Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ředitel Rock for People: Novinkou je zbudování tribun před oběma hlavními scénami

Martin Peška

Martin Peška

18. 6. 2009

První prázdninový týden patří, co se hudby týče, open-air festivalu Rock for People, který se po několika letech v Českém Brodě přesunul do festivalového parku v Hradci Králové. Loni přijelo na koncert americké kapely The Offspring či české Vypsané fiXy včele s charismatickým Márdím a vystoupení dalších okolo 150 interpretů z celého světa neuvěřitelných 25 000 lidí. Jak je na letošní nával rockerů připraven areál odpovídal pro Topzine.cz ředitel festivalu Michal Thomes.

Po loňském roce bylo na festivalu Rock for People opravdu velké množství lidí a jak jsem si všiml na stránkách www.rockforpeople.cz, přibylo i nápadů na spoustu zlepšení, tak se na nějaké také zeptám. Začnu asi otázkou z hygieny, jaká bude letos kapacita teplých sprch?

Před každým festivalem si říkáme, že je dostatečná. Abychom si po jeho skončení psali do diářů, že kapacitu musíme příště zase o něco zvýšit. Každopádně letos bude připraveno o něco více sprch s teplou vodou, což odpovídá i našemu přání, aby na Rock for People přijelo více lidí než loni.

Ačkoliv to přímo nesouvisí s hygienou v rámci areálu, respektive stanového městečka, můžeme pro relax i užití si teplé vody doporučit městské lázně či plavecký areál v Hradci Králové.

Během horkých dní lidé touží po tom být pokropení studenou vodou, která je oživí. Bude letos fungovat nějaká kropící služba?

Rádi bychom měli pod kontrolou veškerou vodu v areálu, tím narážím především na déšť (smích). Ale na horko budeme určitě připraveni. Nejen na plochách v rámci areálu, ale rovněž pro lidi v kotli v průběhu koncertů.

Bude letos zainvestováno více i do zpevnění terénu, aby se, když zaprší, nerozbahnil?

Nejsme nájemcem areálu, podnajímáme si jej jen pro potřeby Rock for People. Takže povrchy nejsou úplně v naší kompetenci. Nicméně společně s nájemcem na úpravách pracujeme intenzivně před festivalem, on po celý rok. Takže, ano, letos se mohou návštěvníci těšit na opět o něco vylepšený areál.

Oproti Českému Brodu, a vlastně vůbec v porovnání s většinou festivalů, však Festivalpark v Hradci Králové nabízí skutečně luxusní podmínky. Základnou jsou asfaltové plochy a zatravněné plochy. Průtrže mračen jsme zažili již loni a vlastně bez větších problémů. Vše se rychle vsáklo, a co ne, zasypali jsme štěrkem, přemostili praktikábly, nebo zatížili gumovými deskami. Samozřejmě, intenzivní deště se podepíší na jakémkoliv areálu…

A ve stanovém městečku?

Stanové městečko musí být z principu na měkké, tzn. zatravněné ploše. Ale i v tomto ohledu mohu všechny ujistit, že stany nejsou na bahně, ale příjemném pažitu.

Též na webu festivalu padl návrh na vyřešení problému s krádežemi v kempu. Prý na festival přijeli lidé, kteří si koupili jen pásek do kempu, kde potom obtěžovali festivalové fanoušky a kradli. Bude zavedena tzv. dvojpáskovost do kempu, čili bez lístku na festival by nebylo možné koupit vstup do kempu?

Myslím, že šlo o zcela výjimečný případ. To, co navrhujete, by mělo fungovat automaticky. Pokud získal někdo pásek do stanového městečka bez vstupenky, bylo to možná na dobré slovo s tím, že si lístek dokoupí po ubytování. Kvůli těmto exemplářům jsme museli zajet na paušální systém v podstatě u všech opatření, která se týkají bezpečnosti a pohody festivalových návštěvníků: výjimky neexistují a nebudou udělovány. Bohužel, dodávám.

Bude zhuštěna intenzita kyvadlové dopravy v Hradci od Hlavního nádraží k letišti? Bude zdarma nebo placená?

Kyvadlová doprava se velmi osvědčila a byla využita na 100%, v některých časech dokonce na 120%. Po dohodě s provozovatelem budou posíleny spoje v exponovaných časech, rovněž v závislosti na příjezdu vlaků do Hradce. To samé platí o noci z pondělí 6. července na 7. července, a celé úterní dopoledne.

Nově nabízíme dopravu luxusním autobusem z Prahy-Černého Mostu přímo k Festivalparku a zpět. Službu nabízí spřízněná společnost CDS Náchod a jízdenky lze koupit přes síť Ticketstream.

