Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Reportáž: Advík 2010 ve velkém stylu

Redakce

Redakce

2. 8. 2010

Obyvatelé Opatova si v uplynulých pěti dnech museli připadat jako v jiném vesmíru, protože se v jejich okolí vyrojilo plno lolitek a postaviček z anime. Normálního člověka to vyvede z míry, ale ostřílenější hráči vědí hned, že svou cestu nesmí vzdát, protože se blíží ke svému cíli – ve zdraví se zúčastnit festivalu Advík 2010.

Organizátoři zahajují letošní Advík Foto: Martin Schloger, Topzine.cz

Slet fanoušků anime, mangy a Japonska se konal od středy 28. července do neděle 1. srpna 2010 v ZŠ Mikulova. Fanoušci dorazili ve vynikající náladě, někteří na sobě měli své cosplay oblečky, s kterými později soutěžili o nejlepší a nejoriginálnější oblek na celém Advíku.

Přes počáteční řadu, jež byla vzápětí roztrhnuta do dvou menších, jsem se úspěšně probojovala až k recepci. Po menší prohlídce, jsem se zahleděla do programu a začala zaškrtávat přednášky, workshopy a speciální programy, které mě zaujaly. Ouha! Problém byl v tom, že se mi spousta věcí kryla. Kdybych se mohla rozkrájet, byla bych klidně ve třech místnostech naráz.

Kreslírna s workshopy

Konečně jsem se zorientovala v programu a po obhlédnutí terénu jsem vyrazila do kreslírny, kde skoro celý festival probíhaly workshopy. Byla škoda, že některé z nich se nestihly za hodinu, protože nastaly nesnáze s materiálem nebo s malým počtem pomůcek, ale nebyl problém se domluvit s lektory, kteří byli přístupní ke všemu.

Veliký zájem návštěvníci projevili o workshop sushi, který byl rozdělen do dvou částí. V první ukazoval Vítek Kawasumi (výborný kuchař japonské restaurace Miyabi), jak správně udělat sushi, a v druhé připravoval polévku na japonský způsob. Vaření prokládal svými zkušenostmi a odpovídal na všechny otázky návštěvníků – pro zájemce velice přínosné. V dalších dnech si návštěvníci mohli zkusit složit origami, nebo se zúčastnit kurzu kaligrafie.

Skupina Gothika při vystoupeni Foto: Martin Schloger, Topzine.cz

Jestliže jsem čekala čtvrt nebo půl hodiny na další program, nebylo nic jednoduššího než zajít do sektoru hudebních her. Ve vybavení byly jedny z nejlepších DDR pedů v České republice. Organizátoři vymýšleli různé soutěže, kterých jste se mohli účastnit sami, nebo v páru – dva na jedno DDR. Jako hlavní ceny mohli soutěžící vyhrát pedy, méně úspěšní alespoň placky se svou oblíbenou anime postavou.

Přínosné i nepřínosné přednášky

Mezi nejpovedenější přednášky, u kterých bylo vidět, že se na svůj projev přednášející dostatečně připravili, řadím z linie Shoujo-ai (láska mezi děvčaty) Mangy vs anime, kdy přednášející Wanda a Kalina porovnávaly mangy s anime a prokládaly je scénkami – jak by situace z anime vypadaly v reálu?, které byly velice osvěžující. Z linie Nekonečný příběh přednášku Hellsing. I přes počáteční technické potíže přednášející návštěvníky seznámil s rozdíly mezi anime a mangou, obohatil ji o charaktery, zajímavosti hlavních hrdinů a na závěr přidal soutěž o plakáty. Také odkázal na přednášku z linie Setkání příběhů Dracula – mýtus nebo realita, která perfektně navazovala na Hellsinga. Díky ní do sebe lehce zapadly maličkosti z anime, sám přednášející měl živý a zajímavý projev plný obohacujících informací. Z přednášek uvádím jen zlomek, protože není snadné obsáhnout je všechny, tyto mě zaujaly nejvíce.

Fanynky se zpěvačkou ze skupiny Psydoll Foto: Martin Schloger, Topzine.cz

Objevilo se i pár slabších příspěvků, kdy se zvedla polovina místnosti a bez hlesu se vypařila. Asi to bylo tím, že přednášející toho měl v hlavě moc a nestihl si své myšlenky utřídit. Usoudil, že čtení z prezentace účastníky uspokojí – zmýlil se. Takových extrémů bylo naštěstí minimum.

Hlavní body programu

Ve středu hrála od osmi hodin japonská skupina Gothika. Měla v tělocvičně plný zástup fanoušků. Mě ovšem nezaujala, byla jsem zvědavá, co je vlastně ten Improvizovaný cirkus (skupina věnující se fyzickému divadlu)? Takže jsem se vydala na jejich workshop, kde nás naučili předvádět postavy z commedia dell´arte, pořádně nás protáhli a ke konci jsme si zahráli pár scének – pro divadelní praktiky i teoretiky značně přínosné informace.

Další den hrála v tělocvičně skupina Psydoll, která měla též početné zastoupení fanoušků. Po nich měla být přehlídka Y2+evoluce orga, ale bohužel se kvůli technickým problémům neuskutečnila.

Tančilo se v páru i ve skupinách Foto: Martin Schloger, Topzine.cz

V pátek se rozložily stany s jídlem a pitím, postavilo se pódium a zahájila se slavnost Matsuri (japonský festival), kde se předváděla bojová umění. Japonský kjógen (grotesky samurajské éry) předvedlo Malé divadlo Kjógenu – potlesk si herci odnesli i od lidí vykukujících z  paneláků. Improvizovaný cirkus obstaral  fireshow a nakonec se vypouštěly lampiony štěstí.

V sobotu se křtil Vějíř – český sborník mangy. Návštěvníci měli možnost položit autorům jakékoliv otázky a nechat si podepsat zakoupený sborník. Od osmi hodin se konal advíkovský ples, kde se předvedly taneční páry, které se den před plesem naučili společenským tancům. U nich nezůstalo, hlavní koordinátor zavelel a tancovala se i makarena a ptačí tanec. Návštěvníci místo plesu mohli jít na DDR soutěž nebo se podívat do letního advíkovského kina na pohádku Cesta do fantazie. Po plesu se vyhlašovali výherci soutěží.

Poslední den se nesl v odpočinkovém duchu. Zamířila jsem na linii věnující se boji s katanou, poté jsem se účastnila přednášky o bojových zbraních a japonských samurajích. Ve tři hodiny proběhlo oficiální ukončení festivalu Advík. Určitě si všichni návštěvníci odnesli plno krásných zážitků, důležitých informací a získali mnoho přátel. Organizátoři seznamování nenechali náhodě – na info stánku se rozdávaly žluté náramky, podle kterých všichni poznají, že hledáte kamarády – přátelení šlo i bez nich.

Galerii našich fotek najdete na Facebooku.

Fanoušci  se setkali s kouzelným světem, do kterého mi umožnili nahlédnout. Díky tomu jsem se poznala s novými přáteli, kteří znají anime stejně dobře jako já a nepovažují mě za podivína.

Letošní neúplné statistiky ukázaly, že se Advíku zúčastnilo 2050 lidí, což je oproti minulému ročníku (1300 návštěvníků) velký zdar. Uvidíme, jestli se takový úspěch uskuteční i příští rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž: Advík 2010 ve velkém stylu