Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Zlomené město. Russell Crowe není dostatečně prohnilý

Marek Benda

Marek Benda

23. 4. 2013

Člen policejního sboru se na dlouhá léta stane soukromým detektivem, který pátrá po nevěrách manželek a manželů svých klientů. Jedním z nich je i starosta města, který chce svůj post před volbami obhájit a nemůže si dovolit skandál.

Detektiv (Mark Wahlberg) neodmítne štědrý obnos za rutinní práci, a tak se dostane do maléru. Starosta (Russell Crowe)  je ve své politice lží a polopravd kousek od znovuzvolení. To by se ale v detektivovi nesmělo hnout svědomí, aby se tomu nepokusil zabránit.

V tomto popisu vyvstávají dva základní kameny úrazu celého filmu. Jednak je to příběh, který neokouzlí, jednak je to motivace hlavní kladné postavy a celkové její ztvárnění.

Když schází napětí

Ale začněme pěkně od úvodních titulků. Seznámení s oběma hlavními aktéry probíhá na pozadí vyšetřování detektiva u soudu, kde se rozhoduje, zdali postupoval podle zákona. Starosta čeká na výsledek ve své kanceláři. Střihem se dynamicky dozvídáme o očištění detektiva a o klíčovém důkazu detektivovy viny v rukou starosty.

Detektiv tak musí opustit svůj post. Slušně rozehraná hra utrpí sedmiletou odmlkou ve vyprávění. Hlavní příběh musí nastartovat od nuly. Zápletka je přímočará a vedlejší postavy jako detektivova přítelkyně a starostova manželka (šarmantní Catherine Zeta-Jones) tu zastávají banální funkce. První je tu k připomínce, co se stalo osudného večera, za jehož události byl detektiv souzen. Druhá jen varuje a tváří se u toho vážně.

To je vše. Chybí načasování situací, aby působily napínavě, a schází propracování příběhu. Už po prvním zhlédnutí nenabídne snímek nic mimořádného, žádnou scénu nebo situaci k zapamatování, žádný důvod pro to, aby si divák pustil film ještě jednou.

Povolejte Jamese Bonda

Mark Wahlberg v roli detektiva je charakterní a dobrácký, až to bije do očí. Schází hlubší psychologie postavy. Jakmile nastane problém, stačí to spláchnout alkoholem, nachomýtnout se k vraždě a být naštvaný za to, že můžu být obviněn z vraždy. Pak už odhodlaně udělám cokoliv, aby bylo učiněno pravdě zadost.

Kromě scénáře je samotná postava detektiva v podání Wahlberga nevěrohodná. Pravda, kdo by si pomyslel, že Matt Damon bude mít vlastní sérii zvláštního agenta. Jenže Wahlberg nikdy nebude Jason Bourne, James Bond, Robin Hood nebo bezejmenný drsný detektiv, který bojuje za práva ostatních lidí.

video
play-sharp-fill

Oproti tomu se Russell Crowe poslední dobou specializuje na záporné hrdiny. V nových Bídnících to vyšlo, zde však není jeho starosta dostatečně slizký prohnilý parchant. Naopak působí vcelku rodinným dojmem s malou vadou na kráse: touhou po moci za každou cenu.

Verdikt Marka Bendy:

Marek BendaNový kriminální thriller se sápe po statusu napínavý, úderný a chytrý počin z prohnilého prostředí mužů u moci při vedení města. Nehty má tato příšera však zaoblené a krátké, a tak film nevyškrábe ani na průměr. Schází napínavý příběh, propracované charaktery i vedlejší zápletky.

I po stylistické stránce nenabídne film nic, co by stálo za povšimnutí; kombinace střihu a pohyblivé kamery při rozhovoru detektiva se starostou vyvolá maximálně nežádoucí závrať.

Hodnocení: 30%

Verdikt Pavlíny Nouzové:

Pavlína NouzováZlomené město se nese na vlně tradičních detektivek, kterých jsme v poslední době příliš neviděli. Nevěra, korupce, osobní zájmy hlavního hrdiny, smrt… To vše natočené tak, že za celý film uvidíte snad jediný výstřel. Vše ostatní se odehrává za pomoci výborně napsaných dialogů a trefně zvolených herců (snad jen ten Mark Wahlberg hraje lépe, když je ve tmě a není mu vidět do obličeje). Jediná škoda je, že aby snímek fungoval naplno, musel by várku akce nahradit pořádnou zápletkou, která by originálně vygradovala.

Střet policista s ne úplně čistým štítem – starosta s ne úplně čistým štítem je takový nemastný, neslaný. A jejich počínání mírně předvídatelné.

Hodnocení: 70 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zlomené město. Russell Crowe není dostatečně prohnilý