Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Reportáž z CzechTREKu: Čím větší, tím lepší

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 9. 2010

Již pátý ročník srazu StarTrekových fanoušků (lidově trekkies) oslavil patnácté výročí seriálu Star Trek: Voyager. Kromě nabitého programu se spoustou novinek oproti minulým ročníkům nám ale také přivezl herečku Nanu Visitor, která hrála Kiru Nerys ve Star Trek: Deep Space Nine. A setkání s ní byl opravdu zážitek.

Foto: Ondřej Pešek, Topzine.cz

První a také největší novinkou byla změna prostor. Trekkies už nestačil malý Kulturní dům Ládví, ale rozhodli se expandovat do většího, útulnějšího Kulturního centra Novohradská. A rozhodně to byl krok k lepšímu.

Registrace začínala již v devět hodin a než začal přednáškový program, mohli se účastníci zajít pokochat výstavou fanouškovských předmětů, knih, komiksů a modelů lodí. Ve výstavním sálu si také otevřela stánek firma se suvenýry, takže si trekkies mohli kupovat postavičky, placky, DVD a spoustu dalších věcí ze svého oblíbeného světa. A pokud by vás nebavila nějaká část programu, nebo jste si chtěli jen zpříjemnit čekání na přednášku, byla sem přitáhnuta i „taneční“ hra DDR.

V deset hodin začínal program scénkou Chaotik a vuvuzuela, ve které se objevily postavy nejen ze seriálu Star Trek, ale také Bender z Futuramy. Poté přišel návštěvníky uvítat pořadatel Nikola Bojčev, který představil program, snažil se naverbovat na své přednášky a rozplýval se nad vnadami letošního hosta. A jak jsme se dozvěděli později, bylo nad čím se rozplývat.

Star Trek kontra Battlestar Galactica

Po zahájení přišla přednáška Hledá se Země, ve které slečna přednášející ukazovala podobnosti mezi Star Trekem: Voyager a novou Battlestar Galacticou a ačkoli se to na první pohled nezdá, bylo jich opravdu mnoho, včetně tak důležitých podobenství, jako jsou sexy blondýny či šediny ve vlasech důstojníků, kterým se po čase vlasy opět obarví a o své šediny přijdou.

Foto: Ondřej Pešek, Topzine.cz

Od 11:30 přišlo na řadu maňáskové divadlo Kačenka v galaxii divů, které se svým humorem, postavami z alternativní reality (z Avataru), a hudebním doprovodem vpředu s písní „Můj čas“ předčilo očekávání a opravdu pobavilo.

Poté se mohli návštěvníci v bloku Star Trek v TV: historie, současnost a budoucnost dozvědět, jaké Star Treky byly v Čechách odvysílány, které díly byly nominovány na Oscary, a objevili se i překladatelé a dabéři, kteří se s námi podělili o své zážitky a obsese vůči Star Treku.

V hlavním sále bylo na řadě Kdo je Nana Visitor? Většině z vás asi došlo, o co v téhle přednášce šlo, ale raději to pro ty pomalejší stejně zopakujme: Představení Nany Visitor, letošního hosta. To bylo shrnutí Naniny kariéry a ukázky ze seriálů, ve kterých hrála. I když byly ukázky v různých jazykových mutací, od angličtiny po ruštinu, diváky to skvěle navnadilo na večerní autogramiádu.

Jak se močí ve vesmíru?

Od dvou hodin odpoledne měl Milan Halousek (předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti) přednášku Kosmonautika převážně nevážně. Sice to nebyl pořad týkající se Star Treku, ale nebyl o nic méně zajímavý. Naopak, mezi všemi těmi sci-fi působila přednáška o realitě osvěžujícím dojmem a patřila mezi to nejzajímavější, co se v programu objevilo. Pan Halousek zpochybňoval obrázky přistání na Měsíci, poučil nás, že Rusové si do vesmíru vozí vodku, a mimo jiné se zaobíral také otázkami vyměšování a souložením ve vesmíru. Přednáška to byla zábavná a poutavá a pan Halousek dokonce ukázal Vesmírnou kamasutru, která ukazovala polohy, které by ve vesmíru byly možné.

Foto: Ondřej Pešek, Topzine.cz

Na debatu s českými dabéry, České hlasy, stejně jako v minulých letech i letos polovina aktérů nepřišla, takže na podiu se objevili jen dabéři nového Star Treku Libor Bouček (James T. Kirk) a Kateřina Lojdová (Winona Kirk). Debata byla plná humoru, Liborových reklam na pánvičky a nadávání na stále více a více odfláknutější dabingy.

V 17:00 začínala Oscar party aneb udílení cen Zlatý tribl. To spočívalo v předávání cen za nejlepší hlášku, nejlepší akční scénu, atd. nejnovějšímu Star Treku. A jako normální udílení Oscarů, ani tady nechyběl zpěv a tanec.

Á, to je Nana, panebože

Mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou byla programová pauza, při které návštěvníci conu dostávali fotky s Nanou, poté jsme byli konečně vpuštěni do sálu. Nejdříve se cca hodinu debatovalo s českou dabérkou Kiry Nerys, Janou Musilovou, která dabovala i Scullyovou v Aktech X. Debata s dabérkou byla velice zajímavá, Jana povídala o zážitcích s fanatickými fanoušky a o své práci nejen v dabérství, ale také jako divadelní herečka či zpěvačka. Svou práci zpěvačky nám i předvedla tím, že jednu píseň zazpívala.

Foto: Ondřej Pešek, Topzine.cz

Ale pak svůj český hlas vystřídal vrchol večera, představitelka Kiry Nerys a spousty dalších rolí, Nana Visitor. Nana Visitor se ukázala jako příjemná, sympatická dáma, která byla stále na nohách, chválila Prahu a její kulinářství (hlavně ovocné knedlíky)  a rozhovor s ní byly okořeněné vtipem, osbními zážitky a narážkami na sex. Odpovídala na všechny dotazy, včetně těch inteligentních jako např. „Věděla jste, že máme tři druhy mouky?“ Nana byla opravdu velmi vstřícná i po celou dobu autogramiády, kdy se stále na každého usmívala, povídala si s ním a celkově se chovala přátelsky. Dokonce ani po více než dvou hodinách, kdy přišlo na řadu focení s Nanou, o svou dobrou náladu nepřišla.

Letošní CzechTREK rozhodně stál za to a pokud bude příští ročník stejně dobrý, či dokonce lepší, než ten letošní, rozhodně by neměl ujít fanouškům nejen Star Treku, ale sci-fi vůbec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž z CzechTREKu: Čím větší, tím lepší