Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Recyklace muže podle Magdaleny Platzové

Redakce

Redakce

8. 7. 2010

FOTO: Magdaléna Platzová!SPECIÁL! Měsíc autorského čtení v Ostravě byl úspěšně zahájen. Jako první z českých autorů se ostravskému publiku představila Magdaléna Platzová se svým souborem povídek Recyklovaný muž, který má být poctou její oblíbeným autorům, mistrům povídky A. P. Čechovovi, Albertu Moraviovi a Guy de Maupassantovi.

FOTO: Magdaléna Platzová

Magdaléna Platzová, Zdroj: autorskecteni.cz

Recyklovaný muž, soubor jedenácti povídek o jedenácti mužích, kteří řeší existenční, milostné a absurdní situace. Sama autorka říká, že celá kniha je hrou s identitou vznikající s obrazů, záblesků a situací, jenž jsou výsledkem životních ran člověka. Celkový dojem podpořila třemi vybranými povídkami: Nehty, Dobrý život a Les ostrých strun.

Mysl muže

Po přečtení autorka nad těmito povídkami s publikem polemizovala a velmi ochotně odpovídala i na dotazy ohledně Guy de Maupassanta či Alberta Moravii. Obecenstvo především zajímalo, jaké pocity vnímala při psaní jako muž, protože dokázala citlivě popsat detaily mužského vědomí a svědomí. Postavy povídek Platzová zasadila především do zahraničí, neboť si „o to řekly“.

Závěrem Magdaléna Platzová vše shrnula jedinou větou  „Je to vše, co jako muž chci říct.“

Magdaléna Platzová
Prozaička, publicistka a autorka divadelních her Magdaléna Platová se narodila v roce 1972 v Praze. Převážnou část svých studií prožila na americké Georgetown University a na britské Brockwood Park School. V současnosti žije v New Yorku a aktivně přispívá do týdeníku Respekt. Dosud vydaná próza: Sůl, ovce a kamení, Návrat přítelkyně, Aaronův skok, Recyklovaný muž.

FOTO: Průvodce po MAČ

Magdaléna Platzová se podpisuje, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Co Vám MAČ nabídne tento týden?

Jestli máte chuť si vyslechnout spojení přírody,historie a technologického pokroku, poseďte s francouzským esejistou a prozaikem Stéphanem Audeguyem (*1964) 9.7.v Brně a 10.7. v Ostravě.

Na začátku víkendu se můžete těšit na setkání s Josefem Formánkem (v pátek v Brně, v sobotu v Ostravě), anebo s poněkud rozporuplným autorem Janem Cempírkem – ten bude číst v neděli v Brně a den poté v Ostravě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recyklace muže podle Magdaleny Platzové