Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Religulous: Křižácká výprava ve službách ateismu!

Jiří Hannich

Jiří Hannich

17. 3. 2010

religulousNáboženství – metla lidstva. Přesně v tomto duchu se nese dokument Religulous (název vznikl spojením výrazů religion náboženství a ridiculous směšný), uvedený v rámci festivalu Cinema Conspiracy. Režisér Borata Larry Charles ve spolupráci s Billem Maherem, politickým komentátorem a komikem v jedné osobě, podnikl výpravu s cílem dokázat, že náboženství je nebezpečnou poruchou myšlení.

Zdroj: allmoviephoto.com

Religulous Zdroj: allmoviephoto.com

Legrace především

Křesťanství, islám, judaismus, scientologie… Čert to vem! Bill Maher nesnáší náboženství jakéhokoli druhu a svůj názor se nebojí konfrontovat s lidmi, pro něž je naopak víra v boha, když ne přímo smyslem života, tak alespoň jeho nedílnou součástí. Postupně navštěvuje všechny podstatné náboženské destinace, včetně Jeruzaléma a Vatikánu, a snaží se zjistit, co vede miliardy lidí k tomu, aby uvěřily nadpřirozeným příběhům o zázracích a vykoupení.

Rovněž se zabývá pohledem na účelové propojení víry s laciným patriotismem v USA, stejně jako kritikou vlivu náboženského mystična na diskurz světové politiky. Je logické, že ne všude je Maherova a Charlesova parta filmařů věřícími právě vítána.

Film byl promítán v kině Aero v rámci festivalu konspiračních filmů, o kterém si více můžete přečíst zde. Pokud vás zajímají jednotlivé promítané filmy či přednášky, podívejte se sem.

Maher rozhodně nezapře svou profesi komika a glosátora politického a společenského dění. Jeho argumenty jsou ostré jako břitva, dokáže briskně reagovat na obecné fráze představitelů jednotlivých náboženských směrů, pohotovými odpověďmi s notnou dávkou sarkasmu pořádně zaměstnává bránice diváků. Právě za použití humoru se tvůrci snaží upozornit na iracionalitu náboženství a jeho rozdílné výklady, které mnohdy slouží mocenským zájmům, jsou prostředkem k obohacení se na úkor slepě věřících.

Zdroj: allmoviephoto.com

Religulous Zdroj: allmoviephoto.com

Dokument nebo agitka?

Avšak zvolený komediální nádech má také svá úskalí. S přibývajícími minutami totiž není příliš těžké odhadnout jaké vtípky budou následovat, zvlášť, když se autoři nevyvarovali některých stereotypizací (pasáže o islámu doprovázené záběry na fundamentalisty se samopalem v ruce). Vyváženost a dokumentární nadhled zcela chybí, argumenty protistrany málokdy dostanou odpovídající prostor, jelikož jsou přerušovány hláškami z filmů či televizních show.

Je zkrátka nutné smířit se s tím, že Maher není Helena Třeštíková. Spíše jede v kolejích Michaela Moorea, dopředu vám sdělí, na které straně barikády stojí, dokonce kvůli tomu neváhá povyprávět o svém dětství. Poněkud bezohledně, jako voják za časů křižáckých výprav, avšak pozvedající prapor ateismu, zpochybňuje veškeré náboženské kázání.

Religulous

Religulous

Religulous určitě zaujme, ale v zásadě nepřináší nic nového. Důraz je kladen na ironické utahování si z věřících, konspirační linie tím nedostane takový prostor jaký by si zasloužila. Ateisty pobaví, věřící rozhořčí. Vinou své povrchnosti a jednostranného zaměření však Religulous nemá tolik šancí, aby přispěl k hlubšímu zamyšlení se nad náboženstvím jako prostředkem manipulace.

Religulous

Dokumentární
USA, 2008, 101 minut

Režie: Larry Charles
Hrají: Bill Maher

Hodnocení 3 ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Religulous: Křižácká výprava ve službách ateismu!