Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ředitel Musicfestu Přeštěnice: Získat The Rasmus nebylo zas až tak komplikované

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

5. 7. 2009

Z regionálního festiválku k hvězdným výšinám. I tak by se dal ve zkratce popsat posun Open Air Musicfestu Přeštěnice, který se uskuteční od 9. do 11. července. Letos do malé české vesničky dorazí i světově uznávaní The Rasmus. Vše má na svědomí tým organizátorů vedený Josefem Kašparem, kterého redakce Topzine.cz vyzpovídala.

Open Air Musicfest Přeštěnice je na české festivalové scéně poměrně dlouho. Jak dlouho trvalo získal takovou podobu, jakou uvidí návštěvníci letos? Co všechno zatím stálo?
Festival je jedno velké dobrodružství s nejistým koncem. Z tohoto pohledu je to specifická záležitost, ke které je zapotřebí nadšení a štěstí v lidech, kteří festival podporují.

The Rasmus, nejspíš největší lákadlo letošního festivalu, jak se ti podařilo tuto finskou partičku získat právě pro Přeštěnice?
Získat The Rasmus nebylo zase až tak komplikované. Sehnal jsem prostě kontakt na jejich management a ve spolupráci s agenturou Obscure, která zajišťovala jejich poslední koncert v Praze, jsme to upekli. V našem termínu měli volno a navíc den před tím vystupují v Německu. Nutno ovšem podotknout, že daleko složitější je zajistit všechny jejich požadavky včetně finančních podmínek, které se přece jen trochu liší od těch českých.

Jak se tvůj tým připravil na průběh letošního, v historii devátého, ročníku?
Přiznám se, že se samozřejmě snažíme vše dopředu naplánovat a vychytat. Člověk ale nikdy neví, co se může stát. Stačí třeba přívalový déšť nebo tornádo jako v roce 2007. Jestli bude mít festival hladký průběh, si raději povíme na jeho konci. (smích)

Při množství kapel, které přislíbily účast na letošní ročník, jistě dojde i k nějakým neplánovaným změnám v programu. Máte pro tyto případy nějaký záložní plán, a jak o jejich průběhu budou návštěvníci informováni?
Ještě v této chvíli řešíme různé časové změny ve vystoupení několika kapel. Nedá se i vyloučit, že některá kapela třeba nedorazí. V takovém případě to budeme stejně jako v minulosti řešit operativně. Není problém, aby to návštěvníkům řekl třeba moderátor, popřípadě se to objevilo na projekci.

Přeštěnice jsou už zaběhlý festival, kolik tedy letos očekáváte účastníků?
Festival má již své stabilní jádro fanoušků, ke kterým každoročně přibývají další. Naším přáním je denní účast kolem 5 000 lidí.

Návštěvníky by jistě zajímalo, jak je to na festivalu s hygienou a ubytováním ve stanovém městečku: ceny, přístupnost…?
Kromě velkého množství mobilních WC jsme letos navíc zařídili mobilní sprchy, které kvůli přívodu vody budou k dispozici na dvoře penzionu. Ten je vzdálen od festivalového areálu 500 m. Ohledně stanování je důležitá informace, že je zdarma v blízkosti areálu, takže návštěvníci nemusí ke svým stanům chodit nikam daleko.

Jak je to s kapacitou stanového městečka a jaká je předpokládaná kapacita samotného areálu festivalu?
Místa pro stanování je opravdu dost. Festivalový areál však máme dimenzovaný tak na 5  000 až 6 000 lidí. Chceme nadále zachovat rodinnou atmosféru v příjemném a malém prostředí. Je to typické pro Přeštěnici, a dosavadním návštěvníkům se tento model celkem líbí.

Jsou během festivalu pro návštěvníky naplánované také nějaké doprovodné akce?
Proběhnou divadelní představení, fireshow nebo videoprojekce. Prostor bude i pro aktivní relax: paintballová arena, horolezecká stěna nebo třeba fotbálek.

Další otázkou je dopravní dostupnost celého festivalu. Přece jen jsou Přeštěnice malá obec, tudíž by bylo jistě na místě zmínit, jak je festival zajištěn po stránce vlakové či autobusové dopravy?
Z Milevska do Přeštěnice a zpět bude jezdit autobusová doprava. V Milevsku bude navazovat na vlakové a autobusové spoje. Pro účastníky bude zdarma. Přesné rozpisy jsou na našich stránkách www.prestenice.cz.

Na co se v průběhu letošního ročníku těšíš nejvíc ty sám?
Na místě, kde se dnes koná festival, bývalo fotbalové hřiště. Hrál jsem tu jednou v dešti okresní přebor, promočený jsem se pak převlékal v maringotce. Teď tady bude stát podium, na něm bude vystupovat hudební megahvězda The Rasmus známá po celém světě. Jsou to dva absurdně odlišné okamžiky ve spojení hodné surrealistického výjevu Salvadora Dalího. Myslím, že na tento okamžik se docela těším, jelikož právě Salvador Dalí je můj oblíbený malíř. (smích)

Přeštěnice příští rok oslaví své desáté narozeni. Je jasné, že ještě ani neproběhl letošní ročník, ale i přes to, chystáte se už na něj nějak? Jsou v plánu nějaké návrhy na hvězdy hudebního nebe, ale i další účinkující, kteří by zde mohli případně vystoupit?
Nerad předbíhám, a tak úvahy o dalším ročníku bych raději nechal minimálně po skončení letošního festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ředitel Musicfestu Přeštěnice: Získat The Rasmus nebylo zas až tak komplikované