Pokud při svých letních cestách zavítáte do Londýna, máte zde možnost od 24.června navštívit unikátní výstavu světoznámého belgického umělce.
Oko nebo nebe s oblaky? Zdroj: musee-magritte-museum.be
Jméno René Magritte vám nepřipadá povědomé? Jestli je to tak, měli byste to rychle napravit. Jisté je, že vás originální díla tohoto umělce zaujmou. Na první pohled se zdá, že jde o jednoduše zachycené výjevy. Ve skutečnosti však umělec důmyslně pracuje s realitou a iluzí a nutí diváka zamýšlet se nad tím, co na jeho obrazech vlastně vidí.
Magritte svá díla často tvořil na základě rozporu mezi zobrazovaným a výsledným zobrazením. Typickým příkladem, na kterém je cosi znepokojujícího, je obraz jezdce jedoucího lesem. Po chvíli soustředění se ukáže, že z jezdce jsou vidět ty části, které by měly být ve skutečnosti za kmeny stromů, a naopak v mezerách mezi kmeny jezdec vidět není.
Na jezdci něco není, jak má být…
Nápadně často Magritte pracuje ve svých obrazech s běžnými předměty, jako je jablko, vejce nebo buřinka. Ty je možné na základě Freudovy psychoanalýzy, o kterou se Magritte velmi zajímal, vysvětlit jako symbolické odkazy nesoucí často erotický význam. Absurdita těchto výjevů často zvyšuje změna měřítka předmětů, kdy na obraze velký objekt může vyplňovat celou místnost.
Kromě Freuda přichází inspirace z tragédie v dětství
Dalším podstatným tématem je pro Magritta zahalení a odhalení. Na mnoha portrétech mají postavy hlavu ovinutou jakousi bílou látkou, která znemožňuje pohlédnout jim do tváře. Vysvětlení Magrittovy posedlosti tímto tématem je však poměrně dramatické. Jeho matka spáchala sebevraždu skokem do řeky a malý René viděl, jak její mrtvolu s košilí přetaženou přes hlavu vytahovali z vody, což ho ovlivnilo po zbytek života.
Milenci bez tváří jsou častým námětem Magrittových děl
Na co všechno se můžete těšit v galerii Tate Liverpool? V londýnské expozici je vystaveno přes 100 děl, která vytvářejí ucelený přehled Magrittovy tvorby. Kromě známých obrazů výstava představuje i méně proslavené oblasti jeho tvorby. K vidění jsou zde umělcovy kresby, koláže, fotografie a filmy. Unikátní je možnost prohlédnout si reklamní plakáty, jejichž navrhování se Magritte věnoval jen krátký čas na počátku své umělecké kariéry.
Pokud se do Londýna nechystáte a přesto máte zájem výstavu vidět, nabízí se vám druhá šance. Po skončení se výstava přestěhuje a s drobnými obměnami bude od 9. listopadu zahájena ve vídeňské Albertině, která se spolu s Tate Liverpool podílela na její přípravě.
Tate Liverpool
24. června – 16.října 2011
Vstupné: £9 / £7
www.tate.org.uk/liverpool