Holubová: „Děkuji vám za svobodu, která z vás sálá.“

Doprovodný program

V první části večera představil moderátor Martin Zbrožek všechny odehrané soutěžní snímky a zval na pódium jejich tvůrce a představitele. Mezitím jsme mohli zhlédnout doprovodný program. Nejvíce se mi líbilo taneční vystoupení pod názvem Vodník inspirované Vodníkem z Kytice Karla Jaromíra Erbena. Vystoupení nechyběla romantika ani napětí a tvůrci si i vkusně poradili se závěrem Erbenovy básně: „Co to klaplo podél dveří…“

V další části večera se kromě dalšího doprovodného programu (zpěv, tanec, přišel i kouzelník) vyhlašovaly ceny v jednotlivých kategoriích: film, zvláštní cena poroty, nejlepší mluvené slovo, hlavní i vedlejší  herecké kategorie, kamera, scénář a cena České televize. Nominované byly vždy tři snímky. Nejvíc nominací získalo kriminální drama Zločin na poště, ale hlavní cenu za nejlepší film získal snímek Planeta Divadlo.

Zdroj: USPZA.cz

Po skončení večera následoval všemi očekávaný raut. Příbory cinkaly v zákulisí sice už během představení, ale většina diváků naštěstí zůstala sedět v sále. Nejvíce se kuchařům povedla šunková rolka a pistáciový dortík. Mohla bych dál pokračovat, ale nejsme v rubrice Apetit. Sobotní večer na festivalu Mental power byl moc příjemný. Děkuji všem hercům i tvůrcům filmů a na jejich počest smekám svou buřinku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž z festivalu Mental POWER 2010