Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Reportáž: Návštěva muzea historických vozidel v Pořežanech

Chcete si vyzkoušet posezení v historických automobilech, nasát atmosféru let minulých nebo obdivovat vojenskou techniku? Vydejte se jako my do jižních Čech, do Pořežan.

FOTO: Expozice motocyklů v muzeu

Expozice motocyklů v muzeu, Zdroj: archiv Topzine.cz

S redakcí Topzine.cz jsme se vydali do Pořežan, kde jsme navštívili muzeum historických vozidel, které však skýtá mnoho dalšího.

Obec Pořežany, jež se nachází přibližně deset kilometrů východně od Týnu nad Vltavou, je malebná a poměrně malá vesnička. Muzeum historických vozidel, staré zemědělské techniky a selské jizby, jak se muzeum svým celým názvem jmenuje, tedy nacházíme poměrně snadno: velká bílá budova, pravděpodobně bývalý statek, celé obci patřičně dominuje. Venku před muzeem pozornost budí několik starších vozidel pod dřevěnou střechou – starý Moskvič, Volha a dva Fordy Cortina.

V muzeu můžete vidět historický kočár…

Na místě nás přivítal pan František Jiříček, z jehož popudu celé muzeum vzniklo, ochotně se nás ujal a vede nás do první místnosti expozice, v níž se nachází pravděpodobně nejcennější exponát muzea – historický kočár: „Tento kočár byl vyroben v Rakousku před přibližně dvěma sty padesáti lety a objevil se ve více než čtyřiceti filmech české i zahraniční produkce, například v pohádce Princezna ze mlejna,“ říká s patřičnou hrdostí pan Jiříček.

FOTO: Historický kočár, který jste mohli vidět v mnoha filmech

Historický kočár, který jste mohli vidět v mnoha filmech, Foto: Jakub Špičák, Topzine.cz

Poté jsou nám představeny další exponáty: zemědělské stroje, traktory a dokonce i několik válečných předmětů, pocházejících z různých časových období i konfliktů. Mozaiku celého muzea pak doplňují další expozice. Setkáme se zde například s hračkami z dávných dob, od lehce děsivých panenek po modely vláčků a automobilů, starodávnými hodinami a dalšími exponáty.

… či náklaďák na dřevoplyn

Kromě už zmiňovaného kočáru kladl náš průvodce velký důraz na nákladní automobil Škoda 256 s pohonem na dřevoplyn, jenž byl speciálně upraven během druhé světové války. Provoz takového vozidla byl velmi náročný, protože automobil ujel maximálně deset kilometrů a poté se muselo opět doplnit dříví, pokud chtěl řidič pokračovat v cestě.

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

„Vozidla na dřevoplyn byla velmi pomalá a také musela často zastavovat kvůli zátopu, takže jezdila jen na venkově, ve městech by totiž brzdila provoz,“ prozradil nám pan Jiříček.

Staré české evergreeny

Později se přesouváme do druhého patra, kde se nachází sbírka aut, motocyklů, skútrů a bicyklů. V místnosti vidíme prakticky vše, co naše silnice brázdilo v posledních sto letech: Tatra 12, Škoda Tudor či Octavia nebo motocykly Jawa. Nechybí ani již zmiňované dostavníky a kočáry.

Muzeum vozidel nacházející se v jihočeských Pořežanech můžete navštívit každý den kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Pokud máte rádi historická vozidla a zemědělskou techniku, budete spokojeni.

Autoři: Roman Čelechovský, Jakub Špičák, Markéta Davidová

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž: Návštěva muzea historických vozidel v Pořežanech