Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Vrah ve mně aneb Jak spolehlivě vyhnat diváky ze sedadel

Jan Novotný

Jan Novotný

24. 10. 2010

FOTO: Vrah ve mněJestli si myslíte, že už jste ve filmu viděli kde co, mile rád vás vyvedu z omylu. Snímek režiséra Michaela Winterbottoma je jasným důkazem, že studnice nápadů jak diváka zaujmout ještě není zcela prázdná.

FOTO: Vrah ve mně

Vrah ve mně, Zdroj: distributor filmu

Hlavním hrdinou příběhu je zkorumpovaný šerif z Texasu, respektive jeho zástupce, zdánlivě přátelský a všeobecně oblíbený Lou Ford. Fakt, že dobře vychází s malými i většími podvodníky, sice budí dojem, že je dobrosrdečný až příliš, ovšem skutečnost je jiná.

Lou má spoustu problémů – se ženami, s prosazováním zákona i se stále rostoucím počtem vražd ve svém okrsku. Je nevyhnutelné, že podezření postupně ulpí i na Louovi a konečně vyjde najevo, co je vlastně zač.

Zhnusení na německém Berlinale

Jeden by řekl, že podle popisu bude film režiséra Michaela Winterbottoma Vrah ve mně, který přichází s kriminálkou inspirovanou knihou Jima Thompsona, nevýrazný, nezajímavý, možná až nudný. Tak na tohle hned zapomeňte! Snímek, který je plný násilí od začátku do konce, například vyvolal zhnusení (opravdu to není nadsázka) na filmovém festivalu Berlinale.

FOTO: Vrah ve mně

Skončit to, či zabíjet dál?, Zdroj: youtube.com

Film, o kterém se mluvilo jako o nejkontroverznějším kandidátovi na Zlatého medvěda, se představil na 60. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale v Německu. Proč kontroverzní? Už po uplynutí několika minut měli diváci možnost si pěkně nahlas zabučet. No, kdyby jen to. Byli natolik znechucení, že po desítkách opouštěli kinosál.

O čem to pořád mluvím? Inu takhle. Film má už od začátku poměrně svižný spád. Než se nadějete, je hlavní hrdina Lou (Casey Affleck) nucen vyhnat z okraje svého městečka štětku (Jessica Alba – konečně role), do které je shodou okolností zamilován jeho kamarád ze školy a syn místního vlivného pracháče. Na tom by nebylo nic tak divného, až na fakt, že již zde se objeví první náznak něčeho, z čeho se vám bude o patnáct minut později opravdu zvedat žaludek.

Nejasná změna

Po prvním fyzickém doteku, myslím tím úhozu, na který navazuje tátovské naplácání opaskem na holou, oba náhle pochopí. I takhle dokáže přeskočit jiskra.

Úkol je tedy jednoduchý – ztratit se společně z města. Ještě k tomu vymyslí plán, jak vyběhnout s Elmerem (syn boháče) a získat od něj pěkný balík peněz jako požehnání. A tady narážím za zásadní problém. Když pomineme fakt, že měl Lou Ford již odmala předpoklady pro to, stát se psychopatem, nenajde se snad za celý film jediný rozumný motiv jeho jednání.

Už i jeho matka byla otcem mlácena poněkud jiným způsobem. Sám Lou pak měl možnost sledovat celé tohle jednání a logicky se mu to taky vrylo do mozku. K tomu přičtěme smrt nevlastního bratra, kterého v dětství načapal znásilňovat holčičku v autě jejich garáže, a je vám jasné, že to nemůže minout ani Loua.

Násilí jako zábava

Ale i přes tyto skutečnosti vám zkrátka není nabídnut hlubší pohled pod hrdinovu kůži. Což je podle mě škoda. A tak se Ford rozhodne na poslední chvíli plán trošku pozměnit a Elmera s prostitutkou zabít. Jatka začínají.

FOTO: Vrah ve mně

A je po tobě, lásko!, Zdroj: youtube.com

Přišlo mi, že se režisér v brutálních scénách snad vyžíval. Několik minut trvající záběry, jak Lou nemilosrdně mydlí prostitutku, určitě nezaujmou nikoho. A koho jo, měl by se jít vážně léčit. Nechápu, jak může být film přístupný divákům od 17 let. Jde o něco tak brutálního, že i jedinec s posunutým prahem jakéhosi mravního cítění usoudí, že co je moc, to je zkrátka příliš. A říkám naštěstí, naštěstí je takových scén poskromnu.  Mám totiž dojem, že pokud by jich tam bylo ještě více, na závěrečné titulky by byl kinosál bez jediného obsazeného sedadla. Což by byla určitě škoda, vzhledem k bezvadně odehrané roli Affleca.

Dalším takovým případem je napadení (taky vlastně nepochopíte proč) Fordovy dlouholeté přítelkyně (Kate Hudson). Pár přesně mířenými údery oběť skládá na zem, která se ke všemu ještě nechutně pomočí. Filmařův argument je jasný: Chci odpudivé násilí ukázat odpudivě.

Mentál Mentalista

Co mě ovšem ve filmu pobavilo, byla role Simona Bakera. Ten se zjeví jako stín, od začátku chytrý jak sovětské rádio (samozřejmě svými schopnostmi už případ dávno vyřešil) a celou dobu si s Louem jenom hraje. Jestli vás naštvalo podobně jako mě, že v hlavním televizním vysílacím čase dostal před slaďouchem Dr. Housem přednost Mentalista, postava Howarda Hendrickse vás spíše rozhořčí.

FOTO: Vrah ve mně

Vrah vedle mě, Zdroj: distributor filmu

Vražd, ať už přímých nebo ne, je stále víc a pomyslná oprátka se kolem Fordova krku pomalu ale jistě utahuje. Lži jsou otázkou času a činy vrátit nelze. Všichni už nějak tuší, kdo za vším stojí. Jediné, co zbývá, jsou věcné důkazy, které se v samém závěru filmu začnou postupně vyjasňovat. V okamžiku, kdy si myslíte a opravdu čekáte, že se Lou sám pošle na věčnost, přichází šok poslední. Ten vám prozrazovat nemusím, protože vás během sledování určitě napadne sám, když už víte, že Forda holt nejde brát vážně.

Co se týče kamery a scénáře, tak nemám výhrad. Skvělá práce. Co může naopak škodit, je až otravně skřípající hlas Caseyho Afflecka, který občas doplňuje dějovou linii.

A na konec morální ponaučení

Určitě je ve filmu poukázáno na fakt, že nejen rodina, ale i my ostatní můžeme za to, že se čas od času někdo takový ve společnosti najde. Dobře nám tak?

Nahá Jessica Alba? Proč ne, Zdroj: distributor filmu

Myslím, že o citátu Stanleyho Kubricka, ve smyslu nejmrazivějšího příběhu kriminálně zdeformované mysli, s kterým se kdy setkal, se nedá vůbec pochybovat. A proto si slogan Černější než film noir bez okolků zaslouží. Byl jsem rozhodnut udělit filmu hodnocení tří hvězdiček, ale díky tomu, jak a co film způsobil v okolí a jak dlouho se o něm určitě bude mluvit, známkuji čtyřkou.

Vrah ve mně (The Killer Inside Me)

Krimi / Drama / Thriller / Western
USA, 2010, 109 min

Režie: Michael Winterbottom
Hrají: Casey Affleck, Jessica Alba, Elias Koteas, Kate Hudson, Bill Pullman, Tom Bower, Ned Beatty, Simon Baker, Liam Aiken, Brent Briscoe

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Vrah ve mně aneb Jak spolehlivě vyhnat diváky ze sedadel