Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ředitel O2 Sázavafestu: Námluvy s Mobym probíhaly přes půl roku

Každý rok v České republice přibývá hudebních festivalů. Někdy se jedná o malé lokální festiválky a někdy o megalomanské představy o několikadenních hudebních akcích, které se ne vždy nakonec uskuteční. Za neúspěchem mnohdy stojí nezkušení organizátoři, nedostatečná propagace a v neposlední řadě nepříliš dlouhá tradice festivalu. O2 Sázavafest je však akcí, která zaslouženě patří mezi ty nejprestižnější u nás. Co nového pro fanoušky atmosféry open-airu u řeky Sázavy připravuje ředitel O2 Sázavafestu?

Jako každoročně se poučíme z chyb předešlého ročníku a tím, že pozemky i vlastníme, se snažíme pohnout i s vizuálem krajiny. Letos jsme přichystali přímo v areálu festivalu oplocené a hlídané stanové městečko i s hygienickým zázemím, tím, doufejme, eliminujeme krádeže. Bahnitý terén se snažíme zpevňovat a odvodňovat, vznikla tím hezká nová zákoutí s jezírky a posezením.

Sázavafest vznikl v roce 2001, tehdy jako jednodenní akce pro pár set lidí, v Týnci nad Sázavou, po té se přesídlil do Sázavy na ostrov v kouzelném okolí a letos se uskuteční již potřetí v historii v městečku Kácov na břehu řeky Sázavy. V předchozích dvou letech do středočeského městečka na festival dorazilo více než 15 000 návštěvníků. Je pro tebe toto číslo spíš výzvou nebo závazkem? Padne letos rekord?
Jsou rekordní náklady tak doufám, že se odrazí i v rekordní návštěvnosti (smích). Lidé z mého okolí ví, že nejsem naivní optimista a chlubílek, ale čísla z předprodejů mě nutí přiznat, že by tomu tak mohlo letos být… Samozřejmě už toto je velká výzva udělat vše co nejlépe a závazek k návštěvníkům, aby si to 100% užili.

Hlavní hvězdou bude letos Moby. Můžeš čtenářům přiblížit, jak takové jednání s Mobym probíhalo?
Máte čtyři stránky pro tuto odpověď? Námluvy probíhali déle než půl roku, Moby je hodně spanilá a náročná nevěsta (smích). Už to dvakrát vypadalo, že k oltáři nedojdeme… Jednou to končilo na finančních požadavcích, podruhé na neoblomnosti jeho tour-strůjce, nicméně o to lepší bude finální koncert, technický rider o objemu 40 stránek, kdy některé prvky sháníme po celé Entropě ukazuje, že to bude letos velká show!

Pro tebe a věrné fanoušky O2 Sázavafestu je evidentně důležitá atmosféra celé akce, její okolí a příroda. Mnoho lidí se v horkých letních dnech chodí svlažit k brodu na Sázavě, který vede od areálu festivalu přímo k místnímu pivovaru založeném v polovině 15. století. Neplánujete zlepšit přístup do řeky i na dalších místech, kde by si mohli lidé i zaplavat?
Jasně! Atmosféra a přírodní prostředí a úcta k přírodě je pro nás to hlavní, proto jsme se letos spojili, mimo jiné, s hnutím Duha. Ale zpět, přímo proti vchodu areálu, hned vedle kempu vznikne 35 metrů dlouhá pláž s přístupem přímo do řeky. Takže to bude vlastně poprvé, kdy si lidi mohou přímo na festivalu vychutnat příboj krásné řeky Sázavy.

Velkým tématem loňského ročníku byla voda – voda pitná. Ačkoliv loni bylo provedeno několik vrtů pro studně, nakonec byla k dispozici voda jen z cisteren. Nestihlo se něco dodělat?
Prostě jsme v přírodě, vrty šly až na 100 metrů ale proud je stále slabý. Jsou to pro nás obrovské náklady, ale vodu budeme muset opět dovážet a elektřinu získávat agregáty.

Kolik návštěvníků se celkem asi vejde do současného areálu a jaká je kapacita stanového městečka? A kolik stanovišť s pitnou nebo užitkovou vodou v těchto prostorech bude?
Kapacita areálu je připravena klidně na koncert U2 (smích). Stačí, když se mi tour manager ozve.

Nemá cenu o ní spekulovat, zatěžkávací zkouškou zdaleka neprošla. Kapacita našich dvou stanových městeček je cca 6 000 lidí, ale máme připraveny záložní varianty. Adekvátní počty sprch a koryt s vodou jsou samozřejmostí.

