Menu
TOPZINE.cz

Recept na slaný dort

Pivo, tento zlatavý mok, jak mu mnozí přezdívají, neodmyslitelně patří k tradičnímu a velmi oblíbenému pití našeho národa. Pojďme se do něj zakousnout. Zní to divně? Nevadí, zní divně, ale chutná báječně.

Doba přípravy 120 min.
Porcí: moc
Orientační cena: 400 Kč

Ingredience:
toastový chléb světlý – 1 balík
toastový chléb tmavý – 1 balík
200 g šunky dle chuti
200 g salámu (poličan, vysočina,…)
12 vajíček
kyselé okurky
4 krabičky taveného sýra
2 pomazánková másla bez příchuti
česnek
450 g tvrdého sýra
klobáska

Při skládání dortu je důležitý systém

Vajíčka vaříme asi 10 minut – natvrdo. Osm z nich bude potřeba na pomazánku a zbylé čtyři použijeme na prokládání vrstev u piva. Toastový chléb za pomoci nože a malého talířku obkrájíme do tvarů koleček, stejně jako na fotce.

Z tavených sýrů a pomazánkových másel ručním mixérem uděláme pomazánku, kterou dochutíme česnekem.

Vajíčka spolu s trochou pomazánkového másla (nebo s trochou již hotové pomazánky) rozmixujeme, abychom měli dva druhy pomazánek na promazávání vrstev dortu. A nyní už jen vrstvíme – fantazii se meze nekladou. Začneme toastovou vrstvou, poté vždy jedna z pomazánek a na ni salámy, šunky, vejce, okurky aj. Můžete přidat i suroviny, které nejsou na seznamu, podle chutí jedince, pro kterého je dort vytvářen. Pozor, musí nám zůstat česneková pomazánka na konečnou pěnu na pivě.

Oříznuté toastové chleby, Foto: Barbora Strnadová, Topzine.cz

Pivu je třeba dát kabátek

Tvrdý sýr dáme do igelitového sáčku a dáme asi na dvě minutky rozpéct v mikrovlnné troubě, poté ho rozválíme do tvaru delšího obdélníku (výška by měla odpovídat výšce dortu), pak opatrně potáhneme pivo. Zpočátku jsem se potažení bála, ale není to zas tak složité, jak se zdá.

Poslední vrstvou bude pěna (ze zbytku česnekové pomazánky), ještě párátky připevníme klobásku a přiťápneme etiketu od oblíbeného piva oslavence… tradá!

Dort má na výšku asi 16 cm (bez pěny) a všem moc chutnal, tak doufám, že se vám taky podaří.

Příprava je velice jednoduchá a pro zmlsané tatínky, dědečky a kamarády, kterým se sobotním koláčem, buchtou nebo ovocným dortem nezavděčíte, je naprosto ideální. Podle vlastní zkušenosti můžu zaručit úspěch, mému tatínkovi udělal k narozeninám obrovskou radost.

Ohodnoťte tento recept:
0
Právě čtete

Recept na slaný dort