Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Reportáž: Vzhůru do Sklepů!, již podruhé

Redakce

Redakce

18. 5. 2010

Ve středu 12. května proběhl ve studenském klubu K4 již druhý literární večer z cyklu Vzhůru do Sklepů! Hosty byli tentokrát písničkářka a divadelní herečka Jana Šteflíčková a píšící učitel a „gelototerapeut“ Honza Jícha.

Honza Jícha Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Příjemná melancholie i humor

Celý večer se nesl v duchu střídání poloh vážných a humorných. Honza Jícha nejprve svými vtípky diváky rozdováděl, načež je Jana Šteflíčková svou hrou na kytaru, zádumčivými melodiemi a téměř uhrančivým hlasem uvedla do rozjímavého klidu. A hned nato zase následovaly vtipné historky, kterými nás záhy oblažovali oba hosté.

Vzhůru do Sklepů! Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Jana Šteflíčková například vyprávěla, jak ji kdysi po jejím vystoupení oslovil jeden známý folkový hudebník, poplácal ji po rameni se slovy: Tak za deset let dobrý. Po jeho vystoupení pak ona přišla za ním a řekla mu: Tak před deseti lety dobrý. Celou historku uzavřela konstatováním, že by si člověk neměl nechat všechno líbit.

Honza Jícha, Jana Šteflíčková Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Honza Jícha nám zase vysvětloval, co to znamená, když je člověk gelototerapeut, tedy když se z vědeckého hlediska zabývá smíchem. Jeho vysvětlování ale vyvolávalo ve všech přítomných nové a nové salvy smíchu, které neutichaly ani při autorském čtení jeho nejnovější knihy nazvané Maturita, která je tak humorná, že je s největší pravděpodobností jedním z projektů gelototerapie.

Vzhůru do Sklepů! Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

O přestávce koloval mezi diváky černý klobouk, jež se osvědčil už při minulém literárním večeru. Diváci do něj vhodili papírky se svými dotazy, ty si pak hosté rozebrali a střídavě na ně odpovídali. Zatímco Honza Jícha vyprávěl především o svých zážitcích z Gymnázia Jana Keplera, Jana Šteflíčková vzpomínala na své hudební začátky.

Jana Šteflíčková Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Asi největší pozdvižení vzbudilo ve sklepě klubu K4 hudební vystoupení Honzy Jíchy, který si s od Jany Šteflíčkové vypůjčenou kytarou střihl píseň o příznacích stáří, vůči němuž je prý ale prozatím stále imunní.

Honza Jícha Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Jelikož první dva literární večery sklidily nebývalý úspěch, hned po prázdninách budeme pokračovat. Kdo bude dalším hostem, je prozatím ve hvězdách, ale my vám garantujeme, že se máte na co těšit!

Literární večery z cyklu Vzhůru do Sklepů! pořádá Studentská rada FF UK, záštitu poskytuje České centrum Mezinárodního PEN Klubu. Mediálním partnerem je Topzine.cz.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-literatura-akce-vzhuru_do_sklepu-12_05_2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž: Vzhůru do Sklepů!, již podruhé