Jako snad v každém stanovém městečku na festivalech se i loni něco ve stanech v Kácově ztratilo. Stanové městečko bylo jako málokde zcela zdarma. Lidé příliš nevyužívali úschovnu, asi jim bylo líto 30 korun, a pak přišli o své cennosti. Bude letos městečko placené a bude přísněji střežené?
V podstatě už jsem to naznačil. Po těchto zkušenostech raději vytvoříme chráněný prostor, kde se návštěvníci musí logicky podílet na nákladech. Nikdo se asi nedomnívá, že chceme na festivalu prodělat, to bychom ho nemohli příští rok podesáté zrealizovat! Za 200 korun dostanou jako bonus jeden žeton do sprchy v hodnotě 30 korun.

A jak to bude s parkovištěm?
V areálu továrny Lenka stejně jako v loňském roce za celý festival 250 korun, od středy až do neděle, stejně jako kemp. Nezkoumáme kolikrát kdo přijede a odjede.

Prý zde pozemky, na kterých se festival koná zkupuješ. Je to i z důvodu možného rozšíření areálu?
Ani ne tak rozšíření, ten je dostatečné velký ale jak jsem naznačil spíše zvelebení a postupného zabydlování se, mohl by zde do budoucna vzniknout stabilní kemp, třeba letní scéna a podobně.

O2 Sázavafest má neuvěřitelné štěstí na počasí – na přelomu července a srpna bylo vždy krásně. Jak je ale festival zabezpečen proti případnému přívalovému dešti? Po loňském ročníku byla řeč o říjnových terénních úpravách. Došlo na ně?
Terénní úpravy probíhají, ale je to záležitost hlavně organizace Povodí řek, my takové pravomoce nemám. Nechci déšť přivolávat, i my jsme ho zažili poslední rok v městečku Sázava, kde vznikl na Ostrově velmi příjemný kempík, vřele doporučuji. Máme nakontaktovány okolní pily, které by nám pomohly svými dřevařskými výrobky v případě špatného počasí areál vychodníkovat a zpevnit.

Nečekaným změnám v programu při takovém množství jmen, které nabízí O2 Sázavafest, se člověk asi nevyhne. Ale loni se na festivalu objevil problém se špatnou informovaností o těchto změnách. Bude letos infocentrum na více stanovištích, bude více projekčních tabulí…?
Infocentra i s prodejem festivalových triček od firmy Represent a jiných upomínkových předmětů, třeba i pláštěnky, budou dvě. Dále u každé scény bude informační tabule o programu. Samozřejmě každý návštěvník dostane u vchodu zdarma festivalového průvodce do kapsy, kde bude také přehledný program všech, dnes již šesti scén.

Bude letos na festivalu opět i film a divadlo?
Filmová přehlídka nebude, plánujeme ji k deseti letům festivalu v příštím roce, divadlo bude mít svůj prostor Salla Terenna Tent, kde budou i pohybová a taneční umění, také chrliči ohně Pa-li-tchi.

Kácov je necelých 50 km od Prahy. Jak se tam lidi budou moci letos dostat?
Letos stejně jako v loňském roce bude posílena vlaková doprava, zastávka Kácov je na dostřel od festivalu. Ideální je i doprava autem, sjezd z D1 Brno – Praha je pět kilometrů od nás. Přivítáme rádi i vodáky a cykloturisty, v úschovně mohou své stroje uskladnit.  Letošní novinkou a vychytávkou pro movitější je naše taxislužba, v Praze se nastupuje u metra Budějovická vedle polikliniky a v Kácově před parkovištěm před továrnou Lenka.

Loni přímo na Sázavě fungoval přívoz, který vozil lidi z areálu do města. Bude tam i letos?
Bude a bude daleko vychytanější, provoz zajišťují profesionálové z Vodní záchranné služby Agua Techni Medi Servis (ATMS).

Na co se na letošním ročníku nejvíc těšíš?
Nejmagičtější je okamžik otevření areálu, natěšení lidé vbíhají do volného prostoru a zaplňují ho. To je nádhera. Zároveň v tu chvíli přijde úžasný pocit, že je vše připraveno a všecko krásné ještě před námi.

Příští rok čeká O2 Sázavafest jubilejní 10. ročník. Určitě máte teď hodně práce na letošním ročníku, ale nepadly už nějaké návrhy na budoucí hvězdy festivalu?
Nějaká jména padla. (smích)
Samozřejmě už začínají první kontakty. Projeďte si špičky hitparád a jména vás také napadnou. (smích)
Nebudu teď nic prozrazovat, je to více než předčasné, pojďme si společně zatím užít ročník devátý, letošní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ředitel O2 Sázavafestu: Námluvy s Mobym probíhaly přes půl roku