Dalo by se říci, že ve středu festivalového parku před loňským ročníkem vyrostl hliněný val, který si mnoho lidí chválilo především kvůli skvělému výhledu na nejbližší stage. Vyrostlo v areálu od ukončení loňského 14. ročníku opět něco, odkud bude dobrý výhled i přes tisíce fanoušků na pódium?

Valy jsou klasika (smích). Přes rok se je povedlo částečně osázet zelení, takže jsou i příjemné na pohled.

Významnější novinkou je zbudování tribun před oběma hlavními scénami. V případě t-music stage ji budou moci využít jen zákazníci T-Mobile, ta před scénou České spořitelny by měla být přístupná všem. Zdůrazňuji měla by, protože tribunu stále řešíme a nechtěl bych, aby byl někdo v důsledku zklamaný, že vyvýšené sezení nakonec nebude. Přeci jen jsou do festivalu ještě necelé tři týdny. (smích)

Val je dobrý i co se zvukové stránky týče. S tou měla trochu problém hlavní stage, která když foukal vítr, byla špatně slyšet. Bude letos stát opět stejným směrem?

I když byly stížnosti na kvalitu zvuku hodně řídké, stage jsou trochu pootočené, aby se zamezilo rozptylu. Jinak si ale dáváme na aparatuře a celkovém zvučení hodně záležet, jakkoliv si nemyslíme, že výhrou je co nejhlučnější produkce. Vždy dost záleží i na požadavcích jednotlivých kapel. Ale třeba takové burácející metalisty Static-X jsme záměrně dali do stanu (pro 4000 lidí), aby byla atmosféra co nejhutnější. To se týká i většiny punkových kapel.

Vloni byl program nastavený tak, že se na jedné scéně hrálo a na druhé probíhala příprava. Bude systém fungovat podobně i letos?

Určitě, je to osvědčený model. Rock for People už vyrostl do velikosti, kdy nelze vyloučit překryv kapel. Ale netýká se to zahraničních headlinerů, a pokud ano, pouze o několik minut.

Bude letos nějak ošetřen včasný příjezd kapel? Loni přijela na festival mexická kapela Pantéon Rococó se zpožděním a odehrála proto k lítosti fanoušků výrazně zkrácené vystoupení…

Bohužel to často není v naší moci. Každý, kdo lítá letadlem, ví dobře, že jsou zpoždění běžným jevem. Ačkoliv máme příjezdy dostatečně ošetřené smluvně, včetně velké rezervy, zácpy, logistické problémy nebo náhoda či neštěstí prostě nelze podchytit ani zcela eliminovat. Ale zase: u festivalu, na kterém hraje přes 130 kapel, jsou dvě až tři změny v čase na úrovni statistické chyby. (smích)

Hodně lidem se ale na Rock for Peole líbila bezprostřednost, to, že si mohli v podstatě sáhnout na muzikanty ve stagi Kašpárka v rohlíku a nebo možnost autogramidád. Které kapely budou rozdávat podpisy letos?

Souhlasím s vámi, je to koření festivalu. Rozhodně se o tento model chceme snažit u menších zahraničních kapel a většiny českých. Headlineři jsou nevyzpytatelní, ale všichni tuto možnost mají. Protože to nelze zdaleka čekat u všech, s ohledem na velikost kapel v letošním line-upu, vymysleli jsme speciální novou scénu, Táborák stage. Ta doplní stále se zlepšujícího Kašpárka v rohlíku a sejde se u ní řada muzikantů, kteří si chtějí zahrát v neformálním prostředí, akusticky, při setkání s fanoušky, prostě u táboráku.

Přesunuli se někteří interpreti, kteří zahráli na festivalu i loni, na větší nebo menší stage? Kupříkladu skvělému kytaristovi Radimu Hladíkovi byla evidentně stage malá a jeho fanoušci by pravděpodobně toto přesunutí uvítali.

Víte, rozmístění účinkujících se neřídí jen jejich oblibou, ale řadou dalších faktorů, včetně charakteru vystoupení, technických požadavků a tak dále. Jsem moc rád, že zmiňujete právě Radima Hladíka. Úspěch jeho vystoupení nás přiměl k opětovnému pozvání Blue Effect a dalších bigbítových matadorů, jako jsou Žlutý pes, Milan Schelinger & Band, Krausberry a dalších. Úplnou bombou bude koncert Laca Decziho na Večírku pro nedočkavé. Tento velikán jazzové trubky vystoupí na svém vůbec prvním rockovém festivalu!

 

Na jaké kapely se osobně letos těšíš nejvíc?

Hodně si slibujeme od všech headlinerů, přičemž to nejlepší doporučení bychom dali Block Party. Skvělé objevy lze učinit i u menších kapel, jakými jsou The Inspector Cluzo, Gocoo, 7 weeks nebo fantastických rap-coreistů Chico z Polska.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ředitel Rock for People: Novinkou je zbudování tribun před oběma hlavními scénami