Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Regina Spektor: Moje písně nejsou osobní

Redakce

Redakce

20. 4. 2010

Americká písničkářka ruského původu už dávno není jen tou, co hrála s The Strokes. Písněmi z jejího alba Begin to hope byli lidé ze společnosti Warner music tak okouzleni, že zpěvačku opěvovali, kde se dalo a vysílali do světa emotivní e-maily. Právě tahle dáma bude jedním z hvězdných hostů festivalu Colours of Ostrava.

Regina Spektor, Zdroj: info-thefray.com

Regina Spektor, Zdroj: info-thefray.com

Písničkářka a pianistka Regina Spektor se narodila v Moskvě 18. února 1980 do židovské muzikantské rodiny. Její matka učila na moskevské konzervatoři, otec, povoláním fotograf, hrál ve volném čase na housle.

>>> Koupit vstupenky na Colours of Ostrava zde <<<

Na klavír hrála od šesti let, a to jak klasiku, tak třeba rock and roll, ostatně výrazně ji ovlivnily takové kapely jako Beatles, Queen nebo The Moody Blues. Blízko měla v té době také k hip-hopu a k latinskoamerické hudbě.

V roce 1989, v době ruské perestrojky (Židé dostávali povolení k emigraci), emigrovala celá její rodina do Spojených států, aby unikla antisemitismu Sovětského svazu. Regině bylo v té době devět let. Jejich pasy byly zničeny hraničními úředníky, aby byl znemožněn jejich návrat do Ruska.

„Bylo to docela zastrašující,“ vzpomínala Regina před americkými novináři. „Už tehdy byl odchod ze země vnímán jako skutečná zrada.“ Celá rodina zapustila kořeny v newyorkském Bronxu a brzy se spřátelila s tamější židovskou komunitou.

Její hudba má mnoho podob, Zdroj: fanpop.com

Její hudba má mnoho podob, Zdroj: fanpop.com

Na klavír hrála v synagoze

Zpočátku nemohla Regina rozvíjet svůj talent naplno, protože neměla k dispozici klavír. Chodila tedy cvičit do místní synagogy. Brzy si jí všimla Sonia Vargasová z umělecké hudební školy na Manhattanu a dávala jí lekce klasického klavíru. Své vzdělání dokončila na konzervatoři.

Koncem devadesátých let začala Regina vystupovat na open-mike nights na Manhattanu, což je živá show, ve které mají účastníci k dispozici mikrofon a mohou předvést, co umí. Lze recitovat, zpívat, vyprávět vtipy, zkrátka cokoli, v čem se dá využít mikrofonu.

Svůj duchovní domov našla na Lower East Side, kde se připojila k místní anti-folkové scéně.

„Nebyl to styl, byla to komunita a možnost, jak spojovat lidi. Bylo to něco jako nezajímá nás průmysl ani mainstream, děláme, co dělat chceme a pokud to lidi poslouchají, je to skvělé,“ dodala Regina v jednom z rozhovorů.

Cesta anti-folkařky k úspěchu

Na vlastní náklady vydala alba 11:11 (2001) a Songs (2002), větší ohlas zaznamenala až v roce 2004 s albem Soviet Kitsch (Sovětský kýč), které vydala už u velké firmy, zájem vzbudila patrně i fotka na obálce, na které do sebe s ruskou důstojnickou čepicí na hlavě obrací lahev vodky.

Regina rozhodně není kýčem, Zdroj:  stránky distributora

Regina rozhodně není kýčem, Zdroj: stránky distributora

K názvu alba ji údajně inspiroval román Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí.

Jedinečnost a kouzlo Reginy Spektor oslovilo i newyorskou rockovou kapelu The Strokes, pro kterou zpěvačka v roce 2003 vystoupila jako předskokanka. Zpěvák Julian Casablancas dokonce nazpíval s Reginou Spektor duet Post Modern Girls And Old Fashion Men, který se objevil na singlu The Strokes Reptilia.

Dvě kultury, dvě země se v jejích písních střetávají a zároveň prolínají, šanson přechází v rock, rock přechází v klasickou hudbu. Cituje v nich Borise Pasternaka, vypráví těžko uvěřitelné příběhy, kterým se chce uvěřit, chvíli se zdá, že je klavírní virtuoskou, chvíli působí jako Bob Dylan v sukních.

„Kdo chce k čertu být pořád jen sám sebou? To je nuda,“ říká o své hudbě. V zahraničí ji přirovnávají ke Kate Bush, Joni Mitchell, Björk a zvlášť k Amandě Palmer či Tori Amos.

„Myslím, že skladatel má nejblíže ke spisovateli. Je to fikce. Moje písně mají vyprávět a vyprávějí příběhy. Jsou to ale příběhy z fantazie,“ říká Regina, která v roce 2004 podepsala smlouvu s Warner music. Těšit se na ní můžete na festivalu Colours of Ostrava, na kterém představí své nejnovější album Far, které se v Americe stalo třetím nejprodávanějším. Vstupenky na její koncert na festivalu jsou k dostání online zde.

„Regina Spektor je to nejlepší, co dalo Rusko světu, hned po vodce,“ napsali o ní v americkém tisku.

To opravdu zní jako něco, co si nemůžete nechat ujít.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Regina Spektor: Moje písně nejsou osobní