Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Řecko letištní taxy rušit nebude!

Samcová Jana

Samcová Jana

14. 5. 2010

Řecký velvyslanec Constantinos Kokossis po dvou dnech slibů oficiálně upřesnil, jaké poplatky budou zrušeny v rámci podpory cestovního ruchu.

Řecká pláž, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Letištní poplatky, které cestující hradí za odbavení na letišti, zrušeny nakonec nebudou. Přitom právě tato částka je z poplatků a tax, které jsou součástí ceny zájezdu, nejvyšší a činí 300 až 600 korun na osobu. Řecké velvyslanectví oznámilo, že zrušeny budou pouze přistávací a parkovací taxy pro letadla. Přistávací poplatek ovšem činí u středně velkého letadla pouze v průměru 110 EUR na letadlo, v přepočtu na osobu je to tudíž přibližně pouhých 15 korun.

Parkovací poplatek přitom česká letadla většinou nehradí vůbec, protože se platí až při parkování na letišti po uplynutí dvou a více hodin. Česká letadla jen vyloží a naloží cestující a vracejí se zpátky do České republiky.

Ilustrační foto, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

Zrušení parkovacích a přistávacích poplatků se uvádí v platnost zpětně od 1. dubna a potrvá do posledního dne roku 2010 na všech řeckých letištích v turistických destinacích kromě Athén. Upuštěno od poplatků bude tedy i na letišti v Soluni, přestože řecký velvyslanec původně avizoval opak.

Špatná zpráva je to především pro cestující, kterým cestovní kanceláře ani letecké společnosti nebudou vracet žádné poplatky, které si klienti zaplatili v rámci ceny zájezdu. Důvod je jednoduchý. Administrativní náklady včetně bankovních poplatků na vrácení 15 korun na osobu značně převyšují tuto částku. Ceny zájezdů se v důsledku těchto informací snižovat nebudou.

Informace poskytla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Řecko letištní taxy rušit nebude!