Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECEZE: U Cimrmana padají mrtvoly zpoza dveří. Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Redakce

Redakce

6. 10. 2013

Divadlo Aqualung se s inscenací Čtyři vraždy stačí, drahoušku pustilo do nesnadného úkolu. Hra nepřináší nic nového, ale potěší. Na jevišti zazářil Lubor Šplíchar.

FOTO: Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Dej sem ten šek, jsem šek. Zdroj: ŽDJC

Mdlý učitel Georg se shodou náhod dostane mezi gangy, kteří se snaží získat šek na milion dolarů. Začnou se kolem něj kupit mrtvoly. To přiláká zájem novinářky, kterou by dřív ani nenapadlo se o nevýrazného učitele bez sexappealu zajímat. Navíc učitelova bytná nesnese v domě ženy.

Vše je zarámované jako příběh časopisu, jehož čtením si ve vlaku krátí čas cestující převážející taktéž šek.

FOTO: Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Já ho viděla!

Původní detektivní příběh Nenada Brixyho, do komického hávu na začátku 70.let převlékli Lubomír Lipský a Miloš Macourek. Pro Žižkovské divadlo jej nyní upravil Ondřej Lážnovský.

Převedení úspěšného filmu do sálu divadla se jim podařilo, avšak hra nepřináší nic novátorského. Repliky téměř výhradně vystříhali ze jmenovaného snímku a postavy se stylizují do filmových.

FOTO: Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Mám nové podnájemníky.

Jen snad doprovodný jazz band Aquajazz se stal příjemným zpestřením jednotlivých střihů. Bohužel přes něj ale nebylo rozumět hlasu puštěnému z reproduktoru.

Kladně se dá ohodnotit i zápal jednotlivých herců, kteří museli doslova přeskakovat z role do role. Zejména Lubor Šplíchar exceloval v roli bytné Harringtonové a stejně tak i jako lehká děva.

Poněkud nedotažené mi připadaly scény se střelbou, kde herci působili spíš jako děti hrající si s pistolkami.

FOTO: Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Já vám to říkal…

Kulisy tvořící učitelův byt, policejní stanici nebo hospodu zaujaly nápaditým výtvarným i funkčním zpracováním. Autoři si vkusně vyhráli s perspektivou – nic nepřebývalo, nic nechybělo.

Kostýmy od Jitky Kotíkové a Veroniky Moudré byly vhodně zvolené a nerušivé.

Pokud přijdete na toto představení s myšlenkou zhlédnout něco nového, zřejmě budete zklamáni. Ale pokud tam zamíříte jen tak, jistě vás potěší věrnost filmové předloze.

Čtyři vraždy stačí, drahoušku, soubor Aqualung v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, autor: Nenad Brixy, hrají: Lubor Šplíchar, Markéta Dvořáková, Zita Morávková, Václav Krátký, Petr Gelnar, Ondřej Lážnovský a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECEZE: U Cimrmana padají mrtvoly zpoza dveří. Čtyři vraždy stačí, drahoušku