Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Rendez-vous s Modiglianim v Obecním domě

FOTO: Portréty Dr. Brabandera a mladé ženy Anny vystavované na výstavě Amedeo Modigliani v Obecním domě v PrazeJiž od 9. prosince 2010 můžete zhlédnout tvorbu jednoho z italských mistrů – sochaře a malíře Amedea Modiglianiho v Obecním domě. Bohužel, všechno hezké jednou končí. Nejenže to věcem dodává punc tajemna a originality, ale získávají tím i na jedinečnosti. A tak si ani vy nenechte ujít tuto jedinečnou výstavu, jelikož se blíží její ukončení. Dne 28. února 2011 bude uzavřena.

FOTO: Portréty Dr. Brabandera a mladé ženy Anny vystavované na výstavě Amedeo Modigliani v Obecním domě v Praze

Portréty Dr. Brabandera a mladé ženy Anny Zdroj: Amedeomodiglianiprague.com

Výstavu, výstižně nazvanou Amedeo Modigliani, pořádá Galerie Vernon ve spolupráci s Obecním domem. Ideu výstavy přinesla sama ředitelka Galerie Vernon, paní Monika Burian Jourdan. Celý projekt pak vznikal pod vedením italské kurátorky paní Sereny Baccaglini, která se svým jménem podepsala již pod řadu významných výstav, mezi nimi je například osm rozsáhlých výstav Pabla Picassa ze sbírky Bosè/Dominguin či výstava o Salvadoru Dalìm.

FOTO: Akt vystavovaný na výstavě Amedeo Modigliani v Obecním domě v Praze

Akt, 1918

Výstava přináší zajímavý pohled nejen na život a dílo Amedea Modiglianiho, ale i na období první čtvrtiny 20. století, ve kterém umělec žil a kdy se v Paříži rodila umělecká avantgarda. Můžeme tak zhlédnout Modiglianiho olejomalby, kresby, studie a rozsáhlé série dokumentárních fotografií. Nalezneme však i díla Modiglianových přátel jako byl Pablo Picasso (Portrét Maxe Jacoba z roku 1916), Max Jacob (Zkouška orchestru z roku 1910 či Céret z roku 1912) či Gino Romiti, se kterými sdílel inspirativní období umělecké avantgardy v Paříži před první světovou válkou.

FOTO: Z výstavy Amedeo Modigliani v Obecním domě v Praze

Součástí výstavy byly kromě olejomaleb i kresby a studie

Z kurátorského hlediska je výstava rozdělena do několika sekcí. Hlavní linie je zaměřena na dílo Amedea Modiglianiho (*1884-1920) – Modiglianiho obrazy a kresby zapůjčené z veřejných i soukromých sbírek z různých zemí, například z Izraelského muzea v Jeruzalému, Estorick Collection v Londýně a dále ze soukromých sbírek z Německa, Francie, Itálie či Ameriky. Na výstavě nalezneme i díla ze sbírky Rosini, která je držitelem značky Modigliani, mezi nimi například Modiglianiho desky na návrhy, které umělec používal od roku 1906 do roku 1920.

FOTO: Z výstavy Amedeo Modigliani v Obecním domě v Praze

Ukázka z rozmanité tvorby Amedea Modiglianiho

Speciální kurátorskou linii výstavy tvoří olejomalby českého malíře a grafika Františka Kupky (*1871-1957), jehož obrazy byly vystaveny, spolu s Modiglianiho díly v roce 1912 na Podzimním salonu v Paříži, kde Modigliani prezentoval své sochy a Kupka své práce – Amorpha, Teplá chromatika a Dvoubarevná Fuga. Modigliani a Kupka se tak znovu setkávají po více než 100 letech.

O ozvláštnění se postarala hudební skupina Clarinet Factory, která se nechala výstavou inspirovat a vytvořila k ní zvukový podkres. K dokonalé atmosféře celé výstavy pak přispívají i prostory výstavních sálů Obecního domu, kde jsou díla umístěna. Pokud byste měli chuť odnést si z výstavy nějaký suvenýr, je pro vás otevřen malý ModiglianiShop, odkud si můžete domů pořídit plakáty, záložky do knížky, knihy, tužky, skicáky, nebo i hudební CD skupiny Clarinet Factory„Echoes of colours“.

A jeden malý tip na závěr. Pro opravdové nadšence jsou pořádány i komentované prohlídky. Jejich termíny byly stanoveny na dny 12. a 19. února, vždy od 11., 14. a 15:30 hodiny. Tyto prohlídky je však nutné předem rezervovat.

Výstava AMEDEO MODIGLIANI

Výstavní sály Obecního domu v Praze

Doba trvání: 9. prosince 2010 – 28. února 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rendez-vous s Modiglianim v Obecním domě