Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Řecko snižuje letištní taxy a vyzývá turisty k návštěvě

Samcová Jana

Samcová Jana

13. 5. 2010

!AKTUALIZOVÁNO! Řecký velvyslanec Constantinos Kokossis včera podal prohlášení k současné situaci v Řecku. Podle něj je Řecko bezpečnou destinací a jako vstřícné gesto země všem turistům snižuje letištní taxy.

Řecko Akropole, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

V současné chvíli, kdy Řecko balancuje na pokraji bankrotu, a v ulicích rostou nepokoje kvůli nezbytným finančním škrtům, se řada turistů obává o své bezpečí právě v této destinaci. A také, zda z důvodu možné stávky řeckých letišť na dovolenou vůbec odletí.

„Turistické destinace, kam naprostá většina návštěvníků v letních měsících směřuje, jsou pláže a pobřeží moře, archeologické památky a historická místa, vše místa velmi vzdálená od velkých městských aglomerací, které se dostaly do centra pozornosti televizních kamer a fotoaparátů. Není divu, že turisté se znepokojeně ptají na situaci v Řecku, na stupeň rizika a možnosti pokažené dovolené v důsledku pouličních nepokojů. Proto bychom měli zdůraznit, že nebezpečí nehrozí ani v pětimilionových Athénách, a tím méně v turistických střediscích, kde na návštěvníky čeká tradiční klid, bezpečí a pohostinnost“, uvedl Constantinos Kokossis.

Ilustrační foto, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

V této souvislosti se Řecko odhodlalo ke snížení letištních poplatků na všech letištích (vyjma Atén a Soluně). Ještě včera přitom od letištních poplatků upouštělo úplně. Toto opatření, které bude oficiálně potvrzeno v nejbližších dnech, bude platit zpětně od 1. dubna a potrvá do října letošního roku. Zda budou cestovní kanceláře vracet klientům peníze za letištní taxu u již uhrazených zájezdů, je individuálním rozhodnutím každé CK, uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

České cestovní kanceláře nejprve vyčkají oficiálního potvrzení informace o zrušení letištních tax a až poté se rozhodnou o dalším postupu, který nelze nyní předjímat. Očekává se také upřesnění, o jaké taxy se bude přesně jednat, zda-li o letištní taxu (airoport tax) či přistávací poplatek ( landing fee) atd., aby nedošlo k nedorozumění, jelikož výše těchto poplatků se liší nejen svoji výší, ale také letiště od letiště.

Klienti se o svou dovolenou bát nemusejí

Loni Řecko navštívilo 393 tisíc Čechů a země je čtvrtou nejoblíbenější českou dovolenkovou destinací. V této chvíli má už zájezdy do Řecka zakoupeno více než 100 tisíc českých turistů. Klienti se o svou dovolenou bát nemusejí. Jestliže nebude možné odjet na zájezd z důvodu zásahu vyšší moci (nefunkční infrastruktura, stávka atd.), cestovní kancelář musí klientům nabídnout jinou alternativu a nebude-li s ní klient souhlasit, tak mu musí vrátit peníze.

Řecké velvyslanectví vyzývá všechny turisty, aby se nebáli zemi navštívit. Dle jejich oficiálního vyjádření vše funguje a mnohdy za lepší ceny.

Čtěte o Řecku:

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Řecko snižuje letištní taxy a vyzývá turisty k návštěvě