Zdá se vám ten titulek trošku jetý? Nu ano, těmto koláčům totiž u nás doma sice říkáme hanácké, ale jsou i tací, již je nazývají moravské. A jelikož byl dnešní kuchyňský experiment prováděn jen kousek od Brna, pravdivé jsou oba názvy stoprocentně!
Suroviny na těsto:
250 ml mléka
1 majonéza v sáčku (cca 100 g)
½ lžičky soli
2 lžíce cukru (polévkové)
3 žloutky
250 ml oleje
500 g hladké mouky
¾ kostky čerstvých kvasnic
(nebo 1 balíček sušených)
+
1 vejce s trochou mléka na potření
Tvarohová náplň:
500 g tvarohu v kostce
cukr krystal podle chuti
1 žloutek
(citronová kůra)
+
rozinky
Trnková náplň
= povidlová marmeláda
(slivovice, skořice)
Posypka
Zde
Není koláč jako koláč. Nebo ano?
Svatební koláčky nemají sice s těmi hanáckými vzhledově nic moc společného, těsto však může být – a nezřídka i bývá – naprosto stejné. Já si pro vás dnes ale připravila trošku jinou variantu receptu, která není o nic horší než ta svatební. Jen je těsto dost mastné, proto doporučuji decentně ubrat oleje.
Do koláčů dáme přiměřeně tvarohové náplně, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz
S náplněmi to platí dvojnásob. Na těch není ale moc co vysvětlovat. Podle chuti smíchejte vypsané suroviny. A pokud máte přece jen pochybnosti, ujistěte se o správnosti svého jednání u receptu na svatební koláčky.
V čem je ten vtip?!
Co je vlastně na hanáckých koláčích tak světoborného? No, to se těžko vysvětluje. Největší roli asi hraje zvyk. Co si v dětství oblíbíte… Princip ale spočívá v tom, že tyto moučníky mají uvnitř tvaroh a na povrchu povidla. Snad jsou možné i jiné kombinace, mně se osvědčila tahle.
Jak na to?
Stručný postup se dá popsat asi následovně: vykynuté propracované těsto rozdělíme na větší kousky, ty pak rukou rozplácneme, dáme do nich tvarohovou náplň a důkladně ji zapracujeme, jako bychom balili uzlíček – hezky všechny konce okolo k sobě a přimáčknout.
Naplněný koláč potřený povidly a posypaný drobenkou, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz
Výslednou kouli rozplácneme a umístíme na pečicím papírem vyložený plech. Dáváme pozor, abychom těsto nijak moc neprotrhli, tvaroh by mohl vytéct.
Doprostřed umístíme menší vrstvu povidel, koláč bude dost sladký už tak, a posypeme je drobenkou. Okraje nakonec pomažeme prošlehaným vajíčkem a dáme plech asi na dvacet minut na teplé místo vykynout.
Konec dobrý, všechno dobré
Nemůže to skončit nijak jinak než cestou do pece… dobře, do trouby. Ta by měla být jako vždy předehřátá. Koláčům neuškodí začínat na lehce vyšší teplotě někde pod 200 °C, když už začnou zlátnout, stáhneme ji zhruba na 150 – 180 °C a očekáváme zlatavou barvu.
Koláče necháme kynout, a postupně zpracujeme celou dávku těsta, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz
Varianty moravských koláčů jsou různé. Někdo je dělá jako dlaň, někdo přes půl plechu, i větší. V naší rodině má ten pravý hanácký koláč velikost průměrné ruky s roztaženými prsty. Koneckonců sami vidíte na obrázcích, jak jim to sluší na plechu.
Po dobře odvedené práci zbývá už jen… zadělat na další dávku, protože než vychladnou, na vás ani nezbude…