Menu
TOPZINE.cz

Tipy na zdravou snídani. Začněte den s pořádnou dávkou energie

Jak obvykle vypadá vaše ráno? Na poslední chvíli se přemluvíte, abyste opustili vyhřátou postel, rychle ve vás zmizí hrnek kávy a cestou do práce či školy si místo snídaně zapálíte cigaretu? Možná je na čase váš ranní rituál přehodnotit!

FOTO: Zdravá snídaně

Zdravá snídaně vám dodá potřebnou energii, Foto: Adéla Svobodová, Topzine.cz

Nastartujte se a doplňte energii na celý den!

Ačkoliv snídani mnoho lidí z časových či jiných důvodů vynechává, je podle odborníků na výživu nejdůležitějším jídlem dne. Organismus potřebuje po nočním hladovění znovu nastartovat a získat potřebnou energii pro celodenní fungování. Je dokonce prokázáno, že ten kdo si ráno dopřeje vyváženou snídani, se celý den snadněji soustředí, lépe mu pracuje metabolismus a méně ho odpoledne honí mlsná.

Nejdůležitější jídlo dne

Snídaně by dle zásad zdravého životního stylu, měla být jedním z největších denních jídel. Vyjádřeno čísly by to mělo být kolem 25 % denního energetického příjmu. Je na vás, zda po ránu preferujete slanou či sladší chuť, ale určitě je vám jasné, že vanička vlašského salátu ani 3 koblihy nejsou to, za co vám vaše tělo po ránu poděkuje.

Jaká snídaně je tedy zdravá a kvalitní?

Důležitou složkou zdravé snídaně jsou tzv. pomalé či dlouhé sacharidy. Najdeme je především v celozrnném pečivu, ovesných vločkách a jiných obilninách. Dále je potřeba doplnit menší množství bílkovin, které lze získat například ze sýrů či kvalitních šunek, popřípadě z mléčných výrobků, a to nejlépe polotučných (jogurty s přibližně 3 % tuky) a neochucených. K snídani je vhodné přidat i trochu zdravých tuků ve formě oříšků či semen, dále také ovoce nebo zeleninu, jež nám dodají potřebné vitamíny a minerální látky. Nesmíme zapomenout ani na doplnění tekutin. Nezáleží však jen na složení, ale i čase – takto vyváženou snídani bychom měli ideálně spořádat do hodiny po probuzení.

Pro inspiraci přidávám několik snídaňových tipů:

Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, zelenina

Žitný chléb s trochou másla, šunka s vysokým podílem masa / sýr do 30 % t. v. s., ovocný fresh

Nepražené müsli, bílý jogurt, ovoce

Ovesná kaše, ovoce, hrst ořechů

Palačinky z celozrnné mouky (na teflonové pánvi bez použití tuku), plněné bílým jogurtem a ovocem

Ohodnoťte tento recept:
0
Právě čtete

Tipy na zdravou snídani. Začněte den s pořádnou dávkou energie