Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Země česká, domov Tvůj! Karikatura češství působí přihlouple

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 10. 2012

Jak vypadá typický Čech? Lhář, podvodník, věčně nespokojený opilec? Na tuhle otázku se snaží dát odpověď český dokument Země česká, domov Tvůj! A výsledek je trochu rozpačitý.

Vlastně je to docela originální nápad. Tvůrci filmu Země česká, domov Tvůj! vyhlásili, že chystají dokument zachycující jeden den v životě Čecha, a dokonce zvolili i konkrétní květnový den roku 2012. Do natáčení se mohl zapojit každý, kdo vlastní aspoň mobil s kamerkou té nejhorší kvality.

O českém dokumentaristovi a fotografovi Adolfu Zikovi zatím nebylo moc slyšet, živil se totiž především focením a reklamou. Na kontě má teprve tři snímky a ani jeden se nesetkal s výrazně pozitivní kritikou. Jeho záběr je opravdu široký, natočil totiž dokument o slavném závodu v Le Mans, ale také si troufl na příběh osobitého fotografa Jana Saudka.

Ze zaslaných home videí pak režisér Adolf Zika vybral nejlepší příspěvky a sestříhal z toho devadesátiminutový klip. Ten začíná o půlnoci – alkoholem znavení Čecháčci odcházejí z hospod a nevěstinců, zatímco o chvíli později jiní vstávají do práce.

FOTO: Země česká, domov Tvůj!

Dobré ráno, Češi, dneska nás čeká fakt dlouhý den. Zdroj: Falcon

Sledovat všechny ty unavené obličeje, jak se probouzejí v nekřesťanskou hodinu, sice zrovna není k popukání, ale už dopoledne se dočkáme větší zábavy. A taky špetky té filozofie na téma „Jste hrdí, že jste Češi?“, kde by se ale slovo Češi dalo krásně nahradit výrazem brblalové. Češství je spíš brané jako diagnóza, kterou desítky osob na plátně nevědomky karikují. Občas jen trochu trapně.

Jak definovat Čecha? Přece vlajkou!

To je logický výsledek toho, jak se režisér Zika snažil do snímku zahrnout co největší škálu obyvatel. Dočkáme se tak těžce pracujících horníků, příběhu slušných bezdomovců, umělců nebo běžného dne jednoho transsexuála. Většina příspěvků se nese v odlehčeném tónu, které pravidelně střídají vážnější kousky. Režisér totiž naštěstí pochopil, že diváky vlastně nezajímá ani tak filozofování, jako lidský příběh.

Symbolicky tak nesměl chybět ani pohřeb, ale i táhlý záběr na porod, po kterém budete mít ještě dlouho zlé sny. Naopak naprosté salvy smíchu vyvolá přihlouplá puberťačka hrdá na to, že má dvě brigády. Ano, bohužel ten svůj výlev myslela vážně. Co mají tyto příběhy společného?

[youtube_660]6ny9ZHYQkbo[/youtube_660]

Asi nic. Hledat hlubší myšlenku dokumentu asi není úplně na místě. Každý žijeme různě a také tak vnímáme naši příslušnost k republice. Takže vlastně nic nečekaného. Definice samotné podstaty toho, co nás dělá Čechy, ve filmu chybí. Což by ani tak nevadilo, kdyby tohle zrovna nebyl záměr. Nebo nás mají definovat kýčovité záběry na staré lípy uprostřed louky a vlajka uprostřed trička?

Do projektu se zapojily i slavné osobnosti, jako Patrik Hezucký, Vanda Hybnerová a Martin Stránský, který zároveň namluvil i filozofický úvodní komentář. Projekt zaštítila Česká televize, která dokument odvysílá 17. listopadu. Takže pokud ho náhodou nechcete stihnout v kinech, nesmutněte! Už brzy se na vás tohle mírně patetické dílko povalí z televize. A určitě v hlavním vysílacím čase.

Země česká, domov Tvůj!

Dokumentární
Česko, 2012, 90 min

Režie: Adolf Zika

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Země česká, domov Tvůj! Karikatura češství působí přihlouple