Menu
TOPZINE.cz

Vánoční cukroví last minute: Nepečené kuličky s višněmi

Není pravda, že ti, co připálí i čaj, nemají do kuchyně ani nakukovat. Právě naopak! Někde se to naučit musí. Jen je radno se ve vlastním zájmu vyhýbat plotně! Pracovní plocha přece nezahrnuje jen sporák a troubu. Zkuste nepečené vánoční cukroví, na kterém nemáte vážně šanci něco zkazit!

Potřebné ingredience

125 g piškotů
80 g másla
80 g moučkového cukru
2 lžíce kakaa
rum, marmeláda
+
višně naložené v rumu

Piškoty nadrtíme válečkem, pomeleme, nebo nějak jinak destruktivně docílíme jejich rozmělnění. Přidáme k nim na pokojovou teplotu pookřálé máslo, prosátý cukr smíchaný s kakaem (hořké cukrářské) a kydneme do toho asi lžíci marmelády. Nejvhodnější je pikantnější marmeláda, například rybízová.

Umyjeme si ruce, sundáme si prstýnky, zajistíme řetízky, hodinky a podobné ozdoby a začneme směs zpracovávat. Nepůjde vám to. Alespoň se to dá předpokládat. Od toho máme nachystaný rum nebo jiný alkohol podle chuti, který po troškách přiléváme, až docílíme schůdné tuhosti těsta. Můžeme také místo alkoholu přidávat marmeládu.

OBR: Rubrika Apetit - čtenářské tipy

Směs je dost sladká díky marmeládě a tvárná díky ostatním surovinám, takže pokud ošidíte množství másla a cukru, vůbec nic se nestane.

Višně naložené v rumu necháme okapat, z těsta si uděláme v ruce placku a višeň do ní zabalíme a vytvarujeme kuličku. Tu pak obalujeme třeba v kokosu.

Pokud naložené višně nemáte, můžete je nahradit rozinkami v rumu nebo něčím úplně jiným. Napadají mě oblíbené mandle, snad marcipán, kousek čokolády, nugát… a nebo do kuliček, které budete zpracovávat, nedávejte prostě vůbec nic.

Vánoční cukroví, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Vánoční cukroví, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Jestli si potrpíte na elegantní servírování, umístěte kuličky do malých cukrářských papírových košíčků. Prodávají se i barevné.

Při konzumaci zásadně nemyslete na to, že se futrujete cukrem s máslem, naopak vyzdvihněte přednosti naložených višní, jakožto zdravého ovoce. Jen tak trošku návykového…

Užijte si pečení a pozor na zuby!

Ohodnoťte tento recept:
3,8
Právě čtete

Vánoční cukroví last minute: Nepečené kuličky s višněmi