Reportáž z Festivalu fantazie Speciál 2010: Ty nejlepší cony jsou ty prodělečné
Jan Nohovec
2. 11. 2010
Zjišťuji, že prodělečné cony bývají ty nejlepší. Nejde ani tak o to, že je tam málo návštěvníků a komorní atmosféra, která sama o sobě dělá divy. Především ale organizátoři nabízí mnohem více služeb, než kolik se stačí využít – a to je pro řadového účastníka blaho.
O „prodlouženém“ víkendu 27. až 31. října 2010 proběhl v Chotěboři tradiční Festival fantazie Speciál. To ovšem, navzdory zažitému, není jen opakování pořadů z letního Festivalu fantazie či „jenom ten druhý con v Chotěboři“, jak ironicky utrousil hlavní pořadatel Václav Pravda, ale samostatná akce, která se vyznačuje specifickou atmosférou. Nabízí kvalitní program s kvalitním zázemím a sebranku známých conařů, soustředěných v jednom čase na jednom místě. Letos byl navíc FFS doplněn o hororový festival Bloody Xmas Fest.
Soutěže, Harry Potter a Soundtracon
Dobrovolně se přiznám, zatímco Festivaly fantazie už mám za sebou dva, na Speciál jsem vyrážel poprvé. Přesto jsem nebyl ničím překvapen – a to ani v tom negativním, ani v tom pozitivním smyslu. Na druhou stranu, překvapit mne je někdy zatraceně těžké. FFS má mezi fany trvalou pověst skvělé akce v Chotěboři, na které se „ti, co jezdí na cony, ale nejsou správní fanové“ neobjevují. A to se potvrdilo už první den. Ve středu 27. října se na baru v Kultním domě Junior, jakémsi středobodu celé akce, dala zahlédnout valná většina známých tváří z rozšířeného československého fandomu. Jinak nikde nikdo.
Fantastické knihy se na Speciálu ve větším množství (rozuměj tím Avalcon) začaly objevovat až o víkendu, tudíž státní svátek patřil především ostatním liniím. Tradičně kvalitní program představil Soundtracon o hudebních doprovodech filmů a seriálů, čest science fiction literatury hájil Klasikon o stěžejních autorech tohoto žánru. Nejvíce návštěvníků zcela jistě přilákala linie Harryho Pottera, spojená s MerliNarnií a Virago Festem. Snad ani tak nešlo o to, že se blíží premiéra první poloviny HP a Relikvie smrti, ale spíš o popularitu jednotlivých přednášejících a jejich pořadů. Filmové přednášky od movieho nebo nepřekonatelná Tess, která prý dokázala naplnit malou třídu téměř stovkou posluchačů, slavily úspěch.
Zajímavostí je, že na Speciálu se návštěvníci mohli zúčastnit obrovského množství soutěží, každá linie měla nejméně jednu. Pro člověka se širokými znalostmi či alespoň širokou paletou zájmů nebylo problém navštívit až pět klání denně.
Víkendová fantastika se objevila v mnoha podobách
Pátek pokračoval ve znamení doplňování stavů účastníků a sobota se stala tradičním vrcholem celého Festivalu fantazie Speciál. Některé linie si vyměnily žezlo, místo multilinie Manifest fantastiky se objevila Fantasy & history, místo AMconu (anime a manga) Orientcon (Dálný Východ), dorazil Trekfest, BiowareCon nebo Battlestar TARDIS. Po večerech se v KD Junior nebo ve Velkých Vočích rozjížděly party, mezi fany se promísily i celebrity domácího fandomu. Ty se ostatně často objevovaly i v roli přednášejících, především na Avalconu Speciál. K vidění na baru i v přednáškových sálech byli Petra Neomillnerová, Tomáš Němec, Ondřej Neff, Pavel Renčín, Ondrej Herec, Františka Vrbenská, Jan Kantůrek, Pavla Lžičařová, Jan Pechanec, Boris Hokr nebo Jaroslav Mostecký. Vyskytli se i naši redaktoři – kromě mé maličkosti také Lukáš Vaníček a Jan Neuman. Malou tragédii představuje fakt, že kvalitní přednášky mnoha špiček byly navštěvované pouze spoře, za což můžeme vinit opět nedostatek účastníků, protože i když byla sobota nejnavštěvovanějším dnem, i přesto se jednotlivci po areálu rozptýlili natolik, že všechny prostory vypadaly stěží naplněné.
