Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Reportáž: Ráj fanoušků nejrůznějších her? Gamecon 2010!

Redakce

Redakce

19. 7. 2010

Gamecon, to je bez debat ráj deskových her a jejich fanoušků. Turnaje i sólo hry. Larpy i DrD. Jaké to tedy bylo na šestnáctém Gameconu v České Třebové?

Dixit, hra, kterou stojí za to zkusit Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Na Gameconu (dále jen GC) to bylo skvělé. Omlouvám se za vyzrazení finálního shrnutí takhle na začátku, ale nenapadá mě, jak jinak bych měl začít. Příjezd do České Třebové byl fajn a už od nádraží mě čekaly značky, kudy na GC. Moje první kroky v budově SOŠ ihned vedly k registračnímu pultíku, kde jsem zaplatil poplatky za spaní a připojení do několika her.

Deskoherna – místo neomezených zážitků

Jako první jsem si obhlédl atmosféru lidí v deskoherně, kde bylo možné zapůjčit si jakoukoli hru. Sedím na židli a sleduju hráče u hry Dominion, když ke mně přistoupí neznámý člověk a řekne: „Nejsi náhodou bílý králík?“. To není důkaz slabomyslnosti, ale toho, že právě probíhá interaktivní hra, během níž hráči hledají různé indicie, aby pokročili dále. Zavrtím hlavou a sedám si ke hře Dixit, kterou by můj kamarád Pedro charakterizoval jako vyjetou. Ochotný pořadatel mi hru jasně a srozumitelně vysvětlil a během následujících dvou hodin jsem dočista zapomněl, že se vedle mě hraje turnaj.

Turnaj Vládců podzemí Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Konkrétně turnaj ve hře Vládci podzemí. Až na jeden stůl, složený ze zkušených hráčů, se ostatní stoly hrou spíše bavili a sem tam i vtipkovali. Žádná brutální rivalita, tady se hraje pro radost ze hry. Na vše dávají pozor pořadatelé a upravují pravidla hry tak, aby byla kratší na dohrání.

Večer je na programu Poker Texas Hold´em. Atmosféra pokeru byla sice trochu tišší, ale to se dá vzhledem k taktice hráčů čekat. Celkově bych turnaj hodnotil jako friendly. Jako pátý vyřazený od stolu jsem se v devět šel podívat na další deskové hry. Volné místo u stolu s karetní hrou Bang! Kolem půl dvanácté však už začínám usínat, a tak rychle zastřelím šerifa a jdu spát.

Útočná skupina Blood Angels Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Warhammer – hra na generála

Ranní probuzení přímo do řežby, tak to je Warhammer 40.000. Hráči z hradeckého klubu Karak Rinn ukazují pečlivě vybudované armády. A když říkám vybudované, myslím to vážně. Hráč Poldy s armádou Blood Angels svádí proti Tyranids jeden neúspěšný útok za druhým. Kvůli špatným hodům kostkami se jeho armáda odebírá postupně na hřbitov. Postupem hry je jasné, že dnes vetřelci vyhrají. Když hráči dohrají, zeptám se právě Poldyho na pár otázek.

Roman: Není hra závislá jen na hodech kostkami, což se právě potvrdilo?

Poldy: Ani ne, spíš je to o tom, jakou postavíš armádu. Ale co si budeme nalhávat, když budeš házet samé šestky, tak porazíš s čímkoli jakoukoli armádu.

R: Jak je to s figurkami?

P: Ty obyčejné jsou plastové, ale třeba charaktery jsou z cínu. Kupují se po deseti nebo po pěti, záleží, jak jsou silné. Charaktery jsou po jednom. No a pak tohle očistíš, slepíš, nabarvíš.

R: Jak dlouho trvá kompletně dodělat jednu postavičku?

P: Podle toho, jak je detailní. Tahle obyčejná, ta mi zabrala tři hodiny.

Warhammer 40.000 Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Zábava nekončí

Vracím se zpátky do deskoherny, kde probíhá draft v nejrozšířenější karetní hře historie, Magic: The Gathering. Kolem se však dál odehrávají ostatní hry a hráčů je snad dvojnásobek, co včera. Deskohernu taky doplňuje stánek s prodejem praktických věcí, jako třeba vydlabaný roh na pivo nebo molitanové meče určené hlavně pro Larpisty.

Co se týče Larpu, tak jeho nejpříjemnější podoba je právě na programu. Špína, alias souboj dvou mužstev se stříkacími pistolemi se odehrává venku před budovou. Hráči mají u pasu kartu, kterou je nutno zasáhnout, aby byl hráč usmrcen. V parném letním počasí perfektní volba.

Pořadatel vysvětluje pravidla hry Dračí srdce Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Zpátky v hale se rozehrávají nové a nové hry. Velký úspěch má karetní hra pro dva hráče Dračí srdce. Vládci podzemí a Dominion jsou taktéž oblíbenými kousky. Přestože jsou okna otevřena, v herně je poměrně vedro. Naštěstí je v budově obchod, kde je možné zakoupit ledacos chladivého, a tak je o pohodlí postaráno.

Letošní GC byl můj první, ale rozhodně ne poslední ročník. Už teď vím, že příště vyrazím opět. Nejlépe se užijete GC, pokud vyrazíte s kamarády, protože kolikrát se nemusí uvolnit místo u žádné hry. Program nabízí pro každého něco a vždy je co dělat. Prostory byly výborně zajištěné, nikde jsem se neztrácel a hlady netrpěl. Celkově vynikající zážitek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž: Ráj fanoušků nejrůznějších her? Gamecon 2010!