×
TOPZINE.cz

RECENZE: Ztuhněte hrůzou, anebo se smějte. Dracula u Cimrmana nevyděší

FOTO: Dracula, z ždjc
Dracula vstává z hrobu...

Netypické zpracování  Draculy, které nyní servíruje soubor Aqualung v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, diváky nevyděsí. Vytvořili příjemnou podívanou pro všechny.

FOTO: Dracula, z ždjc
Ve vlaku. Zdroj: ŽDJC

Divadelní hra Dracula reloaded vypráví o skupince filmařů, kteří se rozhodnou natočit film o knížeti upírů přímo v jeho pradávném sídle. Proto odjíždějí do Rumunska, kde je skutečný Dracula očekává, aby je mohl ovládnout a zrežírovat si tak celý budoucí film sám.

FOTO: Dracula, z ždjc
Filmaři.

Nadějný námět bohužel kazí nedomyšlenost mnoha dějových linek a nepropracovanost příběhů jednotlivých postav. Na stranu druhou oceňuji nápaditost celé parodické hry.

Dracula vstává z hrobu…

Z hereckého hlediska by určité části potřebovaly více vybrousit. Na druhou stranu například přehrávání hereček působilo vtipně. Divácky úspěšnými se staly i scény s tlumočnicí.

Škoda mi přišlo, že Dracula občas stál příliš hluboko v hradu, takže nebyl vidět téměř ani jeho obrys jemně osvětlovaný lampou.

FOTO: Dracula, z ždjc
Inscenaci dotváří též živá hudba, někdy se zpěvem.

Hra by potřebovala ještě některá místa více učesat. Například jízda vlakem, kde se cestující kývají na všechny strany, nepůsobí ani trochu koordinovaně.  Divák tak nezíská dojem, že hledí na kodrcání vlaku, ale spíše se celkový obraz rozpadne na malé kousky, kde jednotlivci podivně poskakují.

Zaujala mne myšlenka využití rumunštiny v představení, což přibarvilo mystično a dodalo vtipu.

FOTO: Dracula, z ždjc
Vysajeme…

Opět příjemně překvapí různé vychytávky, pěkné kulisy (zde musím zdůraznit opravdu vyvedený hrad) i propojení s  promítáním. Též se mi jevily vhodnými kostýmy, esteticky rozmístěné kříže nebo Draculova hrobka. A samozřejmě živá hudba umístěná v pravém rohu před jevištěm, což ovšem znemožňovalo divákům prvních a druhých řad přístup z jedné strany na jejich místa. Hudba skutečně příjemně oživovala děj.

Pokud budete mít náladu na něco odpočinkového a přitom ne na úplnou komedii, tato hra vás jistě uspokojí.

Dracula reloaded, Aqualung v Žižkovském divadel Járy Cimrmana, scénář a režie: K. Hanzlík, hrají: J. Konečný / V. Krátký, T. Krippnerová, E. Leimbergerová, V. Rašilov, L. Šplíchal, M. Dusbaba / P. Vojtíšek.

Hodnocení redakce:

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..