Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Žabci a filozofové. Člověk má jít za svým cílem, i kdyby volil mezi mrazem a láskou

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

1. 1. 2012

Soubor povídek Francise Scotta Fitzgeralda přináší pro české čtenáře nakladatelství Argo. Klidné počtení o žabičkách však nečekejte. Člověk nikdy neví, jak si s ním život nakonec pohraje.

FOTO: Kniha

Co takhle příběhy amerického Jihu?, Zdroj: wikimedia.org

Sbírka Žabci a filozofové obsahuje osm humorných povídek (ne všechno musí českým čtenářům připadat tak humorné, střídají se i náměty vážnější), které pojí stejné téma. Americký Jih, nevázaný život mládeže, nečekané zvraty osudových zápletek a konečně svérázné hlavní figurky. Šest povídek ze souboru vychází v českém překladu úplně poprvé.

Francis Scott Fitzgerald byl americký spisovatel a scénárista, náležel do takzvané ztracené generace. V románech a povídkách zobrazoval především zlatá 20. léta jazzového věku. Mezi jeho nejslavnější díla patří především román Velký Gatsby (1925) či román Něžná je noc (1934).

To, co spojuje všech osm povídek sbírky, však není jen téma amerického Jihu a nevázaného života. Každý z příběhů se sice jeví jako kompaktní a samostatný, avšak tím, co všechny texty sjednocuje, jsou především postavy.

Figurky jako od Nerudy

Po prvním přečtení můžeme mít tak trochu pocit, že se jedná o obyčejné figury, které trochu připomínají Nerudovy postavičky z Povídek malostranských, ale po americku. Protože v Americe je přece všechno jiné a lepší.

I postavy jsou bojovnější, silnější a nespoutanější. Přesto si s sebou nesou určité tajemství, jež může být vyjeveno, nebo jen v závěru příběhu naznačeno jako taková malá hádanka pro čtenáře.

FOTO: Hory

Opustili byste svého milého jen proto, že je z kraje, kde je moc zima?, Zdroj: sxc.hu

Otázkou však zůstává, zda si český čtenář, zvyklý nejen na jiné geografické podmínky, k příběhům najde cestu. Těžko si asi někdo z nás představí, že by nemohl pojmout za manžela někoho, kdo bydlí na horách jen proto, že je zvyklý na mírnější počasí.

Těžká rozhodnutí

V příběhu Požehnání, vyprávějícím o krásné Lois, která přijede na návštěvu za svým bratrem do kláštera, na konci vidíme jen roztržený lístek, jenž nakonec nebyl odeslán. Setká se Lois s záhadným neznámým, jehož miluje? Jak se rozhodne mezi ním a spořádaným životem?

FOTO: Astrální tělo je poutníkem v neznámých dimenzích

Všechny postavy musí projít jakýmsi duchovním přerodem, Foto: archiv Topzine.cz

To, co se stává všem postavám společné, je nadneseně řečeno duchovní přerod. Ať už ho způsobuje láska k opačnému pohlaví, jako je tomu například v povídce Hlava a ramena, nebo opuštění ideálů a předčasné dospění (Berenika stříhá vlasy), vždycky nastává zvrat, který celou situaci obrací.

Postavičky jako v cirkuse

Rozpětí charakterů postav je opravdu široké. Od starých a nudných zapšklých mládenců (Hlava a ramena), mladých a naivních dívek (Berenika stříhá vlasy), racionálních, ale přesto city zmítaných silných žen až po energií sršící nespoutané až nerozvážné dračice (Pobřežní pirát).

Přestože některé povídky končí skoro happy endem, nejedná se v žádném případě o povídky o lásce či dokonce nějaké pohádky. Na konci každého textu dostává čtenář prostor k zamyšlení. To, jak si příběh nakonec přebere, už záleží jen a jen na něm.

Název: Žabci a filozofové
Název v originále: The Curious Case of Benjamin Button and Other Jazz Age Stories
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Vydavatel: Argo
Překladatelé: Zdeněk Beran, Vlasta Dvořáčková, Miroslav Jindra, Alena Jindrová-Špilarová
Doporučená cena: 259 korun

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Žabci a filozofové. Člověk má jít za svým cílem, i kdyby volil mezi mrazem a láskou