Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Zapomeňte na seznamky. Nevěsta ovládla Divadlo Na Fidlovačce

Redakce

Redakce

27. 10. 2013

Divadlo Na Fidlovačce po prázdninové odmlce oprášilo ve svém repertoáru původní český muzikál Nevěsta. A udělalo krok správným směrem. Peklo ať si klidně zmrzne a nebe spadne Galům na hlavu, tenhle muzikál musíte vidět.

FOTO: Divadlo Na Fidlovačce uvedlo Hoffmeisterovu Nevěstu

Hlavní roli chudého Harryho Whita ztvárnil Lukáš Rous. Zdroj: Roman Černý

Osnova celého příběhu se na první pohled může zdát plytká a neoriginální. Mladík Harry White chudobou ohlodává stěny, jeho básně rozežírají moly a životní láska si zřejmě vzala dovolenou. Tedy až do chvíle, než potká venkovskou dívku Anny. Láska vzplane jako stoh, jenže ejhle, děvenka přišla za jiným.

Harry se noří stále hlouběji do deprese, než zjistí šťastnou či děsivou novinku. Jeho strýc, nejbohatší muž světa, zemřel a určil ho univerzálním dědicem. Jenže aby Harry mohl získat pohádkové dědictví po svém strýci, musí se do půlnoci oženit. Jeho nastávající však nemůže být jen tak někdo, musí se jednat o nedotčenou pannu. Takže má Harry vlastně smůlu… Anebo ne?

FOTO: Divadlo Na Fidlovačce uvedlo inscenaci Nevěsta

Jak jde o dědictví, je Harry na roztrhání.

Nevěsta made in Czech

Muzikál Nevěsta je povedeným dítkem autorské dvojice Radka Balaše, libreto, a Ondřeje Brouska, hudba. Příběh sepsali na motivy hry Adolfa Hoffmeistra. Děj se usídlil v New Yorku 30. let 20. století, tedy v době největší slávy kabaretu, revue a muzikálu. A přesně v tomto stylu se i nese celé zpracování Divadla Na Fidlovačce.

Ačkoliv nese Nevěsta přídavek muzikál, nejedná se o ten typ broadwayského muzikálu, na který je český divák zvyklý z velkých pražských divadel. Nevěsta se naopak navrací k prapůvodním kořenům tohoto žánru, do kabaretů a revue a tento kabátek jí padne jako ulitý.

Hudba Ondřeje Brouska je chytlavá a přesto nevtíravá. Nesnaží se diváka za každou cenu rozbrečet srdceryvnými sonety či sladkobolnými rytmy. Radek Balaš se pak ukázal jako mistr řemesla, když texty spletl ze slovních hříček a šarmantních dvojsmyslů. Něco, co české muzikální scéně schází již od smrti Zdeňka Borovce.

FOTO: Divadlo Na Fidlovačce uvedlo Hoffmeisterovu Nevěstu

Najde Harry White své štěstí?

Sbalte svatební dary a vyražte

Nevěsta je živoucí muzikál, který na počátku popadne a nepustí. Velkou zásluhu na tom mají především taneční čísla, jejichž choreografii ušil dívkám na míru Pavel Strouhal. Taneční estrády tak rozvlní každého, kdo začal na poněkud nepohodlných židlích už dřevěnět. Děj má vtip a spád, dialogy, nápad, a i přes poměrně otřepanou zápletku neomrzí.

Jediné, co by se dalo vytknout, je zpomalení děje během druhé půlky, kdy Harry hledá nevěstu ve světě. Zde děj trochu vázne, občas přes hluk domorodců není slyšet dialog, ale víc se toho autorům a protagonistům vytknout nedá. Takže pokud hledáte nevěstu, zapomeňte na seznamky a vyrazte Na Fidlovačku. Najdete tu jeden z nejlepších muzikálů této sezóny.

Nevěsta, Divadlo Na Fidlovačce, autor: Adolf Hoffmeister, libreto: Radek Balaš, hudba: Ondřej Brousek, režie: Pavel Šimák, hrají: Lukáš Rous, Marta Sovová, Denny Ratajský, Petr Batěk, Dan Rous, Marie Doležalová, Nina Horáková, Barbora Mošnová, Martina Šťastná a Martina Randová

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zapomeňte na seznamky. Nevěsta ovládla Divadlo Na Fidlovačce