Menu
TOPZINE.cz
Věda

Rekuperace – Německo jako „inkubátor“, ze kterého se projekty přelévají do zbytku EU, do ČR však příliš ne

V dobách historicky podprůměrných cen elektřiny, zemního plynu, uhlí a energií všeobecně, podnikatelé v ČR zatím necítí potřebu řešit své náklady na energii. Na západ od našich hranic je tomu však jinak, i díky podpoře na úrovni státu a místních samospráv. Je to pak Německo, náš největší obchodní partner, kde jsou uváděny v život inovativní projekty, jejichž myšlenky se následně přelévají do dalších zemí Evropské unie.

Současné pobočky Lidl jako budoucí standard?

Společnost Lidl platí v České republice za „průkopníka“ v oblasti mzdových podmínek, v Německu pak tento prodejce „slaví úspěchy“ založené na jeho enviromentální politice. Již dnes jsou v Německu k vidění tzv. pobočky třetí generace, které využívají odpadové teplo z kompresorů chladicích zařízení k výrobě tepla nového. V dohledné budoucnosti se pak spotřebitelé v Německu mohou těšit na další novinku, konkrétně prodejny s minimální energetickou náročností a maximálně efektivním nakládání s odpadovým teplem. První taková pobočka již vzniká ve Frankfurtu, kde společnost Lidl ve spolupráci s tamní samosprávou staví dvoupodlažní obchodní centrum s parkovištěm v přízemí a prodejní plochou v patře. Co je na tom zvláštního? Toto obchodní místo bude mít střechu pokrytou solárními panely, v útrobách se budou nacházet rekuperační jednotky zpracovávající odpadové teplo, parkoviště bude disponovat nabíjecími místy pro elektromobily a elektrokola.

O „čisté“ projekty mají zájem města napříč Německem

Pobočka společnosti Lidl ve Frankfurtu má ambici stanovit nový standard prodejen diskontních prodejců a supermarketů. Samotné město Frankfurt se v tomto projektu angažuje v rámci svého programu „čistého“ města, který má za cíl podpořit k životnímu prostředí citlivé projekty.

Německo jako země platí za zemi přívětivou k podobným projektům. Například v Dortmundu, jen 200 kilometrů od Frankfurtu, vzniká projekt energetické společnosti E-on a města využívající odpadové teplo firem z tamní průmyslové zóny. V Hamburku, významném německém přístavu, jsou celé městské čtvrti vytápěny odpadovým teplem z přístavu. Nově zrekonstruovaná budova Federálního úřadu pro ekonomiku a kontrolu vývozu (BAFA) se sídlem v Eschbornu využívá nejen odpadové teplo, ale i odpadovou vodu.

V České republice jsme se zaváděním inovativních projektů využívajících odpadové teplo pozadu

Pozitivní zkušenosti z Německa pak dávají vzniknout obdobným projektům i v ostatních zemích Evropské unie, zejména pak Francii, Dánsku a Velké Británii. Jen Česká republika v tomto směru „odolává“, otázkou je však, jak dlouho budou moci podnikatelé v ČR ignorovat možnost výrazného snížení nákladů na teplo prostřednictvím rekuperace a jak rychle potom budou schopni dohnat nejen své konkurenty ze západní Evropy, ale také firmy např. z Pákistánu, Číny, Malajsie apod., kde se již dnes rekuperaci daří udržet konkurenceschopnost tamních firem na globálních trzích.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rekuperace – Německo jako „inkubátor“, ze kterého se projekty přelévají do zbytku EU, do ČR však příliš ne