Mezi velké taháky FFS patří vždy Seriescon a deskové hry. Ačkoliv témata poměrně nesourodá, mnoho návštěvníků rozděluje svou pozornost rovnoměrně právě mezi tyto dva programy, ostatně ani já jsem nebyl výjimkou. Ti, kteří dorazili na seriálovou linii, měli možnost nejen znovu uvidět známé tváře, vyslechnout famózní přednášky typu „Proč se mi líbí Hannah Montana“, ale i zhlédnout většinu novinek této seriálové sezóny. Oblíbeným se stalo také hromadné karaoke s loňskou seriálovou peckou Glee, kvůli němuž nás v sobotu v noci či spíše v neděli k ránu málem zamkli v Sokolovně.
Hry sloužily pro většinu účastníků jako výborná výplň mezi dvěma přednáškami, někteří na nich ale zůstávali po celý den a účastnili se turnajů. Výběr deskových, společenských a karetních her na půjčení byl opravdu široký, obzvlášť když se k nim přidružily i konzole a počítačová herna s hudebními hrami v čele s DDR a Rockbandem. Někteří z nás sice za pohyb na padu zaplatili nachlazením a stali se tak účastníky vždy oblíbeného Kriplconu, ale za rýmu ta trocha „tance“ stála.
Návštěvník a organizátor mezi Scyllou a Charybdou
Jak jsem již zmínil v úvodu, slabá účast má své nevýhody i obskurní výhody. Výhoda spočívá kromě komorní atmosféry i v tom, že na množství osvícených služeb, které organizátoři Festivalu fantazie Speciál poskytovali, se nemusela stát fronta. Ve všech občerstvovacích zařízeních se obsluhovalo rychle, wi-fi internet prakticky nepadal (kdo zná, volá heuréka!), a i jiné služby, které jsem z logických důvodů nevyužil (dětský koutek) neprosluly žádnými defekty.
Na druhou stranu, malá účast zapříčinila i to, že Bloody XMass Fest, hororová linie FFS, která se prezentovala jako částečně samostatný festival, přitáhl jen minimum lidí. A to i přesto, že proběhla soutěž mezi mnoha krátkými filmy, z nichž některé za to bezpochyby stály, i přesto, že dorazil exkluzivní zahraniční host Lloyd Kaufman. V sálu, který měl BMX vyhrazený, sice vždy alespoň jeden účastník seděl, to bylo ale nejen z pohledu pořadatelů sakra málo. Hororové publikum zřejmě o nový festival nestojí.
A malá účast (zhruba 800 lidí i s organizátory) měla i jeden, zdá se, definitivní dopad – organizátoři se rozhodli, že příští Festival fantazie Speciál značně zkrouhnou. Všechny stěžejní programy (literatura, seriály, deskovky, historie, horor) sice zůstanou, přesunou se ale do menších prostor. Za dva roky by se pak FFS měl stát putovní záležitostí. Na tradiční přednášce O conu po conu hlavní pořadatel Václav Pravda zmiňoval dokonce i první dvě případné destinace – České Budějovice a Prahu.
Jak paradoxní, že jsem nakonec na Festivalu fantazie Speciál zjistil to, co už dlouhou dobu koluje v kuloárech – že FFS je jen menším bratříčkem velkého festivalu a že má komorní atmosféru. Škoda, že si to na vlastní kůži nezkusilo více lidí, organizátoři by se dočkali většího zisku a nemuseli by se napřesrok zmenšovat. I přesto to ale byla v podzimní Chotěboři pohoda. Vlastně úplně stejná jako v srpnu – na rovněž spoře navštíveném – Conventiconu. Že by ty prodělečné cony měly něco do sebe?