Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Ztuhněte hrůzou, anebo se smějte. Dracula u Cimrmana nevyděší

Redakce

Redakce

27. 3. 2014

Netypické zpracování  Draculy, které nyní servíruje soubor Aqualung v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, diváky nevyděsí. Vytvořili příjemnou podívanou pro všechny.

FOTO: Dracula, z ždjc

Ve vlaku. Zdroj: ŽDJC

Divadelní hra Dracula reloaded vypráví o skupince filmařů, kteří se rozhodnou natočit film o knížeti upírů přímo v jeho pradávném sídle. Proto odjíždějí do Rumunska, kde je skutečný Dracula očekává, aby je mohl ovládnout a zrežírovat si tak celý budoucí film sám.

FOTO: Dracula, z ždjc

Filmaři.

Nadějný námět bohužel kazí nedomyšlenost mnoha dějových linek a nepropracovanost příběhů jednotlivých postav. Na stranu druhou oceňuji nápaditost celé parodické hry.

FOTO: Dracula, z ždjc

Dracula vstává z hrobu…

Z hereckého hlediska by určité části potřebovaly více vybrousit. Na druhou stranu například přehrávání hereček působilo vtipně. Divácky úspěšnými se staly i scény s tlumočnicí.

Škoda mi přišlo, že Dracula občas stál příliš hluboko v hradu, takže nebyl vidět téměř ani jeho obrys jemně osvětlovaný lampou.

FOTO: Dracula, z ždjc

Inscenaci dotváří též živá hudba, někdy se zpěvem.

Hra by potřebovala ještě některá místa více učesat. Například jízda vlakem, kde se cestující kývají na všechny strany, nepůsobí ani trochu koordinovaně.  Divák tak nezíská dojem, že hledí na kodrcání vlaku, ale spíše se celkový obraz rozpadne na malé kousky, kde jednotlivci podivně poskakují.

Zaujala mne myšlenka využití rumunštiny v představení, což přibarvilo mystično a dodalo vtipu.

FOTO: Dracula, z ždjc

Vysajeme…

Opět příjemně překvapí různé vychytávky, pěkné kulisy (zde musím zdůraznit opravdu vyvedený hrad) i propojení s  promítáním. Též se mi jevily vhodnými kostýmy, esteticky rozmístěné kříže nebo Draculova hrobka. A samozřejmě živá hudba umístěná v pravém rohu před jevištěm, což ovšem znemožňovalo divákům prvních a druhých řad přístup z jedné strany na jejich místa. Hudba skutečně příjemně oživovala děj.

Pokud budete mít náladu na něco odpočinkového a přitom ne na úplnou komedii, tato hra vás jistě uspokojí.

Dracula reloaded, Aqualung v Žižkovském divadel Járy Cimrmana, scénář a režie: K. Hanzlík, hrají: J. Konečný / V. Krátký, T. Krippnerová, E. Leimbergerová, V. Rašilov, L. Šplíchal, M. Dusbaba / P. Vojtíšek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ztuhněte hrůzou, anebo se smějte. Dracula u Cimrmana nevyděší