Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Reportáž z Crweconu 2010: Kůstek i Soudce Dredd

Redakce

Redakce

31. 5. 2010

V sobotu 29. května proběhl již pátý ročník komiksové akce Crwecon. Jaký byl a co jste na něm mohli vidět?

CRWECON 2010, Zdroj: pořadatel

Crwecon má poměrně dlouhou tradici, však se letos odehrál už popáté. A rozhodně lze říci, že akce byla kvalitní. Sice je pravda, že okolo deváté hodiny ranní, v sobotu, byl klub Cross, kde se celá akce odehrávala, téměř prázdný, nicméně stánky, na kterých jste si mohli zakoupit nové i starší komiksy, figurky a jiný komiksový merchendasing byly otevřené, takže většinu návštěvníků jste mohli potkat tam. A výběr byl vskutku bohatý.

Ač měl celý program začít v devět hodin, začal oficiálně téměř o hodinu později. Jiří Pavlovský všechny oficiálně přivítal a rovnou se pustil do přednášky o Soudci Dreddovi, s nímž zrovna vychází pěkný tlustý sborník. Přednáška byla rozhodně zajímavá, jelikož se neomezila pouze na Dredda jako takového, ale i na původ britských komiksů a autorů s nimi souvisejících. Kniha byla touto cestou zároveň i pokřtěna a nutno uznat, že vypadá velmi zajímavě.

Po krátké pauze, kterou jsem si udělal, jsem se do Crossu vrátil a to konkrétně na přednášku o Lucasovských omnibusech. Blair, oblečený v kostýmu Indiany Jonese promítal a ukazoval, co všechno vyšlo v omnibusovských sériích ze Star Wars a Indiany Jonese a co z těchto sborníků vyjde i u nás. Nebude toho sice moc, ale rozhodně se je na co těšit. Poté, co přednáška skončila, jsem si odchytil Blaira na malý rozhovor o nadcházejícím Comicsconu na Festivalu Fantazie a po příjemném povídání jsem se vrátil dovnitř na besedu s komiksovými nakladateli a vydavateli. Přítomni byli jak z Crwe, tak z BB/Artu a všichni diváci se dozvěděli hodně zajímavých informací o tom, jak zde funguje komiksový průmysl, co se vydá a nevydá a jak to vypadá s těmi kterými tituly.

Když diskuze skončila, přesunul jsem se do Velkého sálu na křest komiksu Kůstek (v originále Bone), kterého se zůčastnil mimo jiné i jeho překladatel Michael Bronec. Diskuze o tom, jak vydání, překlad, letering a vše okolo probíhalo, byla velmi zajímavá, už jenom proto, že ji přítomní prokládali různými svými historkami a zkušenostmi se zahraničními vydavatelstvími. Pokřtěnou knihu pak měli možnost zúčastnění diváci vyhrát, takže jedna z návštěvnic Crweconu odcházela domů s podepsaným výtiskem tohoto legendárního komiksu.

Následovalo promítání dokumentu o tvorbě a vzniku Kůstka, o jeho tvůrci a lidech za ním. Zajímavé a inspirující. A poté už jenom přednáška o Incalu, evropském kultovním dílku, které Crew po velkém úsilí vydá i tady a předání cen Fabula Rasa.

Když to všechno shrnu, akce se velmi povedla, bylo vidět, že lidé ji dělají s nadšením, stejně jako svou práci, a že všechna dřina, kterou vydávání komiksů u nás obsahuje, stojí za to.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž z Crweconu 2010: Kůstek i Soudce Dredd