Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Reportáž z CONiáše 2007

Martin Peška

Martin Peška

7. 10. 2007

Včera 6. října proběhla akce příznivců sic-fi, fantasy a hororu, takzvaný con, nesoucí jméno CONiáš, akce završující Týden knihoven, který byl zaměřen na fantastiku.

FOTO: Ondřej Neff a Vlado Ríša

Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Tomuto conu předcházelo několik besed s autory sci-fi a fantasy a další doprovodné programy na jednotlivých pobočkách pražských knihoven.

Například jste se mohli setkat s Ondřejem Neffem, jednou z nejvýznamnějších postav české sci-fi, a účastnit se jím vedené přátelské debaty, dozvědět se tak kupříkladu čím se momentálně zabývá, že ho víkend strávený v saských Drážďanech inspiroval k psaní nové knihy. Tentokrát by se mělo jednat o horor a tudíž o autorovu prvotinu v tomto žánru.
Mohli jste se účastnit i pro nízkou účast posluchačů trochu komornější besedy s Františkou Vrbenskou a Leonardem Medkem, která se nakonec ubírala různými a zajímavými směry. Pokud jste měli nějaký dotaz, byl vám vždy odpovězen. Zde se nedělili lidé na přednášející a posluchače, nýbrž všichni byli debatující a to, že byla tato beseda zajímavá potvrzuje i fakt, že knihovníci neváhali strávit ve svém zaměstnání nějakou tu minutku navíc.

Týden knihoven byl ale doprovázen i koncerty a šermířskými vystoupeními a to po většinou na Smíchovské pobočce, která se ubírá jasným směrem a chystá se specializovat právě na fantastickou literaturu. Možná se tedy můžeme těšit, že se podobné akce budou pořádat častěji a budeme mít možnost setkat se znovu s Miroslaven Žambochem, Vladem Ríšou nebo například s Lucií Lukačovičovou, která pomáhala hlavnímu organizátorovi a pořadateli Mílovi Lincovi moderovat sobotní con v malém sále knihovny na Mariánském náměstí.
Přes malou účast přes týden na besedách a pátečním workshopu bylo v sobotu na CONiášovi opravdu slušný počet návštěvníků hned po zahájení conu na vystoupení Jany Šouflové se svou harfou. Většina z fanoušků sci-fi ji zná i jako ilustrátorku.

Po koncertě Vlado Ríša popsal fungování časopisu IKARIE jakožto její současný šéfredaktor a svou rozpravu obohatil o několik vtipných příběhů ze života s kamarády působícími ve sci-fi. Původně měl připravených šťouchanců na Tomáše Němce, který mu měl dělat oponenta za časopis Pevnost. Ten se bohužel pro své náhlé onemocnění nedostavil, stejně jako na besedu na Smíchovské pobočce, kde ho zastupovala externí redaktorka Petra Neomillnerová specializující se v Pevnosti na magii.

Později se na podiu objevil Michael Bronec a jeho odchovanci z Drakobijců, úspěšných autorů z jedné literární soutěže. Chvíli se povídalo o obrozeneckém počinu Mihaela, nakladatele, který začal v jednom člověku jako jeden z prvních vydávat české autory. A nějaká doba se zasvětila povídání jednotlivých úspěšných drakobijců, jejich všednímu životu a jejich velké vášni a koníčku – psaní.

Jan Kantůrek, člověk díky němuž dnes snad každý Čech zná Prachettovu Úžasnou zeměplochu si připravil několik vybraných částí týkajících se převážně knihovny a knihovníků z jím překládané knihy.

Následovalo vyhlášení výherců výtvarné soutěže a vylosovaných výherců quizu, kteří získali zajímavé ceny.

O vtipný závěr conu se postarala šermířská skupina v které vystoupil i Míla Linc jako princ Drsoň.

Kdo se letos nemohl přijít podívat na Týden knihoven, nezoufejte, organizátory byl přislíben další ročník!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž z CONiáše 2007