Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ředitel Strahovské knihovny Gejza Šidlovský byl odsouzen za zpronevěru

Redakce

Redakce

1. 1. 2011

FOTO: Strahovský klášterVe čtvrtek 30. prosince odsoudil Okresní soud v Karlových Varech nynějšího ředitele Strahovské knihovny Gejzu Šidlovského za zpronevěru 15 milionů korun. Té se dopustil ve svém předchozím zaměstnání v roce 1996.

FOTO: Strahovský klášter

Strahovský klášter, Zdroj: wikipedia.org

Šidlovský spáchal trestný čin zpronevěry ve své dřívější funkci administrátora kláštera v Teplé. Podle obžaloby vyplatil v roce 1996
15 miliónů korun z klášterního fondu na stavební práce, které však nikdy nebyly provedeny. Odsouzen byl k šesti měsícům s podmíněným odkladem. Klášteru také musí nahradit vzniklé škody.

Šidlovský částečně zproštěn viny

V dalších dvou bodech obžaloby, které se týkaly prodeje středověkých tisků za neodpovídající cenu a poskytnutí půjčky z klášterního fondu soukromé osobě, byl Šidlovský viny zproštěn. Pomohlo mu především to, že v obou případech nešlo o porušení žádné smlouvy, ani zákona a také fakt, že byl až doposud bezúhonný.

Podle názoru jeho obhájkyně by se měly důvody, které soudce vedly ke zproštění viny ve dvou bodech obžaloby, uplatnit i na bod první, za který byl Šidlovský odsouzen. Odvolat se proti rozsudku však kvůli nepřítomnosti obžalovaného nemohla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ředitel Strahovské knihovny Gejza Šidlovský byl odsouzen za zpronevěru