Menu
TOPZINE.cz

Černý bez je jedničkou z pohledu lékařského i kulinářského

Pozvolna se blíží druhá fáze sběru černého bezu a my vám přinášíme další tipy na jeho zpracování. Po květu přicházejí na řadu zralé bobule, které se sbírají od konce srpna do začátku října, když mají plody tmavou modročernou barvu.

FOTO: Černý bez - bobule

Černý bez je bohatý na vitamíny i minerály, Foto: Jana Volská, Topzine.cz

Při sběru plodů odstřihněte nebo odtrhněte trs s bobulemi těsně před prvním rozvětvením, stopka zůstává na keři. Při manipulaci s plody také nezapomeňte, že šťáva z nich zanechává na oblečení i na kůži tmavé skvrny, které se hůře odstraňují.

Zralé bobule černého bezu obsahují vitamíny, minerální látky, aminokyseliny i bílkoviny. Z vitamínů jsou to především vitamíny A (důležitý pro zrak) a C (100 g čerstvých plodů obsahuje až 18 mg). Z minerálních látek jsou to především draslík, vápník a fosfor.

Přečtete si také recepty z bezových květů!

Zralé plody mají široké využití v kuchyni. Vybrali jsme pro vás několik originálních receptů, na kterých si pochutnáte, a navíc ještě prospějí vašemu zdraví.

Soufflé z černého bezu

Recept na sladkou lahůdku je jednoduchý a rychlý. Osvěžující bezovou příchuť oceníte v horkém letním dni, kdy vám dodá energii a uspokojí chuť na sladké.

Co potřebujete:

4 vejce

150 g ovocného cukru

1/2 l šťávy z bobulí černého bezu

3 polévkové lžíce rybízového likéru (nebo šťávy)

1/4 l sladké, ušlehané smetany

V míse ušlehejte vejce a cukr do pěny. Přidejte zbívající ingredience a důkladně promíchejte. Směs rozdělte do misek a nechte přes noc ztuhnout v ledničce. Soufflé můžete servírovat jako lehkou snídani nebo odpolední dezert.

Šťáva z bobulí černého bezu

Pokud trpíte nespavostí, doporučuje se vypít před spaním jednu skleničku bezové šťávy. Potíže s usínáním zmizí a díky šťávě získáte opět zdravý spánek.

Co potřebujete:

1 kg čerstvě nasbíraných plodů

250 g cukru

1/2 čajové lžičky mleté skořice

Bobule proberte, odstraňte stopky, omyjte a propasírujte přes sítko. Šťávu v hrnci smíchejte s cukrem a skořicí a nechte pět minut povařit za stálého míchání. Horkou šťávu nalijte do sklenic a dobře uzavřete.

FOTO: Černý bez - bobule

Sladkou šťávu z černého bezu můžete použít i jako sladidlo do čaje, Foto: Jana Volská, Topzine.cz

V případě, že máte rádi kořeněné indické omáčky, určitě vyzkoušejte následující recept na chutney z černého bezu. Touto lahůdkou můžete překvapit na letní zahradní párty, protože se skvěle hodí ke grilovanému masu.

Čatní z černého bezu

Čatní je kořeněná sladká či nakyslá omáčka. Původně se vyráběla v Indii z koření a ovoce. V Evropě se nejčastěji setkáte s čatní z manga, jablek nebo hrušek. Zkuste černý bez a získáte originální čatní.

Co potřebujete:

1kg čerstvě nasbíraných plodů z černého bezu

400 g kandovaného cukru

1/2 l ovocného octu

12 kuliček černého pepře

6 hřebíčků

1 polévková lžíce křenu

1 celá skořice

špetka mletého muškátového oříšku

Bobule proberte, zbavte stopek, omyjte a nechte okapat. Přidejte 300 g cukru a promíchejte. Ocet, zbytek cukru a všechno ostatní koření povařte 10 minut v hrnci, nechte vychladnout. Směs propasírujte a přelijte jí plody. Opatrně promíchejte a plňte do sklenic. Uzavřené uložte do chladu. Omáčka může vydržet až tři měsíce.

Ohodnoťte tento recept:
0
Právě čtete

Černý bez je jedničkou z pohledu lékařského i kulinářského