Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Ve Státní opeře plení Jeruzalém. Nabucco oslavila výročí

Jana Kumherová

Jana Kumherová

22. 2. 2014

Vypálený chrám, národ uvržený do zajetí a osud krutovládce. Síla Verdiho opery Nabucco spočívá ve sborových písních a davových scénách. Představitel hlavní postavy Richard Haan oblékl roucho tyrana Nabuchodonozora již po pětisté.

FOTO: Nabucco

Krutovládce Nabucco. Zdroj: ND

Král zvaný Nabucco vede Babyloňany do Jeruzaléma, kde zničí Šalamounův chrám a zajmou židovský lid.

„Nabucco je pro mne krásná pěvecká i herecká příležitost,“ vyjádřil se o své roli Richard Haan, který v kůži krále nyní slaví výročí. „Začíná jako krutovládce, který zničí Jeruzalém a obyvatele odvlékne do zajetí. Ve chvíli, kdy se v Babylonu prohlásí Bohem, je zasažen bleskem, ztrácí mentální sílu a dochází k jeho vnitřní proměně. V této roli se střídají lyrické a dramatické pasáže a verdiovská kantiléna.“

FOTO: Nabucco

Představení se zakládá na davových scénách a sborech.

Opera Nabucco jednoznačně staví na masových scénách, které jsou jak nejpočetnější, tak i nejvýraznější. Do povědomí nejširší veřejnosti se dostal židovský sbor „Va, pensiero, sull’alli dorate“ (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech). Kdo davovému zpěvu nepropadl, ten si možná operu Nabucco jako takovou nezamiluje. Tato jedna skladba se však velmi snadno vryje pod kůži každému návštěvníkovi.

Zpracování tohoto díla ve Státní opeře překvapí po vizuální stránce. Kulisy sice většinou nejsou zrovna krásnou pastvou pro oči, to ale rozhodně není hlavní, když dokáží zapůsobit nápaditostí a originalitou. Třeba dlouhé dámské roucho, které se rozprostírá po podlaze, jako by zároveň mělo nahrazovat koberec.

FOTO: Nabucco

Vystoupení bylo bohaté i po vizuální stránce.

Jen přestavování by se ještě mohlo v inscenaci doladit. Časté čekání na předělávku scény totiž diváka brzy omrzí. Z celkového hlediska je však opera Nabucco dílem, které určitě stojí za vidění. Pokud se navíc řadíte spíše mezi milovníky sborů než sólových árií, přijdete si na své.

Nabucco, autor: Giuseppe Verdi, režie: Karel Němec, hrají: Richard Haan / Martin Bárta / Vladimír Chmello / Jakub Kettner, Anda-Louise Bogza / Jordanka Derilova / Jolana Fogašová / Louise Hudson / Szilvia Rálik a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ve Státní opeře plení Jeruzalém. Nabucco oslavila výročí