Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Řecké báje a legendy znovu ožívají. Tentokrát v komiksové podobě

Anna Malá

Anna Malá

25. 8. 2010

Nejslavnější řecké příběhy už byly vyobrazeny mnoha způsoby. Pomocí filmů, obrazů, převyprávěných příběhů a mnoha dalších. Co ale můžeme čekat od této netradiční podoby?

Ilustrace na obálce komiksu Autor: James Powell

Všichni určitě alespoň matně tušíme o existenci všemocných řeckých bohů, kteří ve starověkém Řecku vše ovládali a do všeho strkali nos. Měli svá přání, sny a obavy. Na rozdíl od lidí však byli nesmrtelní a vládli mocnými silami. Celkem často se ale ovšem stávalo, že se bohové spustili s některou z lidských žen a zplodili s nimi své pozemské děti. A právě o nich se začaly vyprávět různé legendy a příběhy.

Kdo by neznal 12 smrtelně nebezpečných úkolů, jež uložil krutý král Eurystheus společně s bohyní Hérou Heraklovi, synovi boha Dia a moudré Alkméné. Koho by někdy ve snech nestrašila strašlivá Medúza, pod jejímž pohledem každý zkamení a kterou zabil slavný Perseus, syn překrásné Danae a Dia. Odysseova desetiletá cesta domů jistě nemnoho lidí už potrápila u maturity. A boj odvážného Thesea s Minotaurem Asteriem je slavný již po staletí.

Nahuštěnost a nevkusnost = záruka dobrého komiksu? Těžko

A právě tyto čtyři legendární příběhy nabízí komiks, který právě vyšel v nakladatelství Grada Publishing. Děj je líčen prostě, jednoduše a místy až příliš stručně. Nahustit půlku jednoho příběhu do dvou, maximálně tří obrázků opravdu není dobrý nápad a člověk má často potíže najednou zpracovat tolik informací.

Co se kresby týče, té taky za mnoho autoři nedali. Obrázky jsou sice tištěny barevně a na pěkném papíře, ale k čemu to je, když se člověk neorientuje ve změti rukou a nohou, kresby mají nedotažené a neostré hrany a působí dětsky, směšně až kýčovitě? Takovýto výtvarný výkon by dokázalo stvořit i průměrně nadané dítě na základní škole. Výrazy hrdinů ani zdaleka nepůsobí tak jak mají, spíše jako by stále trpěli epileptickým záchvatem nebo byli v bolestné křeči. Celkově rozhodně nevzdávají těmto nádherným příběhům úctu, spíše je haní.

Zajímavé? Kde nic tu nic

Jednotlivé příběhy se zoufale snaží působit opravdově a věrně, ale je to jen zoufalý pokus nás přesvědčit o něčem, co je na první pohled zbytečné. Komiks se špatně čte už jen kvůli dialogům, jenž jsou mnohdy až zbytečně jednoduché a stručné natolik, že z nich člověk málokdy něco pochopí.

Nejen špatná a místy až nevkusná kresba je příčinou nízké známky. Stručné a nahuštěné líčení děje a celková špatná přehlednost komiksu také moc nenapomáhá. Takže pokud si nechcete připadat jako malé děti, kterým se vše musí vysvětlovat jednoduše a bez zbytečných detailů, tady rozhodně nepochodíte.

Originální název: Greek Myths & Legends
Český název: Řecké mýty a legendy
Scénář: Nick Saunders
Kresba: James Powell
Překlad: Veronika Havlová
Vazba: brožovaná
Rozměry: 160 x 240
Počet stran: 96
Vydal: Grada Publishing, Praha 2010
Doporučená cena: 169 Kč

Hodnocení: ** (30%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Řecké báje a legendy znovu ožívají. Tentokrát v komiksové podobě