Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Recenze: Vltavínky. Zelený kámen v sobě ukrývá tajemství

Bez názvuOsud mnoha žen je spojen se zeleným kamenem Vltavínkem. Celé 20. století ho nosí, aby jim připomněl jejich kořeny. V rodině prababičky, babičky až po vnučku vládnou ženy a prožívají šťastně i nešťastně celé minulé století.


Vltavínky, Zdroj:www.klicperovodivadlo.cz

Vltavínky. Zdroj:klicperovodivadlo.cz

Vltavínky jsou hrou o osudech žen, které jsou spojeny příbuzenským vztahem. Řeší složité životní situace, ale každá podle sebe. V knížce Identita v prachu o nich s láskou i s hněvem mluví vnučka Lenka.

Lenka je spisovatelkou. Ve své knize promlouvá ke každé příbuzné. Mluví jejími ústy, jako kdyby jí chtěla napovědět, jak se má ve složité situaci zachovat. Ale ona na její radu nedá. Prababička Věra skočí ze skály. Zanechá po sobě malou dceru Marii. Sirotka se ujme Milada, sestra Věry, ovšem ta svoji neteř nemiluje.

Vltavínky, Zdroj:www.klicperovodivadlo.cz

Vltavínky. Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Marie se vydá na osamělou cestu životem, během dvou válek ztratí svého otce,  muže, kterého miluje, ale i dvojčata Žanetu a Anetu. Obě sestry jí pomohly v nouzi nejvyšší. Stala se jejich přítelkyní. Dovedly ji k branám socialismu a komunismu. „Každý má nárok na svůj cíl, jde jen o to se nebát!“ hlásaly. Po válce se jí narodí dcera Martina.

Střídání generací

Celé dvacáté století se odehraje přímo před našima očima. Neskutečné příběhy konce šedesátých let, kdy od vás gestapo dostává informace za každou cenu. Nenechá vás oddechnout, chce od vás doznání a nutí ještě obvinit další lidi. Na to doplatí i Zbyněk, Martinin manžel, kterému po těchto výsleších vypoví srdce.

Vltavínky, Zdroj:www.klicperovodivadlo.cz

Vltavínky.  Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Co se stane s Martinou a její dcerou Lenkou? Mají Vltavínek, kámen naděje. Svítí neskutečně krásně, zelenou silou očarující mysl.

Obstojí Identita v prachu u čtenářstva? Na tuto otázku se možná dost dobře nepřipravila autorka Lenka, když přijala pozvánku do televizního pořadu Máte na to!, ale vyřešila pomocí ní jiný příběh, příběh vlastního života.

Vltavínky

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Režie: Viktorie Čermáková

Obsazení: Lubor Novotný, Kateřina Francová, Zora Valchařová-Poulová, Martina Eliášová, Marie Kleplová, Lenka Loubalová, Marta Zaoralová, Kristýna Kociánová, Filip Richtermoc, Vojtěch Dvořák, Klára Horáková/Diana Herbsová

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Vltavínky. Zelený kámen v sobě ukrývá tajemství